Piec akumulacyjny – wszystko co powinieneś wiedzieć

HomeSklepy

Piec akumulacyjny – wszystko co powinieneś wiedzieć

XXI wiek to okres, kiedy intensywnie rozwijana jest progresywna myśl ekologiczna. Dbamy o czystość otoczenia wokół nas, staramy się nie zanieczyszczać

Chusteczki nawilżone uratują Cię od wielu kłopotów
Ostre koło – co to za typ roweru?
Na co zwrócić uwagę wypożyczając namiot eventowy?

XXI wiek to okres, kiedy intensywnie rozwijana jest progresywna myśl ekologiczna. Dbamy o czystość otoczenia wokół nas, staramy się nie zanieczyszczać wód i gleby, a powoli odchodzimy także od nadmiernego zużycia dwutlenku węgla. To on bowiem przyczynia się do gwałtownego wzrostu temperatur na świecie i zbliża nas do katastrofy klimatycznej. Unia Europejska starając się przeciwdziałać temu procesowi nakłada coraz to nowsze restrykcje na wszystkich emitentów gazów cieplarnianych. Również zwykli ludzie są zobligowani do zmiany sposobu ogrzewania swoich mieszkań, ponieważ to najczęściej jest przyczyną zanieczyszczenia powietrza z ramienia zwykłych obywateli. Czy możemy wspomóc wysiłki ekologów montując piec akumulacyjny w swoim domu? Tego dowiesz się z kolejnych akapitów.

Piec akumulacyjny – na czym to polega

Informacje, które możemy znaleźć na stronach producentów urządzeń grzewczych, piec akumulacyjny pracuje poprzez gromadzenie tj. akumulowanie energii cieplnej i późniejsze zwracanie jej do docelowych pomieszczeń w domu. Urządzenia tego typu dzieli się na dwa rodzaje: statyczne i dynamiczne. Czym się one różnią?

Statyczne piece akumulacyjne są dość proste w obsłudze i dają nam możliwość utrzymania stałej temperatury w ciągu dnia i nocy. Dynamiczne piece są natomiast doposażone w wentylator, który powoduje dodatkowy obieg powietrza. Z tego względu dynamiczny piec akumulacyjny daje możliwość nam jako właścicielom, bieżącej regulacji temperatury docelowej. Czy któryś z wspomnianych pieców możemy wyróżnić? Generalnie bardziej elastyczny w stosunku do potrzeb użytkownika jest piec dynamiczny, jednak tylko pozornie, ponieważ doświadczenie wskazuje, iż ludzie mają różne preferencje i niektórzy po prostu nie chcą myśleć dodatkowo o regulacji temperatury. Stała temperatura jest także kluczowa w pomieszczeniach przemysłowych. Jak zatem widać, każdy piec ma swoje wady i zalety. Jeśli zastanawiamy się nad kupnem, któregoś z nich, powinniśmy dokładnie przemyśleć, jak chcemy użytkować piec akumulacyjny w naszym domu.

Czy piec akumulacyjny jest drogi?

Choć wiele osób chciałoby dziś żyć bardziej ekologicznie, obawiają się one, iż nie podołają m.in. wymianie instalacji ciepłowniczej finansowo. Czy piec akumulacyjny kosztuje dużo? To oczywiście zależy od tego, ile zarabiamy, jednak generalnie nie można powiedzieć, iż ten rodzaj urządzenia grzewczego (jeśli traktujemy je jako inwestycję na lata) kosztuje bardzo dużo. Najtańsze piece akumulacyjne znajdziemy bowiem już za ok. 2 700 zł. Oczywiście urządzenia z wyższej półki są droższe i ich cena sięga nawet do 5 100 zł, jednak przecież nie musimy wybierać najdroższego pieca do naszego domu. Specjaliści uważają, że najlepiej wybrać średni standard, za który zapłacimy około 3 000 – 3 500 zł.

Równocześnie, mówiąc o cenie jaką osiąga piec akumulacyjny, powinniśmy pamiętać o tym, iż urządzenie pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas użytkowania go. Ceny energii w 2022 r. znacząco wzrosły, co oznacza, że ogrzewanie mieszkania tradycyjnymi metodami coraz częściej staje się nie tylko ekologicznie niepoprawne, ale także po prostu drogie. Piec akumulacyjny może odciążyć Twój portfel.

Jeśli instalacja zostanie zamontowana poprawnie, a podzespoły pieca dobrane precyzyjnie, piec akumulacyjny będzie naszym najbardziej ekonomicznym urządzeniem grzewczym jakie posiadaliśmy. Oszczędność przynosi sama zasada działania pieca, która sprawia, że przepływ energii cieplnej jest wykorzystywany do maksimum, ale także czerpanie prądu podczas taryfy nocnej. To wtedy bowiem piec akumulacyjny gromadzi ciepło, aby kolejnego dnia oddać je do naszych pomieszczeń. W ostatecznym rozrachunku można stwierdzić, że piece akumulacyjne są zdecydowanie bardziej opłacalne od tradycyjnych. W zasadzie nawet cena produktu bazowego nie odbiega znacząco od standardów i niemal każdy jest w stanie pozwolić sobie na jego kupno.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0