Jak zapobiegać i leczyć stwardniałe i popękane pięty?

HomeZdrowie i uroda

Jak zapobiegać i leczyć stwardniałe i popękane pięty?

Stwardniałe pięty to często wstydliwy problem, który większość z nas stara się ukryć. Zgrubiały naskórek przynosi nie tylko ból, ale nie zachęca równi

Domowe zabiegi kosmetyczne, które poprawią Ci humor – kosmetyki Warszawa
Indeks glikemiczny w praktyce. Czym jest i jak go stosować?
Akustyka słuchu – zrozumieć dźwięk i słyszenie

Stwardniałe pięty to często wstydliwy problem, który większość z nas stara się ukryć. Zgrubiały naskórek przynosi nie tylko ból, ale nie zachęca również wyglądem – zgrubienia przybierają często żółtawy odcień z białym nalotem w miejscach pęknięć, co świadczy również o wysuszonej skórze stóp. Poza bólem, pieczeniem czy swędzeniem, nieleczone stwardnienie pięt może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak uszkodzenie nerwów czy infekcje skóry.

Jakie są przyczyny stwardniałych pięt?

Częstą przyczyną twardej, zgrubiałej i popękanej skóry na piętach jest źle dobrana pielęgnacja lub jej całkowity brak. Zaniedbania w kwestii stosowania dedykowanych dla stóp kremów i preparatów, zbyt małe nawilżanie i złuszczanie naskórka, może prowadzić do powstawania stwardniałej skóry w obszarze pięt lub podbicia stopy. Warto jednak zaznaczyć, że poza dbałością o stopy od strony zewnętrznej przyczyn stwardniałych pięt może być więcej, a należą do nich:

  • Choroby cukrzycy
  • Brak zmiany obuwia, które pod wpływem potu tworzą idealne środowisko dla bakterii i grzybów, mogących rozwijać się na Twoich stopach i powodując twardnienie naskórka
  • Efekty uboczne stosowania niektórych leków w tym beta-blokerów, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych, leków antycholinergicznych, leków przeciwhistaminowych i aspiryny.
  • Nadwaga – chociaż nie jest bezpośrednią przyczyną, to wpływa na kondycję stóp poprzez utrzymywanie zbyt dużego ciężaru ciała

Jak zapobiegać twardej skórze na piętach?

Najprostszym sposobem na walkę z twardą skórą na piętach są regularne wizyty u kosmetyczki lub podologa, który w profesjonalny sposób zajmie się stwardniałym naskórkiem, usunie go i nawilży skórę stóp. Efektem są nie tylko zdrowo wyglądające pięty, ale także załagodzenie bólu jaki towarzyszy stwardniałej skórze pięt podczas poruszania się. Z pomocą przychodzi również sklep podologiczny https://sklep.ileopard.pl/, w którym znajdziemy profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji, nawilżania i złuszczania naskórka, preparaty do kąpieli wodnych stóp, a także niezbędne narzędzia i akcesoria, które ułatwią codzienną higienę i pielęgnację.

Ważne jest również aby w przypadku problemów ze skórą stóp – bez względu na to czy są to stwardniałe pięty czy inne dolegliwości – zadbać o ich czystość i usuwać nagromadzone bakterie. W przypadku zgrubień w obrębie pięt kluczowe jest również dobranie odpowiedniego obuwia, nie tylko do chodzenia na zewnątrz, ale również w domu. Poruszanie się na boso w przypadku schorzenia jakim są stwardniałe pięty jeszcze bardziej je wysusza i naraża na działanie drobnoustrojów, a tym samym jedynie zaognia stan chorobowy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0