Mieszkasz w Krakowie? Wyrób kartę EKUZ i czerp z niej korzyści

HomeZdrowie i uroda

Mieszkasz w Krakowie? Wyrób kartę EKUZ i czerp z niej korzyści

Jeśli mieszkasz w Krakowie, to możesz wyrobić kartę EKUZ w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w ciągu jednego dnia. Ten dokument bardzo Ci się przyd

Czy Rooibos to herbata i jak wpływa na nasze zdrowie?
E-recepta – czym jest i w jaki sposób działa?
Lakier hybrydowy pudrowy róż, czyli sposób na delikatne i modne paznokcie

Jeśli mieszkasz w Krakowie, to możesz wyrobić kartę EKUZ w Małopolskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w ciągu jednego dnia. Ten dokument bardzo Ci się przyda podczas zagranicznych wczasów w krajach, które są członkami UE i EFTA. Kartę EKUZ mogą uzyskać osoby ubezpieczone w każdym wieku oraz nieubezpieczone kobiety w ciąży i nieubezpieczone dzieci w wieku poniżej 18 lat. A co jeszcze można w ten sposób zyskać?

Zalety posiadania karty EKUZ

Wydawanie kart EKUZ przebiega bardzo sprawnie. Dlatego, nawet jeśli nie planujesz w najbliższym czasie wyjazdu za granicę, to możesz ją sobie wyrobić, by w razie konieczności móc jej użyć. A jakie korzyści wynikają z posiadania karty EKUZ? Obecnie będzie to przede wszystkim:

  • refundacja określonych świadczeń zdrowotnych na terenie wybranych krajów
  • bezpłatna hospitalizacja w publicznych placówkach
  • wsparcie w razie wystąpienia nagłych problemów zdrowotnych
  • otrzymanie kompleksowej pomocy lekarskiej

W Krakowie oddział NFZ funkcjonuje bardzo prężnie, a petenci mogą liczyć na szybkie rozpatrzenie wniosków. Samo wyrobienie karty zajmuje zwykle kilka minut, a gotowy dokument warto mieć zawsze przy sobie i trzeba go też chronić przed osobami postronnymi. Więcej informacji o tym, jak wyrobić kartę EKUZ krok po kroku znajdziesz również na portalu https://ekuz.com.pl/.

Jakie dane znajdują się na karcie EKUZ?

Na karcie EKUZ znajdują się podstawowe dane osobowe pacjenta, umożliwiające jego sprawną identyfikację. W poszczególnych rubrykach umieszcza się takie informacje jak:

  • imię i nazwisko
  • data urodzenia
  • PESEL
  • numer identyfikacyjny instytucji, w której karta została wydana
  • numer identyfikacyjny karty
  • data ważności karty

Dokument ten jest wydawany w języku urzędowym danego państwa i nie zawiera zdjęcia. Karta może mieć różny okres ważności w zależności od indywidualnej sytuacji osoby, która się o nią ubiega. Osoby aktywne zawodowe otrzymają EKUZ na okres 3 lat, a emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny, uzyskają ten dokument z aż 20-letnim okresem ważności.

Jak szybko wyrobić kartę EKUZ

Obecnie istnieje wiele możliwości, by szybko wyrobić kartę EKUZ bez konieczności osobistego odwiedzania lokalnej placówki NFZ. W tym celu możesz złożyć wniosek online przez profil zaufany, ePuap lub Internetowe Konto Pacjenta. Małopolski Oddział NFZ przyjmuje także wnioski przesłane e-mailem, faksem lub tradycyjną pocztą. Okres oczekiwania to zwykle od 4 do 5 dni roboczych. Kartę można odebrać w placówce lub otrzymać pocztą na wskazany adres. Ciekawe wskazówki na temat wyrabiania karty EKUZ w Krakowie zostały opublikowane również na stronie https://ekuz.com.pl/ekuz-w-krakowie/.

Świadczenia zdrowotne w krajach europejskich mogą być dla polskich obywateli bardzo kosztowne. Dlatego to ważne, by wcześniej zabezpieczyć się na wypadek nagłego zachorowania poprzez wyrobienie darmowej karty EKUZ. Taki dokument nie obejmie wszystkich usług medycznych, ale dobrze zabezpieczy interes pacjenta w zakresie podstawowej opieki internistycznej i zapewni mu dostęp do szybkiej pomocy lekarskiej.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0