Tomografia głowy — czym jest i co pozwala badać?

HomeZdrowie i uroda

Tomografia głowy — czym jest i co pozwala badać?

Tomografia komputerowa to specjalistyczne badanie rentgenowskie. Jest szybkim, bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem obrazowania medycznego, używanym d

Usuwanie zmarszczek mimicznych
Implanty w jeden dzień – czy to możliwe?
Myślisz, że coś Ci dolega? Zdecyduj się na badanie USG!

Tomografia komputerowa to specjalistyczne badanie rentgenowskie. Jest szybkim, bezbolesnym i nieinwazyjnym badaniem obrazowania medycznego, używanym do badania przesiewowego pod kątem chorób i zmian w obrębie głowy. Może dać dość wyraźne obrazy wnętrza głowy. W szczególności może dawać dobre zdjęcia tkanek miękkich, których nie widać na zwykłych zdjęciach rentgenowskich. Jest to dobry test do wykrywania niektórych guzów.

Tomografia głowy — czego spodziewać się w trakcie badania?

Zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać podczas tomografii komputerowej? Przed badaniem możesz otrzymać specjalny fartuch, który ma za zadanie chronić pozostałe części ciała przed niepotrzebnym napromieniowaniem. Technik zabierze Cię do sali tomografii komputerowej i umieści na specjalnym łóżku, na którym będzie wykonywana tomografia głowy. Większość skanów głowy trwa kilkanaście minut i nie przekracza 30 minut.

Jeśli radiolog zdecyduje, że do przeprowadzenia badania wymagany jest kontrast, zostanie on wstrzyknięty dożylnie przez ramię. Kontrast może powodować uczucie ciepła, ale raczej nie powinien być przyczyną problemów ze zdrowiem czy samopoczuciem. Może sprawić, że poczujesz ciepło i sprawić, że będziesz czuł metaliczny posmak w ustach. Rzadko zdarza się, aby wywołał reakcję alergiczną, najczęściej prowadzącą do pokrzywki lub wysypki. Przed badaniem tomografii komputerowej poinformuj swojego technologa, jeśli masz alergię na jod.

Czy jestem bezpieczny podczas tomografii głowy?

W naszej pracowni obrazowania tomograficznego dokładamy wszelkich, starań, aby zapewnić Ci jak najlepsze usługi. Dbamy o Twoje zdrowie i bezpieczeństwo. Przestrzegamy wytycznych w zakresie bezpieczeństwa radiologicznego i stosujemy wszelkie zasady zapewniające bezpieczeństwo podczas badania. Niektóre z kroków, które podejmujemy, aby chronić Cię podczas tomografii komputerowej, obejmują:

  • ograniczenie obrazowania i rozmiaru wiązek rentgenowskich tylko do obszaru zainteresowania diagnostycznego, w tym przypadku głowy,
  • zapewnienie pacjentom osłon ochronnych w celu ograniczenia narażenia organizmu na niepotrzebne promieniowanie,

W jakich sytuacjach jest wykonywana tomografia głowy?

Lekarz może zlecić tomografię komputerową głowy w celu zbadania objawów sugerujących migrenę, padaczkę, uszkodzenie mózgu, krwawienie lub uszkodzenie spowodowane udarem, a także aby zbadać możliwe opcje leczenia. Typowe objawy, które sugerują, aby przeprowadzić tego typu badania to uporczywe, silne, przewlekłe bóle głowy, omdlenia, zawroty głowy, utrata słuchu, zmiana stanu psychicznego lub zachowania.

Tomografia głowy w celu zdiagnozowania migren

Tomografię głowy można zlecić, aby zbadać utrzymujące się bóle głowy lub migreny, które są trudne do zdiagnozowania za pomocą tradycyjnych badań neurologicznych i historii pacjenta. Podstawą do wykonania takiego badania jest sytuacja, w której:

  • doświadczasz silnych bólów głowy z uczuciem rozsadzania głowy,
  • Masz 50 lat lub więcej, a Twoje bóle zmieniły się w porównaniu do tych, które miałeś w przeszłości,
  • cierpisz na bóle głowy podczas lub po aktywności fizycznej,
  • bólom głowy towarzyszą inne objawy behawioralne, takie jak problemy z mową, czy drgawki,
  • pojawiły się silne bóle głowy po urazie głowy.

Jak wykonywana jest tomografia głowy?

Tomograf wygląda jak gigantyczny gruby pierścień. W ścianie skanera znajduje się źródło promieniowania rentgenowskiego. Naprzeciw źródła promieniowania rentgenowskiego, po drugiej stronie pierścienia, znajdują się detektory promieniowania rentgenowskiego. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które wsuwa się w środek pierścienia, aż cała głowa znajdzie się w pierścieniu. Aparat rentgenowski w pierścieniu obraca się wokół głowy. Obracając się, maszyna rentgenowska emituje cienkie wiązki promieni rentgenowskich przez ciało, które są wykrywane przez detektory rentgenowskie.

Detektory wykrywają siłę wiązek promieniowania rentgenowskiego, które przechodzą przez ciało. Im gęstsza tkanka, tym mniej promieni rentgenowskich przechodzi. Detektory rentgenowskie przekazują te informacje do komputera. Różne rodzaje tkanek o różnej gęstości pojawiają się jako obraz na monitorze komputera, w różnych kolorach lub odcieniach szarości. W efekcie komputer tworzy obraz wycinka (przekroju) głowy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0