Choć na mapie Wrocław wygląda bardzo spójnie, w rzeczywistości składa się z 48 osiedli, które są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie stałych o
Choć na mapie Wrocław wygląda bardzo spójnie, w rzeczywistości składa się z 48 osiedli, które są odpowiedzialne za zbieranie i przetwarzanie stałych odpadów komunalnych (odpady z gospodarstw domowych). Każde osiedle we Wrocławiu jest zobowiązane do zapewnienia, że odpady z gospodarstw domowych są transportowane i poddawane recyklingowi lub usuwane. Obejmuje to rodzaje odpadów, które nie podlegają rozszerzonej odpowiedzialności producenta, takie jak odpady resztkowe, odpady organiczne, odpady spożywcze, odpady wielkogabarytowe i odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych.
Osiedla i gminy położone wokół Wrocławia mogą same organizować gospodarowanie odpadami. Około 40% gmin organizuje gospodarkę odpadami w ramach organizacji komunalnej, podczas gdy 60% współpracuje z innymi gminami. Odbiór odpadów Wrocław odbywa się w różnych formach za pośrednictwem stowarzyszeń gmin i przedsiębiorstw gminnych. W niektórych gminach odbiór i przetwarzanie odpadów jest prowadzone głównie przez prywatnych wykonawców, takich jak Pogotowie Kanalizacyjne Korona.
Na czym polega odbiór odpadów Wrocław?
Zbiórka prowadzona jest na różne sposoby, dostosowane do zróżnicowanych warunków panujących w różnych gminach i na różnych wrocławskich osiedlach, w zależności od tego, czy jest to centrum miasta, czy tereny mniej zaludnione. Ogólnie rzecz biorąc, gminy i osiedla prowadzą odbiór odpadów Wrocław z gospodarstw domowych i odpady żywnościowe za pomocą pojemników i pojemników za pośrednictwem systemów zbiórki przy drzwiach. Odpady wielkogabarytowe, w tym odpady ogrodowe i odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych są zbierane przez miejskie centra recyklingu, przez które gospodarstwa domowe mogą przejeżdżać i zrzucać wiele frakcji odpadów. Większość zarządów osiedli oferuje odbiór odpadów wielkogabarytowych, a w niektórych przypadkach odpadów niebezpiecznych, zapewniając odbiór obwoźny.
Zebrane odpady są w większości przetwarzane w okolicach Wrocławia. Odpady resztkowe są spalane. Odpady spożywcze są kierowane do fermentacji beztlenowej. Odpady ogrodowe są w większości kompostowane. Odpady wielkogabarytowe są rozdzielane na różne frakcje i poddawane recyklingowi, spalane lub składowane (w większości odpady obojętne są składowane).
Lokalne przepisy regulujące odbiór odpadów Wrocław
Każde wrocławskie osiedle jest zobowiązane do przyjęcia lokalnego rozporządzenia o odbiorze odpadów. W lokalnych przepisach dotyczących odpadów osiedla i gminy regulują, jaki rodzaj infrastruktury ma zapewniać lokalną gospodarkę odpadami oraz w jaki sposób gospodarstwa domowe i osoby fizyczne powinny segregować odpady i obchodzić się z nimi. O lokalnych przepisach dotyczących odpadów decydują politycy reprezentowani w radzie miasta. Plany dotyczące odpadów komunalnych zawarte są w dokumentach miejskich. Zgodnie z nimi każde osiedle i każda gmina jest odpowiedzialna za sporządzenie planu gospodarki odpadami komunalnymi. Plan musi obejmować wszystkie odpady w gminie, zarówno odpady z gospodarstw domowych, jak i inne rodzaje odpadów. Plan musi określać cele, środki i instrumenty służące zapobieganiu i gospodarowaniu odpadami. Plan powinien również zawierać opis obecnej sytuacji, która ma wpływ na ilość i skład odpadów, a także ocenę przyszłego rozwoju strumieni odpadów.
O planie decyduje rada osiedla lub gminy. Nierzadko zdarza się, że kilka gmin współpracuje i opracowuje wspólny plan gospodarki odpadami komunalnymi.
Opłaty za odbiór odpadów Wrocław
Wrocław finansuje lokalną gospodarkę odpadami z opłat za odpady komunalne. Wysokość opłat za odpady ustala rada miasta. Opłata za odbiór odpadów Wrocław pokrywa koszty gminy za kontenery, zbiórkę, transport, przetwarzanie, centra recyklingu, informację, planowanie i administrację. Opłata może być zróżnicowana, aby motywować do recyklingu. Właściciel nieruchomości uiszcza opłatę, która opiera się na zasadzie samowystarczalności. Gospodarka odpadami gminy nie powinna być opłacalna, a zebrane środki powinny być przeznaczone wyłącznie na lokalną gospodarkę odpadami. Fundusze nie mogą być wykorzystywane na świadczenie innych usług lokalnych, takich jak na przykład sprzątanie ulic.
COMMENTS