Od czego zależy cena oprogramowania dla firm?

HomeTechnologia

Od czego zależy cena oprogramowania dla firm?

Inwestycje w oprogramowanie komputerowe są niezbędnym elementem funkcjonowania niemal każdej aktywnej na rynku firmy. Na jakie koszty trzeba się p

Niezawodne maszyny rolnicze od Agrohandel
Pasek zębaty – co musisz o nich wiedzieć?
Jak zaistnieć w sieci? Przydatne porady
Inwestycje w oprogramowanie komputerowe są niezbędnym elementem funkcjonowania niemal każdej aktywnej na rynku firmy. Na jakie koszty trzeba się przygotować? Szacunki nie są proste. Pomocne będzie przyjrzenie się najpopularniejszym rodzajom oprogramowania dla firm.

Różne typy oprogramowania do firmy

Narzędzia informatyczne dla sektora biznesowego są bardzo zróżnicowane. To także jeden z najprężniej rozwijających się segmentów współczesnej branży IT. Według portalu Statista tylko rynek SaaS jest obecnie wyceniany w skali globu na niemal 172 mld dolarów. Oczywiście samo oprogramowanie dla firm można podzielić na kilka sposobów. Pierwsze rozróżnienie dotyczy kwestii nabywania narzędzi. Na rynku coraz większą popularnością cieszą się wspomniane rozwiązania software as a service (oprogramowanie jako usługa), polegające na wykupowaniu subskrypcji na określony czas. Oczywiście nadal są także dostępne produkty opierające się na modelu licencyjnym udzielanym na różne okresy nazwanym lub nienazwanym użytkownikom.

Kompleksowe systemy dla firm

Z punktu widzenia przedsiębiorców oraz finalnych użytkowników oprogramowania liczy się przede wszystkim możliwość jego zastosowania w praktyce. Współczesny biznes w coraz większym stopniu bazuje na centralizacji i automatyzacji procesów. W związku z tym niezależne programy, niepowiązane z szerszym środowiskiem, odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują komplementarne systemy dla biznesu. Dzięki nim można połączyć ze sobą poszczególne sektory działania i stanowiska pracy, zwiększając tym samym sprawność operacyjną całej firmy. To z kolei przekłada się bezpośrednio na rentowność. Przy okazji łatwiej również o zapewnienie bezpieczeństwa danych i utrzymywanie systemów w odpowiedniej kondycji przez długi czas.

Systemy ERP: fundament współczesnego biznesu

Jednym z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych obecnie w firmach różnej wielkości i reprezentujących zróżnicowane rynki są systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning – planowanie zasobów przedsiębiorstwa). Implementacja rozwiązania tego typu pozwala na połączenie wszystkich realizowanych w firmie zadań w formie współpracujących ze sobą modułów. Rynek ERP jest przy tym bardzo rozbudowany. Aktywnie działają na nim zarówno globalni potentaci, jak i rodzimi producenci. Doświadczony dostawca, taki jak  na przykład Kotrak dostarczający oprogramowanie dla firm, umożliwi właściwe dobranie odpowiedniego narzędzia i konfigurację zgodną z realnymi potrzebami i oczekiwaniami podmiotu. Przełoży się to również na warunki cenowe.

Ile kosztuje wdrożenie oprogramowania dla firmy?

Ostateczny koszt implementacji zależy od szeregu czynników. Przede wszystkim wpływ na cenę ma zakres wdrożenia. Jeżeli systemy dla biznesu opierają się na kilku powiązanych ze sobą narzędziach, a przy tym przedsiębiorstwo jest niewielkie i nie potrzebuje np. obsługi wielu stanowisk pracy czy urządzeń, koszt może zamknąć się nawet w kilkuset złotych miesięcznie. Kompleksowe wdrożenie spójnego systemu, takiego jak system ERP, może wiązać się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Inwestycja będzie jeszcze większa, jeśli przedsiębiorca postanowi sięgnąć po zaawansowane moduły, takie jak WMS (zarządzanie magazynem), MES (zarządzanie produkcją) czy BI (pozyskiwanie i przetwarzanie danych). Z dużym kosztem muszą liczyć się również właściciele firm, którzy zdecydują się na systemy dedykowane tworzone od podstaw zgodnie z potrzebami podmiotu. Jednocześnie w wielu przypadkach okazuje się, że ten typ oprogramowania dla firm gwarantuje przewagę nad konkurencją, a sama inwestycja pozwala na znaczne rozwinięcie możliwości przedsiębiorstwa.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0