Jednym z często pojawiających się dylematów jest ten związany z posłaniem dziecka do żłobka. Ilu rodziców, tyle opinii, a jak wiadomo, każdy chce jak
Jednym z często pojawiających się dylematów jest ten związany z posłaniem dziecka do żłobka. Ilu rodziców, tyle opinii, a jak wiadomo, każdy chce jak najlepiej dla malucha. Czasem żłobek to jedyna alternatywa, zwłaszcza gdy oboje rodziców pracują, ale kiedy jest najlepszy, by się na to zdecydować? Kiedy posłać dziecko do żłobka?
Czy żłobki są dobre dla dzieci?
Zdania na temat żłobków są mocno podzielone i można znaleźć zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników takiej formy opieki. Z tego też powodu nie jest to łatwy temat, ponieważ w opinii jednych, dzięki wczesnemu kontaktowi z rówieśnikami i opieki pod okiem wykwalifikowanych opiekunek dziecko lepiej i szybciej się rozwija. Dla innych jest to zło konieczne albo coś, co należy omijać szerokim łukiem, a jednym z głównych argumentów przeciwko jest większa zachorowalność.
Najlepiej do tematu podejść na chłodno i zastanowić się co będzie najlepsze dla malucha. Najlepiej będzie kierować się własnym sercem, a także doświadczeniami innych. Dziecko, jego wychowanie i rozwój szczegółowo omawia serwis mamaimaluch.pl, warto jednak pamiętać o tym, że porad z tym związanych jest znacznie więcej. Posłanie dziecka do żłobka to poważna decyzja, dlatego warto się zastanowić nad plusami i minusami takiego rozwiązania.
Kiedy posłać dziecko do żłobka?
Jest to kolejny dylemat, który pojawia się, jeśli chodzi o żłobki. Jesteśmy już zdecydowany, by posłać dziecko do takiej placówki wychowawczej i zastanawiamy się jaki wiek będzie do tego najlepszy. Zazwyczaj maluchy trafiają pod taką opiekę w momencie, gdy mama wraca po macierzyńskim do pracy i nie ma innej opcji niż żłobek. Innymi słowy, przyjęło się, że jest to wiek około roku. Tak naprawdę wiele będzie zależało nie tylko od naszej decyzji, ale i od samego dziecka – jego stopnia rozwoju i przygotowania. Niektóre maluchy dobrze czują się w takich miejscach i nie ma z nimi problemu, inne z kolei bardzo źle znoszą zmianę otoczenia i czują się opuszczone przez rodziców.
Psychologowie zgodnie twierdzą, że najwcześniej powinno się posyłać dzieci do żłobka właśnie po ukończeniu 12 miesięcy, ponieważ pierwszy rok życia jest niezwykle ważny i konieczna jest tu bliskość matki i malucha. Mimo wszystko niektórzy rodzice decydują się na to już wcześniej albo później, tuż przed pójściem do przedszkola.
Zalety i wady żłobków
Rzecz jasna posyłanie do żłobka małego dziecka ma swoje zalety, ale też i wady. Najczęściej wysuwanym argumentem przeciw jest fakt, że co najmniej do 3 roku życia dziecko powinno być przede wszystkim z matką, a także to, że w takich placówkach nietrudno o roznoszenie zarazków. Wielu rodzicom, zwłaszcza matkom po prostu ciężko rozstać się z pociechą.
Paradoksalnie jednak zalet także tu nie brakuje. Wbrew pozorom, wczesny kontakt z zarazkami i większa zachorowalność pozwoli na lepsze wykształcenie się odporności. Inna kwestia to kontakt z innymi dziećmi oraz zajęcia, które pozwolą na lepszy i szybszy rozwój, naukę chodzenia, mówienia, wspomaganie samodzielności. Jak się okazuje, obawy rodziców często są bezpodstawne, ponieważ maluchy dość szybko się adaptują do zmian.
Oczywiście nie dotyczy to wszystkich dzieci. Każde z nich jest inne, inaczej się rozwija, ma inny charakter i usposobienie. Dlatego też żłobek nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Dlatego warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jak czuje się maluch. Istotne będzie także wybranie odpowiedniej placówki, która w sposób profesjonalny i właściwy zajmie się naszą pociechą.
COMMENTS