Jak dbać o szkliwo? Sprawdzone sposoby na zdrowe zęby

HomeZdrowie i uroda

Jak dbać o szkliwo? Sprawdzone sposoby na zdrowe zęby

Im lepiej dbamy o nasze szkliwo, tym zęby są zdrowsze i piękniejsze. Warto więc mieć to na uwadze – tym bardziej, że uśmiech jest dzisiaj wizytówką cz

Skuteczne oczyszczanie organizmu na wiosnę
Jak zapobiegać i leczyć stwardniałe i popękane pięty?
Usuwanie zmarszczek mimicznych

Im lepiej dbamy o nasze szkliwo, tym zęby są zdrowsze i piękniejsze. Warto więc mieć to na uwadze – tym bardziej, że uśmiech jest dzisiaj wizytówką człowieka. Zatem jak dbać o szkliwo? Zdradzamy kilka sposobów.

Cukrom i kwasom mówimy NIE

Za najszkodliwsze dla naszego szkliwa uznaje się cukry i kwasy. Są to składniki, które znajdziemy niemal w każdym jedzeniu, chociaż w różnych ilościach. Należy więc unikać tej żywności, która posiada ich wiele i faktycznie wpływa zarówno na wygląd uzębienia, jak i jego kondycję. Są to np. kawa, wino, napoje gazowane.

Mycie po posiłku? Niekoniecznie

Jeszcze do niedawna zalecano, aby po każdym posiłku umyć zęby. To dobry sposób na pozbycie się resztek jedzenia, ale trzeba pamiętać o tym, że ma też swoje minusy. Po zjedzeniu produktów bogatych w kwasy nasze szkliwo jest bardziej wrażliwe. Dodatkowe szczotkowanie może je uszkodzić! Radzi się, aby poczekać z myciem zębów co najmniej pół godziny.

Często płucz usta

W trosce o zdrowe szkliwo warto wyrobić sobie nawyk częstego płukania jamy ustnej podczas jedzenia. Dzięki temu szybko pozbędziesz się resztek jedzenia spomiędzy zębów i ograniczysz tworzenie się osadów. Wystarczy do tego szklanka wody.

Używaj miękkiej szczoteczki

Chociaż twarde włosie wydaje się odpowiedniejsze, to stomatolodzy raczej je odradzają. Wszystko przez to, że twarda szczoteczka czyści zęby w sposób agresywny. To sprzyja tworzeniu się mikrouszkodzeń, dlatego lepszym wyborem będzie włosie miękkie. Mycie zębów zajmie dłużej, ale będzie bezpieczniejsze.

Unikaj domowego wybielania

Każdy chce mieć śnieżnobiały uśmiech, ale nie każdy wybiera właściwe metody, aby go osiągnąć. Mocno wybielające pasty lub specjalne wybielające nakładki mogą nam poważnie zaszkodzić. Trzeba bowiem pamiętać, że szkliwo nie regeneruje się. Raz uszkodzone takim specyfikiem, będzie uszkodzone właściwie na zawsze. Radzimy zatem, aby z myślą o zabiegach wybielających udać się do dobrego gabinetu stomatologicznego.

Zadbaj o swoje zdrowie

Istnieje cała grupa chorób, które chociaż nie mają powiązania ze stanem zębów, to mogą pogarszać kondycję szkliwa. Jest to np. refluks, który nieleczony stale naraża zęby na kontakt z kwasami żołądkowymi. Tego typu choroby trzeba leczyć niezwłocznie, również w trosce o szkliwo.

Zwróć uwagę na dietę

Jak wspomnieliśmy, dla szkliwa szczególnie szkodliwe są kwasy i cukry. Można jednak być mniej szczegółowym i powiedzieć wprost – szkodliwe są przede wszystkim produkty wysoko przetworzone. Aby długo cieszyć się dobrą kondycją szkliwa, należy więc zwrócić uwagę na dietę. Zalecamy wyeliminowanie z niej zwłaszcza fast foodów i słodyczy.

Nie unikaj kontroli dentystycznych

Im zdrowsze zęby, tym lepsza kondycja szkliwa, dlatego nie warto unikać kontroli dentystycznych. To jedyny tak skuteczny sposób na szybkie wykrycie problemów stomatologicznych. Jeśli jesteś na terenie Warszawy, zachęcamy do odwiedzenia prywatnego gabinetu stomatologicznego – ZiliClinic

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 1