Jak inwestować zgodnie z trendem?

HomePieniądze

Jak inwestować zgodnie z trendem?

Inwestowanie zgodnie z trendem pozwala na skutecznie działania na rynku finansowym, które przynieść mogą zamierzone korzyści. Rynki finansowe poruszaj

Bądź na czasie – promocje bankowe
Legendy F1 Hamilton i Lauda
Czym jest efekt kuli śnieżnej, czyli czemu bogatemu diabeł dzieci kołysze?

Inwestowanie zgodnie z trendem pozwala na skutecznie działania na rynku finansowym, które przynieść mogą zamierzone korzyści. Rynki finansowe poruszają się w górę i w dół, lecz jeśli inwestor nie zauważy konkretnego ruchu, wtedy rynki poruszają się w trendzie bocznym. Czym cechują się poszczególne kierunki trendów? Jak wyznaczyć trend? Jak tę wiedzę wykorzystać przy inwestowaniu np. na kontraktach CFD?

Jakie trendy można wyróżnić?

Zacznijmy od tego, że wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje trendu – spadkowy i wzrostowy, co z kolei przekłada się na dwa kierunki – w górę i w dół. Jednak pamiętajmy o tym, że zauważyć może stabilizację, gdzie między kupującym a sprzedającym trwa walka. Wtedy mówimy o trendzie bocznym, który odnosi się do stabilności ceny w pobliżu danego poziomu.

Trend z kierunkiem w górę bardzo często nazywany jest „rynkiem byka”. Odznacza się tym, że nowe szczyty i dołki są tworzone na coraz wyższych poziomach. W przypadku notowań spółek najczęściej powstaje on w dosyć długim okresie, natomiast ruch zwyżkowy nie jest dynamiczny. Wzrosty wyróżniają się systematycznością, powolnością oraz są długotrwałe.

Trend z kierunkiem w dół jest nazywany „rynkiem niedźwiedzia” – cechuje się występowaniem coraz niższych szczytów i dołków. Jeśli dojdzie do spadku cen, inwestorzy rozważają otwarcie krótkiej pozycji. Dobrym rozwiązaniem jest zawarcie transakcji w jak najwyższym punkcie, czyli po jak najwyższej cenie. To doprowadzi do zysku za pomocą zmaksymalizowania potencjału spadkowego. Pamiętajmy także o tym, że z drugiej strony taka sytuacja może wiązać się ze stratą, zwłaszcza jeśli korekta wzrostowa ulegnie kontynuowaniu. Pomocne okazuje się zlecenia stop loss, które dają wiele korzyści.

Trend boczny jest nazywany trendem horyzontalnym. zwany horyzontalnym. Ogólnie rzecz ujmując, boczny trend jest związany z sytuacją, w której nowe szczyty i dołki powstają na podobnych poziomach. Zazwyczaj wskazuje się wtedy, że występuje brak trendu, z tego względu, że dołki i szczyty nie wyznaczają ekstremów na nowych poziomach (w przeciwieństwie do trendu spadkowego lub wzrostowego).

Znajomość trendów ma kolosalne znaczenie dla każdego inwestora, niezależnie od tego czy ktoś gra na giełdzie korzystając z usług maklera giełdowego czy też brokera forex (jak np. zbierającego dobre opinie XTB) grając na spadki. Dlatego oprócz samej wiedzy, że coś takiego istnieje, należy nauczyć się także jak samemu móc te trendy dostrzegać. O tym w kolejnym akapicie.

Jak wyznaczyć trend?

Wyznaczenie trendu nie jest łatwym zadaniem. W tym przypadku warto korzystać z analizy technicznej oraz zasad, które na rynku są testowane od wielu lat. Prekursorem klasycznej analizy tego typu jest Charles Dow, który wskazał kilka zasad:

  • trend wzrostowy wiąże się z tym, że kolejne szczyty i dołki znajdują się coraz wyżej,
  • trend spadkowy odznacza się sytuacją, w której dołki i szczyty znajdują się coraz niżej,
  • ceny trwają w trendzie przez tak długi czas, dopóki nie ma konkretnych przesłanek ku jego odwróceniu.

W trakcie wystąpienia trendu spadkowego, dominującą stroną są sprzedawcy. Strona podażowa jest większa niż popytowa, dlatego cena ulega spadkowi. Zauważamy wtedy powstawanie niższych szczytów i dołków, które następują po kolei, co wynika z braku chętnych inwestorów do kupna określonego instrumentu. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na wyznaczenie trendu jest łączenie kolejnych dołków i szczytów za pomocą linii. Dzięki temu zaobserwujemy zmiany i wyciągniemy odpowiednie wnioski, które pozwolą nam na dalsze działania na rynku.

Podsumowując, inwestowanie na rynku zgodnie z trendem może przynieść szereg korzyści, jeżeli będzie się trzymało stale pewnych zasad. Wyróżnić możemy trendy spadkowe, wzrostowe lub boczne, przy czym każdy z nich ma inne cechy i wymusza inny sposób inwestowania.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0