Szachy to sport, który cieszy się coraz większą popularnością, także w Polsce. Widać to doskonale na przykładzie powstających jak grzyby po deszczu kl
Szachy to sport, który cieszy się coraz większą popularnością, także w Polsce. Widać to doskonale na przykładzie powstających jak grzyby po deszczu klubach, gdzie swoje miejsce mogą znaleźć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Jak jednak założyć taką organizację? O czym pamiętać? Jakie kluby szachowe w Polsce są najbardziej znane?
Klub szachowy czy stowarzyszenie?
Zanim zabierzemy się za zakładanie klubu szachowego, warto zastanowić się nad tym, w jakiej formie ma on działać. Do wyboru są właściwie dwie opcje – klub oraz stowarzyszenie. W teorii nie różnią się one między sobą praktycznie niczym, poza faktem, że związane są z nimi nieco inne opłaty, a także kierowane są do innych grup docelowych. Osobnym bytem są także uczniowskie kluby szachowe, które działają najczęściej na terenie wybranej szkoły i są jej inicjatywą.
Jak założyć klub szachowy?
Klub szachowy może być w formie klubu albo stowarzyszenia, do czego odnoszą się osobne przepisy prawne. Zależy też, czy zakłada je osoba prawna, czy osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą. W przypadku klubu szachowego o statusie stowarzyszenia i bez prowadzenia działalności gospodarczej tak naprawdę wystarczy samo zgłoszenie do starostwa. W innych przypadkach, gdy w statucie przewidziane jest prowadzenie działalności gospodarczej, konieczna będzie także rejestracja w KRS. Zasady zakładania klubów powinny przebiegać zgodnie z Prawem o stowarzyszeniach oraz ustawą o działalności pożytku publicznego.
Jak prowadzić klub szachowy?
Czym się zajmuje i jak prowadzić klub szachowy przeczytasz na klubszachowy.pl. Oczywiście, by takie miejsce mogło w ogóle istnieć, musi mieć odpowiednią liczbę członków, własną siedzibę, a także właściwe wyposażenie. W przypadku klubów szachowych wymagania najczęściej nie są duże – na początku wystarczy niewielka sala, kilka stołów i oczywiście co najmniej parę zestawów szachów. Przydatne mogą być też zegary i książki o tematyce szachowej, a jeżeli planuje się wyjazdy także samochód klubowy.
Jakie wymagania musi spełniać klub szachowy?
Jak zostało już wspomniane, żeby prowadzić klub szachowy, musi on zostać zarejestrowany, odpowiednio w starostwie, jak i w KRS (w przypadku działalności o charakterze gospodarczej). Stowarzyszenia uczniowskie przy zgłaszaniu w starostwie nic za to nie płacą, ale pozostałych czekać będzie opłata w wysokości 10 zł. Dodatkowo musi być co najmniej 7 członków klubu, a cele mogą być dowolne, oczywiście w granicach prawa. Należy też ustalić źródło dochodu takiego stowarzyszenia – np. przez składni członkowskie, darowizny, ofiarność publiczną czy przychody z tytułu działalności gospodarczej. Oczywiście należy dokładniej rozeznać się na ten temat i wziąć pod uwagę sposób, w jaki ma działać nasz klub.
Jakie są kluby szachowe w Polsce?
Klubów szachowych w Polsce jest wbrew pozorom całkiem dużo. Wiele z nich działa z powodzeniem już od wielu lat, ale popularne stało się także zakładanie stowarzyszeń uczniowskich, skierowanych do młodych odbiorców. Są to zarówno profesjonalne kluby, których członkowie biorą udział w turniejach szachowych na skalę ogólnopolską, jak i światową oraz takie, które zrzeszają amatorów. Warto wymienić tutaj Krakowski Klub Szachistów, działający od 1893 roku, Klub Szachowy „Polonia” Warszawa, Klub Szachowy „Hetman” w Katowicach, Klub Szachowy „Polonia” Wrocław i wiele, wiele innych. Działających obecnie uczniowskich klubów szachowych nawet nie da się nawet zliczyć z liczyć. Jest w czym wybierać, a ta forma rozrywki i rzecz jasna sportu staje się coraz popularniejsza.
COMMENTS