Jeśli mamy w planie wizytę w gabinecie dietetycznym to najprawdopodobniej chcemy coś zmienić w swoim dotychczasowym sposobie odżywiania się. A poniew
Jeśli mamy w planie wizytę w gabinecie dietetycznym to najprawdopodobniej chcemy coś zmienić w swoim dotychczasowym sposobie odżywiania się. A ponieważ nie jest to łatwe, to rzeczywiście konsultacja dietetyczna może nam to ułatwić. Przede wszystkim dietetyk będzie w stanie przygotować dla nas indywidualne zalecenia dopasowane do naszych konkretnych potrzeb oraz do celu, który chcemy osiągnąć. Pod opieką dietetyka możemy w bezpieczny sposób redukować masę ciała, ale możemy też przejść na dietę eliminacyjną w momencie, kiedy zauważymy u siebie różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Wizyta u dietetyka może być przeprowadzona online, jednakże pełny obraz sytuacji podczas tej pierwszej konsultacji uzyskamy, udając się do gabinetu. Wtedy też specjalista będzie mógł wykonać różnego rodzaju pomiary, co jest szczególnie ważne jeśli na przykład chcemy przejść na redukcję.
Kilka rzeczy, o których na pewno warto pamiętać
Jak przygotować się na wizytę u dietetyka, aby móc już z tej pierwszej konsultacji wyciągnąć jak najwięcej wartościowych rzeczy dla siebie? Pierwszym krokiem jest umówienie wizyty. W tym celu możemy odwiedzić Projekt Zdrowie (projektzdrowie.info). Jest to polecana sieć gabinetów dietetycznych, które znajdziemy w całej Polsce. Umówienie się na wizytę w odpowiednim dla nas terminie nie powinno więc stanowić problemu.
Zanim udamy się do gabinetu pamiętajmy o:
Prześledzeniu przynajmniej kilka wybranych dni pod kątem tego, jak obecnie wygląda nasza dieta. Możemy przygotować sobie w notesie dzienniczek żywieniowy, czyli miejsce, w którym będziemy rzetelnie zapisywać wszystko to, co zjadamy. Możemy również uwzględnić pory tych posiłków oraz wielkości porcji. Bardzo ważne jest to, aby być tutaj szczerym i wypisać wszystkie produkty bez pomijania jakichkolwiek. Jest to bardzo ważne, ponieważ pomoże zorientować się specjaliście, jaka jest nasza bieżąca sytuacja, a co będzie na pewno wymagało zmiany. Dzięki takiemu dzienniczkowi znacznie łatwiejsze będzie opracowanie zaleceń dietetycznych i już ta pierwsza wizyta u dietetyka może okazać się bardzo owocna. Najlepiej, aby uwzględnić w dzienniczku nie tylko dni robocze, ale także jakiś jeden dzień weekendowy.
Przed wizytą u specjalisty bardzo dobrym pomysłem jest wykonanie sobie podstawowych badań, takich jak morfologia krwi, oznaczenie poziomu najważniejszych pierwiastków i minerałów, poziom cholesterolu, hormony tarczycowe, a także oznaczenie glukozy. Będzie to szczególnie ważne, jeśli planujemy bardzo rewolucyjne zmiany w naszym dotychczasowym sposobie odżywiania się, jeśli na przykład jeśli chcemy przejść na dietę redukcyjną chcąc zrzucić naprawdę sporą ilość kilogramów. W przypadku redukcji masy ciała bezpośredni wpływ na efekty ma nie tylko dieta, ale także na przykład hormony tarczycy czy też tolerancja glukozy. Jeśli więc dysponujemy aktualnymi badaniami, na pewno powinniśmy je zabrać ze sobą.
Na pewno będzie trzeba powiedzieć specjaliście, jaki jest nasz obecny tryb życia. Jeszcze przed wizytą na pewno należy zastanowić się nad tym, jaka jest nasza aktywność fizyczna w ciągu dnia. Czasami możemy ją w bardzo prosty sposób określić, a czasami musimy chwilę pomyśleć. Na pewno pewnym ułatwieniem jest, jeśli posiadamy krokomierz czy też zegarek z krokomierzem, który pokazuje nam, ile kroków w ciągu dnia wykonujemy. Informacja o tym czy się w ogóle ruszamy, czy prowadzimy całkowicie siedzący tryb życia, jest ważna.
Jeśli dodatkowo mamy już za sobą jakąś historię przejścia na jakąkolwiek dietę, jeśli kiedykolwiek odchudzaliśmy się, to warto sobie to przypomnieć i ewentualnie zapisać razem z określeniem, jakie były efekty takiej diety, jak się na niej czuliśmy i jak ona wyglądała. Pozwoli to lepiej dopasować bieżącą dietę do naszych oczekiwań.
COMMENTS