Psycholog a psychoterapeuta – do kogo zwrócić się o pomoc

HomeZdrowie i uroda

Psycholog a psychoterapeuta – do kogo zwrócić się o pomoc

Zdrowie psychiczne jest coraz ważniejszym elementem naszego życia. Zaczynamy sobie uświadamiać, jak bardzo wpływa ono na nasze zachowania, samopoczuc

Indeks glikemiczny w praktyce. Czym jest i jak go stosować?
Przebieg, zasady i skuteczność diety sokowej.
Czy można wyleczyć blizny i rozstępy?

Zdrowie psychiczne jest coraz ważniejszym elementem naszego życia. Zaczynamy sobie uświadamiać, jak bardzo wpływa ono na nasze zachowania, samopoczucie czy stan zdrowia psychicznego. Borykając się z problemami natury psychicznej, często zadajemy sobie pytanie – do kogo powinnam/powinienem się zwrócić – do psychologa czy do psychoterapeuty?

Psycholog a psychoterapeuta –  pomoc psychologiczna w różnych formach

Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta stanowią nieoceniona pomoc w przypadku każdego problemu ze zdrowiem psychicznym. Jednakże obaj ci specjaliści pomagają w nieco odmienny sposób. Psycholog Warszawa Mokotów podejmuje działania doraźne i natychmiastowe – jest zatem osobą, od której powinniśmy zacząć naszą drogę leczenia. Może on również stanowić wsparcie w przypadku, kiedy dotknął nas jednorazowy kryzys lub borykamy się z chwilowym zawirowaniem w naszym życiu. Psychoterapeuta jest z kolei specjalistą podejmującym długofalowe działania – czyli terapię. Jego rola polega głównie na wskazaniu procesów, jakie zachodzą w psychice człowieka, mechanizmów jego działania i emocji, jakimi się kieruje oraz próba ich stopniowego zmieniania. 

Psycholog – kiedy się do niego zgłosić?

Psycholog jest pierwsza osobą, do jakiej możemy się zgłosić nawet z najmniejszą wątpliwością czy problemem w naszym życiu psychicznym. Jest to swoistego rodzaju doradca, który podpowie, jak powinniśmy postępować dalej, czy powinniśmy sięgnąć po bardziej specjalistyczna pomoc. Aby skonsultować się z psychologiem na Strefamysli.pl, nie trzeba zauważać u siebie większych zaburzeń, nie trzeba cierpieć z powodu choroby psychicznej czy zmagać się z traumą. Konsultacja psychologiczna jest niczym rozmowa z dobrym przyjacielem, który wysłucha i – w oparciu o wiedzę i doświadczenie – poradzi, jak sprostać trudnościom. Z wizyt u psychologa można korzystać również w ramach profilaktyki.

Psycholog – kiedy mi pomoże?

Podczas konsultacji psychologicznej z pewnością uzyskamy wstępne odpowiedzi na nurtujące nas pytania, co do stanu naszej psychiki. Psycholog może wspomóc nas w poradzeniu sobie z chwilowym kryzysem, z trudniejsza sytuacja w życiu. Może udzielić krótkoterminowego wsparcia w przypadku pogorszenia się naszego nastroju, nadmiernego stresu związanego z praca lub życiowymi zmianami. Nie ma jednak uprawnień do prowadzenia psychoterapii – nie może zatem podjąć się długoterminowego wsparcia w ramach terapii. Nie może przepisać nam środków farmakologicznych, które często stanowią nieocenione wsparcie podczas procesu wychodzenia z problemów psychicznych.

Psychoterapeuta – co różni go od psychologa?

Pomimo podobnego wykształcenia i posiadanej wiedzy, psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody, które dzieli również zakres posiadanych kompetencji i uprawnień. W odróżnieniu od psychologa, psychoterapeuta ma możliwość prowadzenia psychoterapii, czyli długotrwałego procesu leczniczego, podczas których wobec pacjenta stosowane są dopasowane indywidualnie do jego problemu techniki psychoterapeutyczne w odpowiednim nurcie. Wskutek prowadzenia przez psychoterapeutę możliwe jest zrozumienie istoty problemu, z jakim się borykamy oraz zmiana mechanizmów psychicznych i schematów postępowania, jakie negatywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne i często również fizyczne.

Kiedy powinienem zgłosić się na psychoterapię?

Do psychoterapeuty powinniśmy zwrócić się, jeśli nasze zaburzenia – strach, lęki, traumy, sposób zachowania się lub reakcje są nasilone w sposób, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie w życiu codziennym lub w społeczeństwie. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, podejmowane przez nas próby poradzenia sobie z zaburzeniami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a wręcz pogłębiają kryzys – powodują dalsze obniżanie się jakości życia, problemy w relacjach lub problemy zdrowotne – psychoterapia jest tym, o czym powinniśmy pomyśleć w trosce o nasze zdrowie.

Jeśli nie wiemy do kogo powinniśmy udać się po pomoc, warto jest umówić się na spotkanie z doświadczonym psychologiem. Z uwagi na posiadaną wiedzę będzie on w stanie wskazać nam, z jakim problemem się borykamy i czy potrzebujemy bardziej wyspecjalizowanej pomocy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0