Zdrowie psychiczne jest coraz ważniejszym elementem naszego życia. Zaczynamy sobie uświadamiać, jak bardzo wpływa ono na nasze zachowania, samopoczuc
Zdrowie psychiczne jest coraz ważniejszym elementem naszego życia. Zaczynamy sobie uświadamiać, jak bardzo wpływa ono na nasze zachowania, samopoczucie czy stan zdrowia psychicznego. Borykając się z problemami natury psychicznej, często zadajemy sobie pytanie – do kogo powinnam/powinienem się zwrócić – do psychologa czy do psychoterapeuty?
Psycholog a psychoterapeuta – pomoc psychologiczna w różnych formach
Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta stanowią nieoceniona pomoc w przypadku każdego problemu ze zdrowiem psychicznym. Jednakże obaj ci specjaliści pomagają w nieco odmienny sposób. Psycholog Warszawa Mokotów podejmuje działania doraźne i natychmiastowe – jest zatem osobą, od której powinniśmy zacząć naszą drogę leczenia. Może on również stanowić wsparcie w przypadku, kiedy dotknął nas jednorazowy kryzys lub borykamy się z chwilowym zawirowaniem w naszym życiu. Psychoterapeuta jest z kolei specjalistą podejmującym długofalowe działania – czyli terapię. Jego rola polega głównie na wskazaniu procesów, jakie zachodzą w psychice człowieka, mechanizmów jego działania i emocji, jakimi się kieruje oraz próba ich stopniowego zmieniania.
Psycholog – kiedy się do niego zgłosić?
Psycholog jest pierwsza osobą, do jakiej możemy się zgłosić nawet z najmniejszą wątpliwością czy problemem w naszym życiu psychicznym. Jest to swoistego rodzaju doradca, który podpowie, jak powinniśmy postępować dalej, czy powinniśmy sięgnąć po bardziej specjalistyczna pomoc. Aby skonsultować się z psychologiem na Strefamysli.pl, nie trzeba zauważać u siebie większych zaburzeń, nie trzeba cierpieć z powodu choroby psychicznej czy zmagać się z traumą. Konsultacja psychologiczna jest niczym rozmowa z dobrym przyjacielem, który wysłucha i – w oparciu o wiedzę i doświadczenie – poradzi, jak sprostać trudnościom. Z wizyt u psychologa można korzystać również w ramach profilaktyki.
Psycholog – kiedy mi pomoże?
Podczas konsultacji psychologicznej z pewnością uzyskamy wstępne odpowiedzi na nurtujące nas pytania, co do stanu naszej psychiki. Psycholog może wspomóc nas w poradzeniu sobie z chwilowym kryzysem, z trudniejsza sytuacja w życiu. Może udzielić krótkoterminowego wsparcia w przypadku pogorszenia się naszego nastroju, nadmiernego stresu związanego z praca lub życiowymi zmianami. Nie ma jednak uprawnień do prowadzenia psychoterapii – nie może zatem podjąć się długoterminowego wsparcia w ramach terapii. Nie może przepisać nam środków farmakologicznych, które często stanowią nieocenione wsparcie podczas procesu wychodzenia z problemów psychicznych.
Psychoterapeuta – co różni go od psychologa?
Pomimo podobnego wykształcenia i posiadanej wiedzy, psycholog i psychoterapeuta to dwa różne zawody, które dzieli również zakres posiadanych kompetencji i uprawnień. W odróżnieniu od psychologa, psychoterapeuta ma możliwość prowadzenia psychoterapii, czyli długotrwałego procesu leczniczego, podczas których wobec pacjenta stosowane są dopasowane indywidualnie do jego problemu techniki psychoterapeutyczne w odpowiednim nurcie. Wskutek prowadzenia przez psychoterapeutę możliwe jest zrozumienie istoty problemu, z jakim się borykamy oraz zmiana mechanizmów psychicznych i schematów postępowania, jakie negatywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne i często również fizyczne.
Kiedy powinienem zgłosić się na psychoterapię?
Do psychoterapeuty powinniśmy zwrócić się, jeśli nasze zaburzenia – strach, lęki, traumy, sposób zachowania się lub reakcje są nasilone w sposób, który uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie w życiu codziennym lub w społeczeństwie. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, podejmowane przez nas próby poradzenia sobie z zaburzeniami nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a wręcz pogłębiają kryzys – powodują dalsze obniżanie się jakości życia, problemy w relacjach lub problemy zdrowotne – psychoterapia jest tym, o czym powinniśmy pomyśleć w trosce o nasze zdrowie.
Jeśli nie wiemy do kogo powinniśmy udać się po pomoc, warto jest umówić się na spotkanie z doświadczonym psychologiem. Z uwagi na posiadaną wiedzę będzie on w stanie wskazać nam, z jakim problemem się borykamy i czy potrzebujemy bardziej wyspecjalizowanej pomocy.
COMMENTS