Ślub jednostronny – kto może z niego skorzystać

HomeLifestyle

Ślub jednostronny – kto może z niego skorzystać

Ślub z osobą innego wyznania, lub co więcej – z osobą niewierząca!? Tak, to jest możliwe i uwaga... jest to coraz częściej praktykowane. Dla wielu osó

Najlepsze przepisy na kebab z wołowiny – smaki świata
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Najbardziej pamiętne mecze na Camp Nou

Ślub z osobą innego wyznania, lub co więcej – z osobą niewierząca!? Tak, to jest możliwe i uwaga… jest to coraz częściej praktykowane. Dla wielu osób, szczególnie starszego pokolenia, to coś niemożliwego. Coś, co nie powinno mieć miejsca. Ale dlaczego? Wszyscy dobrze wiemy, że miłość nie wybiera. Dlaczego więc mamy rezygnować ze swoich uczuć i marzeń? Ślub jednostronny to swego rodzaju ”pomocna dłoń” dla takich właśnie osób. Dzięki niemu, dwie osoby o odmiennych poglądach wyznaniowych mogą zawrzeć w pełni legalny związek i to nawet podczas tradycyjnej mszy świętej. Zastanawiacie się kto może wziąć ślub jednostronny i jakie warunki należy spełnić, aby do niego przystąpić? Zapraszam do zapoznania się z moim krótkim poradnikiem.

Dla kogo ślub jednostronny?

Ślub jednostronny może zawrzeć wiele osób. Jednak pamiętajcie – nie każdy! Jest pewien wyjątek, który przekreśla szanse na zawarcie jakiegokolwiek małżeństwa. Co to takiego? O tym nieco później.

Podstawowym warunkiem zawarcia ślubu jednostronnego są dwie osoby o przeciwnej płci, ponieważ ślub jednostronny nazywany jest również małżeństwem mieszanym. Skoro warunek konieczny jest już spełniony, pora na kilka wyjaśnień:

Ślub jednostronny – https://www.marcinorzolek.pl/blog/slub-jednostronny  mogą zawrzeć dwie osoby, z których jedna, to osoba ochrzczona, praktykująca wiarę katolicką, a druga to… i tutaj zaczyna się cała lista:

  • osoba nieochrzczona
  • osoba ochrzczona lecz wychowana w innej wierze, lub w otoczeniu ateistycznym
  • ateista – osoba niewierząca
  • osoba innego wyznania niż katolickie
  • osoba która odstąpiła od praktykowania wiary
  • osoba która opuściła wspólnotę kościoła katolickiego

Ciekawie wygląda sytuacja ślubu katolika z grekokatolikiem. W tym przypadku nie ma mowy o ślubie jednostronnym. Jest to zwyczajny, tradycyjny ślub kościelny. Dlaczego? Dlatego, że zarówno jedna jak i druga osoba są członkami tego samego kościoła – papieskiego kościoła katolickiego.

Pora na wyjątek o którym wcześniej wspomniałem. Wiele osób żyje w błędzie, dlatego warto unaocznić tę sprawę. Ślubu jednostronnego, jaki i jakiegokolwiek innego nie można zawrzeć z rozwodnikiem. Kościół katolicki nie przewiduje rozwodu. Dla Kościoła małżeństwo, które zostało unieważnione prze Urząd Stanu Cywilnego nadal jest ważne. Jedyną szansą na zawarcie ślubu jednostronnego z taką osobą jest śmierć jednego z członków nieudanego małżeństwa.

Co zrobić, aby zawrzeć ślub jednostronny?

W zasadzie nic szczególnego. Formalności związane ze ślubem jednostronnym niewiele różnią się od tego tradycyjnego. Zasadnicza różnica jest wypełnienie przez osobę niewierząca, lub innej wiary specjalnego w którym:

  • zobowiązuje się do zaakceptowania i nieutrudniania praktykowania wiary katolickiej dla osoby wierzącej
  • pozwoli na wychowanie potomstwa zgodnie z wiara katolicką
  • zostanie poinformowany o przyrzeczeniach ze strony osoby wierzącej oraz jej obowiązkach względem wiary

Taki dokument zostaje kierowany do biskupa, po czym zazwyczaj zostaje pozytywnie rozpatrzony w formie tzw ”dyspensy”, która upoważnia osobę niewierzącą do zawarcia małżeństwa mieszanego. Ponadto osoba ta nie musi uczestniczyć w naukach przedmałżeńskich.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0