Miód lipowy to produkt, który ma mnóstwo miłośników. Według nich, jest on najlepszym z miodów, zarówno pod względem smaku, jak i leczniczych właściwoś
Miód lipowy to produkt, który ma mnóstwo miłośników. Według nich, jest on najlepszym z miodów, zarówno pod względem smaku, jak i leczniczych właściwości. Jego wartość jest tym większa, że duże skupiska lip nie są częste. Miód z nich powstały jest lekko ostry, o jasnym kolorze. Krystalizuje się po okresie około 3 tygodni. Miód lipowy to jednak nie tylko rozpieszczający smak i zapach. Lista jego właściwości leczniczych jest imponująca. Zaleca się jego spożywanie osobom osłabionym, przemęczonym i w czasie rekonwalescencji, ponieważ jest bardzo dobrym źródłem energii. Bywa również niezastąpiony w czasie przeziębienia, ponieważ zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie wykrztuśne, antyseptyczne oraz obniżające gorączkę. Wszystko to sprawia, że regularne spożywanie miodu lipowego wzmacnia naszą odporność i skutecznie zmniejsza częstotliwość zapadania na infekcje. To nie koniec dobroczynnych właściwości tego produktu. Wpływa on kojąco na nerwy, wspomaga koncentrację i obniża poziom stresu. Ponadto ma działanie moczopędne, przez co obniża ciśnienie krwi. Jest więc świetnym wyborem dla osób z chorobami układu krążenia. Ogrom korzyści, jakie przynosi spożywanie miodu sprawia, że każdy z nas chciałby pozyskiwać go we własnym zakresie. Jednak nie jest to takie łatwe. Pszczelarstwo wymaga odpowiedniego sprzętu, lokalizacji i umiejętności.
Własna pasieka, czyli niekonwencjonalne hobby
Opłacalność hodowli pszczół to temat, nad którym zastanawia się wielu pszczelarzy-amatorów. Jeżeli jednak zależy Ci wyłącznie na czerpaniu satysfakcji z dbania o ule i pozyskiwaniu miodu dla siebie i swoich bliskich, powinieneś pozostać przy hobbystycznej hodowli. Przyniesie ona mnóstwo satysfakcji, nie będziesz jednak na niej zarabiać. Pojawi się oczywiści zysk w innej postaci – płynnego złota, czyli przepysznego miodu na własny użytek. Nim jednak zaczniesz swoją przygodę z pszczołami, dobrze się przygotuj. Internet to ogromna skarbnica wiedzy, jeżeli wiesz czego szukasz. Warto również skorzystać z fachowych książek. Autorem pomocnym dla początkujących jest niemiecki doktor Gerhard Liebig, którego publikacje zostały przetłumaczone na język polski. Pamiętaj, że inwestycja w naukę jest warta włożonych środków.
Pszczelarstwo a ekologia
Prowadzenie własnej pasieki to hobby idealne dla osób zainteresowanych szeroko pojętą ekologią. Środowisko naturalne zmaga się z coraz bardziej postępującą dominacją przemysłu i terenów wielkomiejskich. Również sytuacja pszczół nie jest najlepsza. Te pracowite owady giną z powodu wykorzystywanych w rolnictwie pestycydów z grupy neonikotynoidów. Wymierają zarówno pojedyncze pszczoły, jak i całe kolonie. Pamiętać należy, że odgrywają one kluczową rolę w naszym ekosystemie. Jedna na trzy łyżki jedzenia, które spożywamy zależy od procesu zapylania! Stawiając pasieki, pszczelarze przyczyniają się do ochrony owadów. Przedłużają ich żywotność, namnażają je i dbają o ciągłość gatunkową. Edukację w zakresie ochrony pszczół należy przeprowadzać już wśród dzieci, powinny wiedzieć, jak dużo im zawdzięczamy i jak możemy im pomóc.
COMMENTS