Odwiedzamy Anglię, co warto wiedzieć?

HomeNauka

Odwiedzamy Anglię, co warto wiedzieć?

Anglia jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajem Europejskim. Jeździmy tam chętnie zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych

Jak efektywnie uczyć się angielskiego online? Porady ekspertów
Oświata w USA
Jaki jest największy błąd nauki języków obcych i jak temu zapobiec?

Anglia jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajem Europejskim. Jeździmy tam chętnie zarówno w celach turystycznych, jak i zarobkowych. Niezależnie jednak po co się tam wybierasz, należy się odpowiednio do tego przygotować. Co warto wiedzieć, odwiedzając Anglię? Jakie dokumenty są Ci potrzebne? Jak się poruszać po tym kraju? Gdzie nocować? A także jak się porozumiewać? Odpowiedzi na te podstawowe pytania znajdziesz w tym artykule.

Wyjazd do Anglii po Brexit – jak się przygotować?

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Co to oznacza dla osób, które wybierają się do tego kraju? Przez ostatnie lata, by przekroczyć granicę Brytyjką, wystarczyło posiadać dowód osobisty. Obecnie, jednak już po 30 września 2021 wymagany do tego będzie paszport, a w niektórych wypadkach również wiza.

Nie będziesz miał większych utrudnień, jeśli planujesz wyjazd do Anglii na mniej niż 6 miesięcy w celach turystycznych lub towarzysko-rodzinny, np. w odwiedziny do rodziny lub przyjaciół. Wystarczy, że będziesz posiadał dowód osobisty, zaś od października 2021 roku paszport. W tym wypadku nie obowiązują Cię żadne wizy. Podobne wymagania dotyczą osób, które wybierają się to tego kraju w celach służbowych, jednak łączny czas tam spędzony, nie może przekroczyć 6 miesięcy.

Nieco inaczej sytuacja wygląda jednak kiedy wybierasz się do tego Wielkiej Brytanii, by pracować lub się uczyć na okres dłuższy niż pół roku. W takiej sytuacji musisz otrzymać specjalną wizę.

Warto również pamiętać, że ze względów epidemiologicznych spowodowanych pandemią, władze kraju wymagają dodatkowych dokumentów, dotyczących zdrowia, czy szczepień.

Kilka angielskich zwrotów niezbędnych podczas każdej podróży

Nawet wybierając się do Anglii w celach turystycznych, warto znać podstawowe zwroty po angielsku – https://szybkanauka.pro/5-angielskie-zwroty-na-miescie/, dzięki którym odnajdziesz się w każdym mieście.

Oto kilka przykładów. Zwrot I would like – chciałbym/chciałabym, możesz połączyć z czasownikami go (iść) lub see (zobaczyć). W ten sposób możesz powiedzieć – Chciałabym pójść to muzeum, czyli I would like go to the museum, lub Chciałabym zobaczyć Big Bena – I would like to see Big Ben.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak dotrzeć do jakiegoś miejsca lub zabytku wystarczy zapytać – Excuse me! How can I get to Big Ben? – Przepraszam! Jak mogę dotrzeć do Big Bena? Oczywiście, zamiast Big Bena możesz wstawić dowolne interesujące Cię miejsce, np. stację kolejową – train station, przystanek autobusowy – bus station, Muzeum Brytyjskie – British MuseumTower Bridge itd.

W bardziej rozbudowanej formie zdanie to będzie brzmieć na przykład w ten sposób

Excuse me! I would like to see the Tower Bridge. How can I get there? – Przepraszam, chciałbym zobaczyć Tower Bridge. Jak mogę się tam dostać?

Zwrot I would like – możesz zastosować również w innych sytuacjach, np. by powiedzieć w restauracji, że chcesz zapłacić – Execuse me! I would like to pay lub też, by zamówić coś do jedzenie – I would like fish and chips – Chciałbym rybę z frytkami.

Jak widzisz, znajomość kilku prostych zwrotów pozwoli Ci się porozumieć w różnych sytuacjach. Więcej na ten temat znajdziesz w filmie https://www.youtube.com/watch?v=ycNeXWpUM4o.

Czym poruszać się po Anglii – czyli publiczne środki transportu

Najłatwiej i najszybciej do Anglii dotrzeć samolotem. Tylko co dalej? Oczywiście najprostszym rozwiązaniem może być wynajem samochodu, jest to jednak dość kosztowne, a poza tym korki i zatkane parkingi w dużych miastach mogą skutecznie do tego zniechęcić.

Na szczęście Wielka Brytania ma bardzo dobrze rozwiniętą i różnorodną ofertę transportu publicznego. We wszystkich miastach i miasteczkach jeżdżą autobusy. Mają one zasięg lokalny, np. w obrębie jednego miasta, lub międzymiastowy. Dzięki czemu można nimi dotrzeć niemal wszędzie. Jest to z pewnością najtańsza forma transportu publicznego, jest on jednak najwolniejszy. Często trasy autobusów biegną przez różne maleńkie miejscowości, w dużych miastach zaś ograniczają je mocno uliczne korki.

Kolejnym wygodnym, choć nieco droższym środkiem transportu umożliwiającym poruszanie z miasta do miasta jest transport kolejowy. Choć bilety kosztują więcej niż od autobusowe, jednak oszczędność czasu bywa tutaj znacząca.

W dużych miastach, takich jak Londyn masz do wyboru, autobusy, metro, lub taksówki. W nielicznych jednak miejscowościach spotkasz, tak popularne w Polsce tramwaje.

Jak znaleźć tani nocleg w Anglii – sprawdź, jakie masz opcje?

Wielka Brytania do tanich krajów nie należy, a znalezienie niedrogiego noclegu nie należy do najłatwiejszych. Jeśli wybierasz się na wycieczkę po Szkocji i lubisz biwakować, najtańszą opcją jest tzw. Wild camping w namiocie lub własnej przyczepie kempingowej. Możesz się zatrzymać gdziekolwiek, masz bowiem możliwość biwakowania na dziko. W Anglii i Walii musisz jednak skorzystać z wyznaczonych do tego celu pól campingowych i namiotowych.

Dobrym pomysłem dla młodych osób są noclegi w akademikach w czasie wakacyjnej przerwy semestralnej. Jest to dość tanie rozwiązanie na w miarę tani nocleg w ciekawych miejscowościach.

Coraz modniejsze, nie tylko wśród młodzieży stają się hostele. Jest to znacznie tańsza opcja w porównaniu do hoteli. Doba  w pokoju kilkuosobowym wynosi około 10 GB, jeśli jednak wolisz mieć nieco więcej intymności, będzie Cię to kosztować około 20 GB. Nie ma tu co prawda luksów, jednak jeśli planujesz wycieczkę w celach turystycznych, nie będziesz tam spędzał zbyt wiele czasu

Kolejną opcją jest coraz powszechniejsze B&B, czyli pokój ze śniadaniem, oferowane przez wiele hoteli oraz pensjonatów, jednak ceny bywają tutaj już nieco wyższe. Na koniec warto również pamiętać, o apartamentach na wynajem krótkoterminowy, czy opcji Airbnb, która umożliwia wynająć mieszkanko lub domek w dogodnej lokalizacji i nie za duże pieniądze.

Pamiętaj, że odpowiednio zaplanowana podróż z pewnością będzie dla Ciebie dużo bardziej przyjemna i relaksująca.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0