Ostre koło – co to za typ roweru?

HomeSklepy

Ostre koło – co to za typ roweru?

Powszechność użytkowania i popularność klasycznych jednośladów powodują, że ciągle na czasie jest także ostre koło. O jaki typ roweru chodzi w tym prz

Rower elektryczny dla seniora i nie tylko
Prostownica do włosów: jak wybrać najlepszą?
Mikrosilnik protetyczny- narzędzie, które z pewnością można znaleźć w każdym gabinecie stomatologicznym

Powszechność użytkowania i popularność klasycznych jednośladów powodują, że ciągle na czasie jest także ostre koło. O jaki typ roweru chodzi w tym przypadku? W uproszczeniu można stwierdzić, że posiadający tylko jeden bieg oraz niemający innych przełożeń. Jednak charakterystyka tych modeli jest znacznie szersza. Dotyczy zarówno specyficznej budowy, jak też techniki jazdy czy sposobu konserwacji części. Więcej informacji na temat konfiguracji tego jednośladu można znaleźć na blogu pieknyrower.pl.

Budowa roweru z ostrym kołem

Analizując, jakie ostre koło wybrać, warto zapoznać się z ogólną budową takiego roweru. Wpływa ona bowiem bezpośrednio na właściwości użytkowe jednośladu. Przede wszystkim korba jest w nim sztywno połączona z tylną piastą. Nie ma żadnych, innych przełożeń, a typ ostre koło oznacza konieczność ciągłego pedałowania. Nawet zjeżdżając tym rowerem z górki. Kolejnym wyróżnikiem prezentowanej konstrukcji jest brak tradycyjnych hamulców. Sposobem na zatrzymanie się będzie w tym przypadku wykorzystanie pedałów. Na blogu pieknyrower.pl można znaleźć pełną charakterystykę takiego, minimalistycznego modelu. Nie ma w nim również: dzwonków, błotników, dodatków ozdobnych czy bagażnika. W zamian właściciel zyskuje lekki i łatwo przyspieszający mechanizm jezdny. Oczywiście przy włożeniu właściwej siły mięśni. Szybkość rozpędzania jednośladu, a także ograniczona wytrzymałość na cięższe warunki terenowe determinują jego przeznaczenie. Jest polecany do jazdy szosowej w miastach albo na profesjonalnym torze kolarskim, czyli welodromie. Ostrego koła lepiej nie zabierać: w góry, na trasy żwirowe czy piaszczyste.

Rower ostre koło kontra single speed – czym się różnią?

Rozpatrując, jakie ostre koło wybrać, trzeba też znać różnicę pomiędzy tym jednośladem, a tak zwaną wersją single speed. Są one do siebie bardzo podobne, stąd wielu mniej zorientowanych użytkowników często myli oba warianty. Tymczasem można wskazać na różnice, ułatwiające rozdzielenie tych rowerów. Ostre koło to trwałe połączenie korby z tylnym mechanizmem, co wpływa na konieczność stałego pedałowania. Wolnobieg, czyli właśnie single speed nie ma takiego trybu, dzięki czemu można zjeżdżać ze wzniesienia w bezruchu. Nazwa drugiej z tych kategorii wzięła się z montażu rozwiązań zębatkowo-zapadkowych, które dają swobodę rozpędzania się z górki. Dodatkowo w wolnobiegu istnieje też opcja zakręcenia części z zębami. Różnicę widać także w masie, ponieważ pierwszy typ będzie istotnie lżejszy. Wielu zagorzałych zwolenników ostrego koła przekonuje również, że zdecydowanie mniej awaryjny w stosunku do alternatywy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0