Kim jest producent płytek drukowanych?

HomeTechnologia

Kim jest producent płytek drukowanych?

Pewnie nie raz słyszałeś o płytkach PCB, są przecież kluczowym elementem, umożliwiającym działanie wielu sprzętów elektronicznych. Producent płytek dr

Jak zaistnieć w sieci? Przydatne porady
Czy warto wydawać kilka tysięcy złotych na flagowce wielkich marek?
SEOSEM24? Tak, opinie klientów mówią wszystko!

Pewnie nie raz słyszałeś o płytkach PCB, są przecież kluczowym elementem, umożliwiającym działanie wielu sprzętów elektronicznych. Producent płytek drukowanych na zamówienie klienta tworzy obwody, dzięki którym ich produkty mogą sprawnie działać. Zlecając takie zadanie profesjonalnej firmie, klient powinien mieć pewność, że nawet najbardziej skomplikowane płytki drukowane zostaną poprawnie wyprodukowane. Nie musisz być ekspertem od wszystkiego. Jeżeli do swojego produktu potrzebujesz obwodu drukowanego, producent płytek drukowanych zajmie się wszystkim i rozwieje Twoje wątpliwości.

W jakich sprzętach są obwody drukowane?

Płytki PCB, czyli obwody drukowane to element wielu urządzeń, które otaczają nas na co dzień. Są bazą dla działania takich sprzętów jak lampy, telewizory, monitory czy laptopy. Chociaż zazwyczaj są małych rozmiarów, ich znaczenie jest ogromne! Umożliwiają nie tylko sprawne działanie sprzętów domowych, ale też specjalistycznych, jak na przykład rezystory, anteny czy kondensatory. Najprostsze płytki zbudowane są z jednej warstwy, jednak z im bardziej skomplikowanym urządzeniem mamy do czynienia, tym więcej warstw posiadać będzie płytka.

Rodzaje obwodów drukowanych

Istnieje kilka rodzajów płytek drukowanych, różnią się one między sobą kolejnością etapów wykonywanych podczas produkcji. Najbardziej popularny jest obwód dwuwarstwowy. Najpierw w płytkach wierci się otwory, w których montowane będą między innymi układy scalone. Kolejnym krokiem jest odtłuszczenie obwodów, a następnie nałożenie na nie wzoru ścieżek. Odbywa się to jedną z dwóch metod drukarskich: sitodrukiem lub offsetem. Płytki czterowarstwowe tworzy się ze sklejenia ze sobą na pewnym etapie płytek dwuwarstwowych. Do tego procesu używa się kleju epoksydowego.

Zabawa dla fanów elektroniki

W internecie łatwo natrafić na blogi czy fora, na których pasjonaci elektroniki pokazują, jak w zaciszu własnego domu czy mieszkania można stworzyć płytki PCB. Za pomocą ręcznie robionych sprzętów, takich jak np. przerobiony laminat i odpowiednich elementów istnieje możliwość samodzielnego wykonania płytki drukowanej. Oczywiście, oprócz tych elementów, potrzebna jest również ogromna wiedza z zakresu elektroniki, niepohamowana pasja, zapał i projekt. W największym skrócie cały proces tworzenia płytki podzielić można na dwanaście kroków.

Pierwszy krok to oczywiście pomysł na projekt. Gdy wiemy, co chcemy stworzyć, możemy rozpocząć wymiarowanie. Po nim następuje czyszczenie laminatu. Przyda się do tego celu papier ścierny o bardzo drobnych ziarnach. Kolejny krok to wprasowywanie ścieżek w miedź laminatu. Po tym kroku czas na usunięcie papieru kredowego z płytki. Taka „kąpiel” zazwyczaj powinna trwać 5 minut. Następnie konieczne jest wytrawianie. Tworząc płytki PCB domowej roboty, konieczne jest posiadanie środka trawiącego. Usuwanie tonera acetonem to kolejny krok powstawania obwodu. Następne kroki to wiercenie i stworzenie warstwy opisowej. Czas na drugą kąpiel! Po ponownym wyczyszczeniu płytki czas na jej zabezpieczenie za pomocą roztworu kalafonii i acetonu. Ostatnie dwa kroki to powiększanie otworów i lutowanie układu.

Tak wygląda skrótowa instrukcja wykonania płytki PCB w domowym zaciszu. Oczywiście jest to zadanie dla osób, które uwielbiają elektronikę i czerpią radość z wykonywania tak niestandardowych projektów. Nie powinni podejmować się tego zadania całkowici amatorzy, chyba że pod nadzorem doświadczonego elektronika. W przeciwnym razie nie tylko płytka może nie zadziałać, ale też możemy narazić swoje zdrowie. Pod żadnym pozorem nie można zapominać o wkładaniu rękawiczek, gdy mamy kontakt ze środkiem trawiącym! Również podczas wprasowywania i wiercenia trzeba zachować szczególną ostrożność, aby zachować bezpieczeństwo.

Profesjonalny producent płytek drukowanych

Oczywiście tworzenie płytek PCB w domowym zaciszu to zadanie dla fanów elektroniki. Na co dzień profesjonalnym tworzeniem płytek zajmuje się producent obwodów drukowanych. Wystarczy, że złożysz u niego zamówienie, w którym opiszesz rodzaj płytki, jak potrzebujesz do swojego produktu. W oparciu o Twój projekt producent wykona płytkę PCB o odpowiednich parametrach.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0