Krwawienie z dziąseł zazwyczaj kojarzy się od razu ze stanem zapalnym jamy ustnej. Z drugiej strony, nie ma chyba na świecie osoby, która ani razu nie
Krwawienie z dziąseł zazwyczaj kojarzy się od razu ze stanem zapalnym jamy ustnej. Z drugiej strony, nie ma chyba na świecie osoby, która ani razu nie doświadczyła tej dolegliwości. W poniższym artykule sprawdzimy, co może powodować krwawienie z dziąseł, czy jest ono niebezpieczne oraz jak mu zapobiegać.
Krwawienie z dziąseł – powody
Chociaż stomatolodzy przy krwawieniu z dziąseł, zawsze zalecają konsultację w gabinecie, to jednak wiele osób zazwyczaj lekceważy ten stan, a specjalistycznej pomocy zaczynają szukać dopiero wtedy, kiedy poza krwawieniem pojawia się również ból. To niedobrze, ponieważ krwawienia z dziąseł nie należy lekceważyć. Może się bowiem okazać, że zwiastuje ono bardzo poważne choroby.
Najczęstszą sytuacją, przy której pojawia się krwawienie z dziąseł jest ich mycie. Zdarza się, że podczas szczotkowania uszkadza się deliktnie dziąsło, przez co krew pojawia się na główce szczoteczki lub w wypluwanej paście. Krwawienie z dziąseł można również bardzo często zaobserwować podczas jedzenia (w szczególności twardych pokarmów takich jak owoce). Jeżeli krwawienie pojawia się tylko przy tych sytuacjach, to nie powinno być powodów do obaw. Zazwyczaj, krew przy szczotkowaniu czy jedzeniu spowodowana jest niewielkimi, mechanicznymi uszkodzeniami, które przy zdrowych zębach, szybko powinny się zregenerować. Niebezpieczne jednak mogą okazać się sytuacje, kiedy krwawienie wynika ze złego stanu zdrowia dziąseł (lub może nawet całego organizmu). Nie warto więc nigdy go lekceważyć.
Główną chorobą zębów, która daje o sobie znać w postaci krwawienia z dziąseł jest paradontoza. Jest to (niestety) bardzo popularna infekcja wśród Polaków. Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia, powstaje najczęściej na skutek nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Niestety, jej pierwsze symptomy, którymi może być nieświeży oddech lub krwawienie z dziąseł są często bagatelizowane To niedobrze, ponieważ paradontoza jest bardzo niebezpieczną chorobą i skutkuje nawet utratą zębów.
Poza paradontozą, krwawienie z dziąseł może sygnalizować również inne kłopoty organizmu, niekoniecznie chorych zębów. Może się bowiem okazać, że po zrobieniu specjalistycznych badań stomatologicznych, lekarz nie stwierdzi żadnych stanów zapalnych czy nieprawidłowości w jamie ustnej. Ważne jest więc, aby zdawać sobie sprawę, że krwawienie z dziąseł może informować o chorych narządach. Przy częstym krwawieniu z dziąseł warto zbadać poziom cukru, ponieważ może ono sygnalizować cukrzycę. Również chora wątroba może podpowiadać o swoim złym stanie, właśnie poprzez krwawienie.
Przy krwawieniu z zębów warto również przyjrzeć się swojej diecie. Warto dostarczać swojemu organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Zła dieta może również skutkować anemią, przy której również dziąsła mogą krwawić.
Krwawienie z dziąseł – jak zapobiegać
Przede wszystkim, aby zapobiegać chorobom jamy ustnej należy dbać o jej codzienną higienę. Podstawową czynnością jest oczywiście szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie. Specjaliści zalecają, aby zwracać uwagę na jakość wykonania szczoteczki do zębów i czas szczotkowania, który nie powinien być krótszy niż dwie minuty. Dodatkowo, dentyści polecają codzienne nitkowanie zębów oraz używanie płynów do płukania jamy ustnej.
Warto pamiętać o regularnych konsultacjach w gabinecie stomatologicznym, pozwalają one w porę zapobiegać chorobom dziąseł i zębów. Dodatkowo, nigdy nie należy lekceważyć krwawienia z dziąseł i wszystkie niepokojące sygnały od razu kontaktować z dentystą.
COMMENTS