Sukiennice – Kraków, jakiego nie znałeś

HomeLifestyle

Sukiennice – Kraków, jakiego nie znałeś

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych turystycznie miast polskich. Dla każdego gościa zza granicy to obowiązkowy punkt programu. Jeśli to czyt

Jak zorganizować zagraniczny wyjazd?
Impreza firmowa czy w plenerze? Sprawdź, jak wynająć konferansjera
Koronawirus a uzależnienie od internetu- czy ta sytuacja grozi zarówno dzieciom, jak i młodzieży?

Kraków jest jednym z najchętniej odwiedzanych turystycznie miast polskich. Dla każdego gościa zza granicy to obowiązkowy punkt programu. Jeśli to czytasz, prawdopodobnie również planujesz wizytę w dawnej stolicy Polski. Świetnie trafiłeś, bo w tym artykule znajdziesz wskazówki, które przeprowadzą Cię przez Kraków nieco inaczej, niż robią to zwykle przewodniki książkowe i przewodnicy z biur turystycznych.

Zanim jednak przespacerujemy się krakowskimi uliczkami, zajmijmy się załatwieniem spraw, które prawdopodobnie spędzały Ci sen z powiek w trakcie planowania wycieczki. Jeśli byłeś już kiedyś w Krakowie albo rozmawiałeś z kimś, kto był, wiesz, że znalezienie miejsca do zaparkowania nie jest prostą sprawą. Dlatego już na wstępie rozważ jako miejsce, w którym bezpiecznie zostawisz swój samochód, parking Wawel. Znajduje się on (jak sugeruje nazwa) niedaleko najważniejszych punktów wycieczkowych i może stanowić świetną bazę wypadową do punktów przedstawionych w naszym przewodniku, którego najważniejszy punkt znajdziesz po wpisaniu do nawigacji – Sukiennice Kraków.

Zanim odwiedzisz Sukiennice – Kraków zaprasza na Rynek

Wydaje się to oczywiste, ale najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić w piękny dzień w Krakowie — a pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli jesteś nowy w tym mieście — jest spacer po Starym Mieście i uliczkach, które otaczają Rynek w jego centrum. Rynek to nie tylko sukiennice Kraków ma do zaoferowania wiele innych ciekawych miejsc w swoim ścisłym centrum.

Krakowski Rynek pojawił się w centrum miasta w XIII wieku i obecnie jest największą (ma powierzchnię 40 000 metrów kwadratowych) tego typu średniowieczną pamiątką w Europie. Pełen urokliwych restauracji, barów i kawiarni (jeśli chcesz już teraz tam posiedzieć, znajdź stolik na zewnątrz, przy którym możesz to wszystko poczuć), Rynek jest przepełniony niezwykłą architekturą, zabytkami, muzeami, atrakcjami i wspomnieniami. Czuć to od straganów z pamiątkami w Sukiennicach po Katedrę Mariacką i ulicznych wykonawców zabawiających tłumy. To społeczne i kulturowe jądro miasta, zawsze dzieje się tutaj coś, co przyciągnie twoją uwagę. Jest wiele rzeczy, które możesz odkryć, po prostu spacerując po okolicy.

Stare Miasto i Trakt Królewski

Oprócz zaglądania do jak największej liczby kamienic i dziedzińców na rynku spróbuj również zwiedzić jak najwięcej bocznych uliczek Starego Miasta. Krakowskie Stare Miasto wyróżnia się tym, że zostało wpisane na pierwszą w historii Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ogłoszoną w 1978 roku. To nie przypadek, bo pod względem architektonicznym to jedna z najlepiej zachowanych Starówek w Europie, wyłaniająca się z dwóch wojen światowych w stanie prawie nietkniętym, zachowując swój średniowieczny układ do dziś. Czuć nostalgię za starym światem i magiczną atmosferę, która przenosi podróżników w przeszłość, która została zagubiona gdzie indziej. Dla pieszych Kraków jest idealny do niekończących się wędrówek, a cuda czekają na każdym zakręcie.

Krakowskie Stare Miasto przecina Trakt Królewski — dawny trakt koronacyjny polskich królów z północnego krańca Starego Miasta do Wawelu, który był rezydencją królewską do 1609 roku. Wzdłuż tego głównego traktu ulicami Floriańską, Grodzką i Kanoniczą możesz zobaczyć wiele głównych zabytków Starego Miasta.

Promenada i Planty

Średniowieczny Kraków otaczały ponad 3 km murów obronnych, na których znajdowało się aż 46 baszt z siedmioma bramami miejskimi i prowadzącym do środka mostem zwodzonym nad fosą. Do dziś zachowały się tylko trzy z tych baszt i jedna brama miejska (Brama Floriańska, część Traktu Królewskiego), po tym, jak pozostałe zostały zburzone podczas okupacji austriackiej w XVIII wieku i zasypano fosę. W miejscu tego ciasnego, wywołującego klaustrofobię bagna skeeterów, dziś Kraków szczyci się jednym z najbardziej unikalnych i malowniczych parków publicznych, zwanym Plantami — pięknym pasem zieleni o powierzchni ponad 20 hektarów otaczającym z obu stron średniowieczne krakowskie Stare Miasto i Wawel. Pełne dużych drzew, zagospodarowanych działek ogrodowych, kwitnących kwiatów, fontann, pomników, ławek i alejek, krakowskie Planty to wspaniałe miejsce na piknik i przyjemny spacer. Okrążenie całego parku na piechotę zajmuje prawie godzinę, ale przejście przynajmniej jego części w drodze do centrum jest nieuniknione i oferuje inne spojrzenie na wiele zabytków miasta.

Dziedzińce i Ogrody Zamku Królewskiego na Wawelu

Większość gości tłumnie zwiedzających Stare Miasto i Sukiennice Kraków oznacza jako końcowy punkt swoich wycieczek Zamek Królewski na Wawelu – wspaniała dawna rezydencja królewska Krakowa z widokiem na Wisłę. Ten ogromny kompleks jest chlubą Polski, a nie zwiedzenie krakowskiego zamku to jak ominięcie wieży Eiffla podczas wycieczki do Paryża (nie mówiąc o tym, że ogólny wstęp na Wawel jest bezpłatny, nie wymaga rezerwacji ani stania w idiotycznie długich kolejkach). Wawel składa się z dwóch zasadniczych części: Zamku — patriotycznej dumy Polski, pełnego klejnotów koronnych, bezcennych skarbów oraz wykwintnej sztuki i wyposażenia dawne komnaty królewskie; oraz Katedry — duchowego serca kraju, sceny każdej królewskiej koronacji, miejsce spoczynku królów i mężów stanu.

Warto zaplanować z wyprzedzeniem zwiedzanie dowolnej z wielu dostępnych biletowanych eksponatów i wycieczek, ale prosty spacer po wewnętrznych dziedzińcach i ogrodach kompleksu i podziwianie oszałamiającej architektury renesansowej, romańskiej i gotyckiej jest całkowicie bezpłatne i praktycznie obowiązkowe. Dlaczego miałbyś tego nie robić? Szczególnie że do parkingu Wawel masz tylko kilka minut niespiesznego spaceru.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0