Większość projektantów wnętrz decyduje się na zaaranżowanie danej przestrzeni w jednym stylu, dzięki czemu wszelkie elementy są ze sobą spójne. Niekt
Większość projektantów wnętrz decyduje się na zaaranżowanie danej przestrzeni w jednym stylu, dzięki czemu wszelkie elementy są ze sobą spójne. Niektórzy wybierają jednak inny kierunek, a mianowicie połączenie rozwiązań przypisanych do różnej estetyki. W taki właśnie sposób zrodził się tzw. styl eklektyczny, który ma szerokie grono zwolenników. Wyjaśniamy, czym się charakteryzuje!
Początków stylu eklektycznego należy upatrywać w drugiej połowie XIX wieku. Jest wykorzystywany nie tylko przy aranżowaniu przestrzeni mieszkalnej, biurowej itp., ale też w znacznej mierze w budownictwie. Ikonami eklektyzmu na świecie są przede wszystkim Statua Wolności w Nowym Jorku czy Wieża Eiffla w Paryżu, ale lista tego typu obiektów jest o wiele dłuższa.
Czym się charakteryzuje styl eklektyczny?

Jedną z głównych cech stylu eklektycznego jest to, że w jego przypadku nie mamy do czynienia z żadnymi z góry narzuconymi zasadami. Nie ma tutaj nakreślonych granic i założeń, których musiałby trzymać się projektant lub inne osoby odpowiedzialne za wykończenie danej przestrzeni. Dzięki temu nieruchomości zaprojektowane w stylu eklektycznym są niezwykle oryginalne, unikatowe i ponadczasowe. W eklektyzmie każdy detal odgrywa istotną rolę i może wpłynąć na to, czy cała aranżacja będzie przykuwać uwagę i budzić pozytywne emocje. Wbrew pozorom, styl ten nie jest nudny ani przewidywalny, a wręcz przeciwnie – daje szereg możliwości i można przy nim eksperymentować ze wzorami, kolorami, fakturami, materiałami itd.
Eklektyzm we wnętrzach – jakie dodatki?

Kluczem do sukcesu jest jednak to, aby odpowiednio podejść do tematu i dobrać pasujące do siebie elementy. Ważne jest zachowanie harmonii i balansu, a wszystko po to, aby – mimo łączenia różnej stylistyki – wykreować główną myśl przewodnią. Bardzo atrakcyjnym wizualnie jest połączenie np. minimalistycznego stylu skandynawskiego, boho, z domieszką klimatu loftowego. Jeśli zależy nam natomiast na większej liczbie zdobień i niesztampowym wnętrzu, można postawić na mieszankę elementów ze stylu glamour, art deco i nowoczesnych dodatków. W przypadku tych ostatnich świetnie sprawdzą się różnego rodzaju lamele, w tym lamele na filcu, które oprócz pięknego wyglądu mają właściwości akustyczne. Na uwagę w tym obszarze zasługują też panele akustyczne, które mogą dodatkowo optycznie powiększyć daną przestrzeń, nadając jej efekt głębi. Jeżeli natomiast chcemy podzielić pomieszczenie lub oddzielić np. salon z aneksem kuchennym i jadalnią, warto sprawdzić lamele ażurowe, z których można wykonać ściankę działową.
Co jeszcze pasuje do stylu eklektycznego?

Wykończenie wnętrza w stylu eklektycznym to nie tylko meble czy dekoracje ścienne, ale także wszelkiego typu materiały, dzięki którym przestrzeń staje się przytulna. Mowa tutaj o dywanach, narzutach na kanapę czy łóżko, ozdobnych poduszkach, które mogą zarówno stanowić wyróżniającą się dekorację, jak i po prostu uzupełniać całą aranżację. Nie sposób nie wspomnieć też o odpowiednim oświetleniu (w tym głównym, dekoracyjnym, jak i funkcyjnym), które uatrakcyjnia dobrze zaprojektowane wnętrze.
COMMENTS