Czy rozłożyć na raty zadłużenie na karcie kredytowej?

HomePieniądze

Czy rozłożyć na raty zadłużenie na karcie kredytowej?

Karta kredytowa, to zdecydowane ułatwienie naszej codzienności. Dzięki niej bez problemu zapłacimy za zakupy, wynajmiemy samochód, opłacimy rachunek w

Sześć kroków do utrzymania dobrej kondycji finansowej
Jak inwestować zgodnie z trendem?
Pożyczka gotówkowa na wakacje – czy to dobre rozwiązanie?

Karta kredytowa, to zdecydowane ułatwienie naszej codzienności. Dzięki niej bez problemu zapłacimy za zakupy, wynajmiemy samochód, opłacimy rachunek w hotelu czy kupimy bilet na samolot. Jednocześnie karta bywa narzędziem zdradliwym – łatwość dostępu do pieniędzy, brak konieczności spłacania w jednym cyklu rozliczeniowym czy stosunkowo wysokie oprocentowanie, mogą być początkiem rosnącej spirali zadłużenia.

Nie zawsze udaje się nam pamiętać, że środki na karcie to pieniądze banku, a nie nasze. Na szczęście spora część banków oferując karty kredytowe pozwala na rozbicie pożyczonej kwoty na raty. Pozwala to na rozłożenie długu na części, których regularna spłata w założeniu zmniejsza koszt zadłużenia. Dyspozycje rozłożenia kwoty na raty możemy zgłosić w banku, który wydał nam kartę lub dzwoniąc na infolinię.

W większości przypadków oprocentowanie takiej usługi jest identyczne jak oprocentowanie karty. Pozornie więc operacja wydaje się nieopłacalna. Ale tylko pozornie. Zakładając, że oprocentowanie raty i oprocentowanie całości kwoty na karcie wynosi 10 %, jeśli wybierzemy opcję ratalną spłacać będziemy z miesiąca na miesiąc odsetki od kwoty kapitału zmniejszonej o kwotę raty. Jeśli wybierzemy spłatę kapitału karty tylko o minimalną wymaganą kwotę praktycznie nasze zadłużenie nie będzie malało, a odsetki naliczane będą wciąż od całej kwoty. To oczywista magia procentu składanego.

Dodatkowe korzyści pozafinansowe to regularność spłaty raty, zmuszająca nas do systematycznych wpłat i stopniowe wychodzenie z długu. Niestety w operacji tkwi pewien haczyk. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy usługa ratalna w banku obsługującym naszą kartę jest faktycznie bezpłatna. Część z banków pobiera z tego tytułu prowizję, a czasem także obciąża klienta opłatą za obsługę tego programu. Oczywiście w takiej sytuacji rozbijanie na raty zadłużenia karty jest skrajnie niekorzystne, a należne odsetki mogą wynieść wielokrotnie więcej niż odsetki zadłużenia na karcie kredytowej. W trakcie rozmowy z konsultantem trzeba więc dokładnie wypytać o wszelkie opłaty związane z rozłożeniem długu na raty. Jeśli usługa jest od nich wolna śmiało z niej korzystajmy, bo praktycznie zawsze będzie to bardziej opłacalne niż pozostawienie niespłaconego długu na karcie kredytowej.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0