Plastikowe oceany i efekt cieplarniany

HomeNauka

Plastikowe oceany i efekt cieplarniany

Wszyscy konsumują. Konsumujemy tonami, kupujemy szybko, niezdarnie, często wybierając produkty w plastikowych opakowaniach. Dlaczego? Ponieważ tak jes

Jak Zrozumieć Mapę? Geografia w Praktyce
Szkolenia z obszaru BHP – dlaczego warto w nie inwestować?
Założenie klubu szachowego – co trzeba zrobić? Przykłady klubów szachowych w Polsce

Wszyscy konsumują. Konsumujemy tonami, kupujemy szybko, niezdarnie, często wybierając produkty w plastikowych opakowaniach. Dlaczego? Ponieważ tak jest łatwiej i niestety, często taniej. Ludzkość w tych czasach ma zwyczaj trwać w pośpiechu, jakby każdy nasz dzień stanowił swoisty maraton, jakby liczyła się nie jakość, a szybkość życia. Tak samo jest z żywnością, którą spożywamy oraz z tymi, wspomnianymi wcześniej opakowaniami.

Woda w plastikowych butelkach, słomki w pubach, lunche do pracy w pudełkach jednorazowego użytku czy reklamówki z supermarketów to niektóre ze śmieci, których zdarza się nam nie recyklingować, bezmyślnie spalać w piecach bądź wręcz (o zgrozo!) wyrzucać do rzek, lasów (na przykład podczas pieszych wycieczek) lub mórz. Wszystko to stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska, zwierząt, czystości naszego powietrza i wód. Ponadto, taka sytuacja jest także groźna i dla nas, z czego dalej tak niewielu zdaje sobie sprawę.
A wystarczy tak niewiele, aby uniknąć zagłady naszego świata! Niech każdy zacznie od swojego małego gospodarstwa domowego, od siebie, od zmiany kilku „grzesznych” przyzwyczajeń.

Na początek:

  • pijcie mniej napojów w plastikowych butelkach – można zakupić dzbanek z filtrem, gdzie wystarczy nalać wody prosto z kranu, poczekać chwilę i już można częstować się pyszną krystalicznie czystą „kranówką”
  • na zakupy zabierajcie swoje własne torby (najlepiej lniane) – wystarczy kupić kilka takich i obiecuję, że i tak wydacie mniej pieniędzy, niż kiedy za każdym razem płacicie za plastikowe reklamówki
  • przygotowujcie lunche do pracy w domu do pudełek wielorazowego użytku (to o wiele zdrowsze i tańsze rozwiązanie)
  • częściej kupujcie ubrania w second-handach – jest taniej, można „wygrzebać” sporo ładnych i modnych ciuchów, często „markowych”
  • zrezygnujcie ze słomek (albo noście jedną zawsze przy sobie, jeśli jest dla Was niezbędnym atrybutem)
  • oszczędzajcie wodę
  • zamiast oglądać telewizję, poczytajcie książkę lub idźcie na spacer do lasu bądź w góry – przysięgam, że zakochacie się w świecie i naturze, i będziecie chcieli, aby pozostał taki piękny, niezmiennie zaskakujący swoim spokojem i realnością.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0