Pożyczka gotówkowa na wakacje – czy to dobre rozwiązanie?

HomePieniądze

Pożyczka gotówkowa na wakacje – czy to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, jak sfinansować wymarzony wyjazd za granicę, którego koszt wykracza poza budżet domowy? Jednym z zewnętrznych źródeł finansowania do

Praca w Warszawie – znajdź dla siebie idealną propozycję
Czym jest efekt kuli śnieżnej, czyli czemu bogatemu diabeł dzieci kołysze?
Legendy F1 Hamilton i Lauda

Zastanawiasz się, jak sfinansować wymarzony wyjazd za granicę, którego koszt wykracza poza budżet domowy? Jednym z zewnętrznych źródeł finansowania do rozważenia jest pożyczka gotówkowa w banku. Czy pożyczenie co najmniej kilku tysięcy złotych na letnie wojaże – zwłaszcza ofertę last minute – to dobry pomysł? Dowiedz się, co warto przemyśleć, zanim zaciągniesz pożyczkę gotówkową na wakacje.

Pożyczkę gotówkową możesz wydać na dowolny cel. To oznacza, że bank nie weryfikuje faktur i rachunków za atrakcje turystyczne, noclegi czy transport. Otrzymujesz pieniądze na konto osobiste i wydajesz je wedle uznania. Nie posiłkujesz się żadnym kosztorysem, który jest wymagany w przypadku kredytów celowych, np. na zakup mieszkania.

– Nowi i stali klienci, którzy nie mają innych pożyczek gotówkowych w Banku Pekao S.A. od 1 stycznia 2022 roku, mogą złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową z 0% prowizji na dowolny cel1. Pieniądze są przelewane nawet w 1 dzień od podpisania umowy. Jeżeli pożyczkobiorca ma konto w naszym banku, może otrzymać przelew nawet w 30 sekund od zawarcia umowy, co sprzyja finansowaniu wyjazdów last minute – wyjaśnia ekspert Banku Pekao S.A.

Brak prowizji oznacza, że nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z udzieleniem pożyczki. Zwróć także uwagę na dobrowolne ubezpieczenie, które co prawda podwyższa comiesięczną ratę, ale obniża oprocentowanie o 1 p.p. Ubezpieczenie zapewnia Ci ochronę na wypadek niezdolności do spłaty pożyczki, np. wskutek nieszczęśliwego wypadku. Towarzystwo ubezpieczeniowe spłaca raty za Ciebie (zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia).

Minimalna kwota pożyczki gotówkowej w Banku Pekao S.A. wynosi 1000 zł, maksymalna – aż 250 000 zł. Możesz rozłożyć pożyczkę na co najmniej 12 miesięcy i nie więcej niż 36 miesięcy, dzięki czemu dobierzesz wysokość raty do budżetu domowego. Elastyczna oferta pozwala na dostosowanie kwoty finansowania zarówno do kilkudniowego urlopu za granicą, jak i kilkutygodniowego workation w kraju drogim dla turysty.

Wady pożyczki gotówkowej na wakacje

Jeżeli zaciągniesz pożyczkę gotówkową z oprocentowaniem zmiennym, którą będziesz spłacać przez co najmniej kilkanaście miesięcy, musisz wziąć pod uwagę ryzyko wzrostu rat w związku z podwyżkami stopy referencyjnej.

Główna stopa procentowa oddziałuje na wskaźnik WIBOR, który wraz z marżą banku składa się na oprocentowanie. Im wyższy WIBOR, tym wyższa część odsetkowa raty. Odsetki są naliczane od kapitału, czyli pożyczonej kwoty.

Umowa pożyczki gotówkowej może uwzględniać np. WIBOR 1M – aktualizowany co miesiąc, WIBOR 3M – co kwartał, WIBOR 6M – co pół roku. Częstotliwość aktualizacji WIBOR-u wskazuje, jak często może się zmieniać rata pożyczki gotówkowej z oprocentowaniem zmiennym.

Zadaj sobie te pytania, zanim złożysz wniosek o pożyczkę na urlop

Pożyczka gotówkowa wpływa na Twoją zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty kredytu wraz z odsetkami. Spłacając pożyczkę, przelewasz bankowi nawet kilkaset złotych co miesiąc, co obciąża Twój budżet. W efekcie zdolność kredytowa spada, więc uzyskanie kolejnej pożyczki może okazać się trudniejsze. Oczywiście na decyzję banku wpływają również Twoje dochody, wydatki na utrzymanie gospodarstwa domowego czy historia kredytowa, która pokazuje, czy terminowo spłacasz raty.

Zastanów się:

  • czy spodziewasz się większych wydatków w ciągu najbliższych kilku miesięcy,
  • jak możesz pokryć nadprogramowe wydatki – bez zaciągania kolejnej pożyczki gotówkowej,
  • czy pracodawca przedłuży Ci umowę o pracę na czas określony, która wygasa w okresie spłaty,
  • czy jako przedsiębiorca masz zapewniony ciągły napływ klientów.

Jeśli przewidujesz większe wydatki w ciągu 3 miesięcy od zaciągnięcia pożyczki gotówkowej, ale nie chcesz rezygnować z wymarzonych wakacji, możesz skorzystać z karencji w spłacie. Dzięki temu rozwiązaniu odroczysz spłatę pierwszej raty aż o 3 miesiące. Minusem karencji jest naliczanie odsetek od dnia wypłaty pożyczki, co sprawia, że jej całkowity koszt nieznacznie rośnie.

Pożyczka gotówkowa czy karta kredytowa na wakacje?

Inną opcją, którą warto rozważyć jako sposób na sfinansowanie wakacji, jest karta kredytowa, która pozwala na wygodne opłacanie zakupów podczas wyjazdu.

– Klienci, którzy podpiszą umowę o Kartę Kredytową z Żubrem2 do 31 sierpnia br., skorzystają ze stałego oprocentowania limitu w promocji – 9,7%. Karta umożliwia rozłożenie zakupów o wartości od 1000 zł na 3000 zł na maksymalnie 10 rat 0%, czyli bez odsetek i prowizji. Wartość zakupów zależy od pakietu korzyści wybranego przez klienta – wyjaśnia ekspert Banku Pekao S.A.

Dzięki temu rozwiązaniu eliminujesz ryzyko związane z oprocentowaniem zmiennym i możesz opłacać atrakcje, które pozostawią Ci przepiękne wspomnienia po wakacjach.

RRSO ‒ rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki wynosi 9,90% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 4737 zł, pożyczka zaciągnięta na 17 miesięcy, oprocentowanie zmienne 9,49% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 344,21 zł (w tym: odsetki 344,21 zł), całkowita kwota do zapłaty 5081,21 zł, płatna w 16 ratach miesięcznych po 298,90 zł, 17. rata wyrównująca 298,81 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 4737 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 28.04.2022 r. Pożyczkodawcą jest Bank Pekao S.A. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki po dokonaniu oceny zdolności kredytowej.

RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla Karty Kredytowej z Żubrem wynosi 9,92 % przy założeniach: przyznany limit kredytowy 7300 zł wypłacony jednorazowo, w trybie transakcji bezgotówkowej, spłacany w 12 równych kwotach miesięcznych, oprocentowanie promocyjne stałe 9,7% w stosunku rocznym, całkowita kwota do zapłaty 7667,22 zł, całkowity koszt 367,22 zł obejmuje: odsetki 367,22 zł oraz opłatę miesięczną za obsługę karty 0 zł, okres kredytowania 12 miesięcy. Kalkulacja przygotowana na 27.04.2022 r. na reprezentatywnym przykładzie. Kredytodawcą jest Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna. Bank podejmuje decyzję o wydaniu karty kredytowej i udzieleniu limitu kredytowego po dokonaniu badania i oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0