W jakich krajach popularny jest żużel?

HomeLifestyle

W jakich krajach popularny jest żużel?

Żużel to dyscyplina, która wciąż zyskuje nowych fanów ze względu na duże emocje, jakie wywołuje ten sport oraz silną rywalizację między zawodnikami.

Buziak.pl – portal randkowy, na którym użytkownicy czują się w pełni bezpiecznie
Domek nad jeziorem – dlaczego tak cenimy tą formę wypoczynku?
Wideofilmowanie jako forma podziękowania dla rodziców

Żużel to dyscyplina, która wciąż zyskuje nowych fanów ze względu na duże emocje, jakie wywołuje ten sport oraz silną rywalizację między zawodnikami. Ta forma wyścigów motocyklowych zaczęła być popularyzowana w XX wieku i w wielu krajach obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem. Gdzie jednak dyscyplina ta ma największe grono kibiców oraz zawodników, a także torów? W jakich państwach żużel jest popularny? Podpowiadamy.

Gdzie popularny jest żużel?

Żużel to dyscyplina sportowa, która cieszy się sporym zainteresowaniem kibiców z różnych państw. Szczególnie popularna jest jednak w północnej i środkowej Europie. Tradycje żużlowe sięgające wielu dekad dotyczą państw takich jak Wielka Brytania, Szwecja czy Dania, ale także Polski. Wbrew pozorom nasz kraj uznawany jest za jedną z żużlowych potęg. Dlatego żużel bez wątpienia jest u nas popularnym sportem. Dużym uznaniem żużel cieszy się również w Wielkiej Brytanii, gdzie tradycje tej dyscypliny sięgają lat 20. XX wieku. Wielu doskonałych zawodników możemy znaleźć również w Szwecji, a także Australii. Na przykład na stronie: https://blog.etoto.pl/typy-bukmacherskie/ typować możemy jednak również rozgrywki w innych krajach.

Warto wiedzieć o tym, że spośród 28 państw z minimum jednym aktywnym żużlowcem w 2023 roku, aż 23 znajdowały się w Europie. Dlatego wśród największych potęg żużlowych starego kontynentu wymienia się Wielką Brytanię, Szwecję, Danię i Polskę. Sporo zawodników pochodzi jednak również z Rosji, Czech, a także Niemiec. Sportowcy w tej dziedzinie działają jednak również w Łotwie, Francji, Norwegii, Finlandii, Słowenii, Słowacji, we Włoszech czy Ukrainie. Żużel uprawiają także Rumunii, Węgrzy i Austriacy, Bułgarzy, Belgowie, Hiszpanie i Holendrzy. Wśród pozaeuropejskich państw, w których ta dyscyplina również jest dość popularna, wymienia się Australię, Argentynę, USA i Nową Zelandię, a także Kanadę.

Żużel w Polsce

Polska należy do państw, gdzie żużel jest bardzo popularną dyscypliną sportu, która przyciąga na tory rzesze kibiców. Transmitowane są również zmagania na najpopularniejszych polskich i zagranicznych torach. Mamy również sporo zawodników, którzy mogą pochwalić się sukcesami w tej dziedzinie. Zalicza się do nich bez wątpienia Bartosza Zmarzlika, który jest trzykrotnym Indywidualnym Mistrzem Świata w żużlu. Zdobywał on ten tytuł w latach 2019, 2020 i 2021. Kolejnym Indywidualnym Mistrzem Świata w żużlu z 2019 roku jest z kolei Janusz Kołodziej. Legendarnym polskim żużlowcem, który także zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, jest Tomasz Gollob. Osiągnięcia tych doskonałych sportowców przyczyniły się bez wątpienia do umocnienia polskiej pozycji na żużlowej mapie świata i sprawiły, że sport ten stał się bardzo popularny wśród polskich kibiców. Coraz więcej młodych osób chce iść śladami swoich idoli i zaczyna interesować się żużlem. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0