Wszyscy chcemy tego samego dla naszych dzieci. Chcemy, aby dorosły, by kochały i były kochane, podążały za swoimi marzeniami, odniosły sukces. Przede wszystkim jednak
zależy nam na tym, aby dzieci były szczęśliwe. Ale jak dużą kontrolę mamy nad szczęściem naszych dzieci? Każde z nich może być przecież zupełnie różne. Niektóre wydają się raczej ponure od urodzenia, podczas gdy inne zawsze wyglądają na zadowolone ze wszystkiego. Jedne witają każdy dzień, budząc się w złym humorze, a inne każdy dzień rozpoczynają szczerym, szerokim uśmiechem. Oczywiste od dzieciństwa, ich temperamenty wynikają przynajmniej częściowo z ich genów.
Ale to nie znaczy, że ich ostateczne szczęście jest z góry określone. Od razu więc widać, że tak skrajnie odmienne dzieci potrzebują zupełnie różnych bodźców i będą inaczej reagować na kierowane do nich sygnały. Szkoła, w której nie ma miejsca na tak daleko posuniętą indywidualność, nie spełni pokładanych w niej nadziei na wykształcenie szczęśliwego dziecka. Właśnie w tym miejscu pojawia się
przestrzeń na warsztaty dla rodziców. Czas i miejsce na praktykowanie właściwych zachowań, które w rezultacie doprowadzą do powstania więzi skutkujących pozytywnym rozwojem dzieci i relacji wokół nich.
Warsztaty dla rodziców to pomysły na dom, w którym dziecko rozkwita
Najpewniejszym sposobem promowania dobrego samopoczucia emocjonalnego Twojego dziecka przez całe życie jest pomoc mu w poczuciu więzi — z Tobą, innymi członkami rodziny, przyjaciółmi, sąsiadami, opiekunami przedszkolnymi, a nawet ze zwierzętami domowymi. Powiązane dzieciństwo jest kluczem do szczęścia i związków, w których dziecko ma poczucie bycia kochanym, rozumianym, pożądanym, docenianym.
Warsztaty dla rodziców pomagają w zapobieganiu rozwoju negatywnego nastawienia dziecka do świata. Nastawienia, które mogłoby skutkować emocjonalnym niepokojem, samobójczymi myślami i ryzykownymi zachowaniami, takimi jak palenie papierosów, picie alkoholu i zażywanie narkotyków.
Na szczęście każdy rodzic może scementować podstawowe i najważniejsze połączenie w życiu dziecka, którym jest właśnie połączenie z rodzicami. Można to osiągnąć, oferując dziecku miłość, która nigdy się nie kończy. Dla niektórych osób, które pamiętają z czasów swojego dzieciństwa tzw. zimny chów, może brzmieć to dziwnie i często jest odrzucane, ale jeśli dziecko ma choć jedną osobę, która kocha je bezwarunkowo, to jest to najskuteczniejsza szczepionka przeciwko cierpieniu. Nie wystarczy jednak po prostu odczuwać tę miłość i chować ją w sobie – Twoje dziecko też musi ją czuć. Warsztaty dla rodziców uczą utrzymywać dziecko tak mocno i blisko, jak to możliwe, odpowiadać z empatią na jego wołania; czytać mu na głos; razem jeść posiłki, przytulać się i śmiać razem.
Warsztaty dla rodziców pokazują, jak nie uszczęśliwiać dziecka na siłę
Brzmi to sprzecznie z intuicją, ale najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla długoterminowego szczęścia swojego dziecka, może być zaprzestanie prób uszczęśliwiania go na siłę. Jeśli umieścimy nasze dzieci w bańce i spełnimy każde jego życzenie i pragnienie, to zrobimy coś, czego oczekują. Jednak prawdziwy świat nie działa w ten sposób.
Warsztaty dla rodziców uczą, jak nie rozpieszczać dziecka i nie umacniać w nim postawy roszczeniowej.
Choć to bywa trudne, należy pamiętać, że rodzin nie jest odpowiedzialny za szczęście swojego dziecka. Rodzice, którzy czują się odpowiedzialni za emocje swoich dzieci, mają duże trudności z umożliwieniem im doświadczania złości, smutku lub frustracji. Natychmiast wkraczamy, aby dać im to, co naszym zdaniem wywoła uśmiech lub rozwiązać problem, który powoduje ich niepokój. Niestety, dzieciom, które nigdy nie nauczą się radzić sobie z negatywnymi emocjami, grozi niebezpieczeństwo, że zostaną przez nie zmiażdżone jako nastolatkowie i dorośli. Gdy zaakceptujesz, że nie możesz sprawić, by Twoje dziecko poczuło szczęście, będziesz mniej skłonny do prób naprawiania jego uczuć i bardziej prawdopodobne, że zrobisz krok w tył i pozwolisz mu rozwinąć umiejętności radzenia sobie i odporności, których będzie potrzebowało, aby odzyskać siły po nieuniknionych niepowodzeniach życia.
COMMENTS