Farba do blachy dachowej – jaką wybrać?

HomeDom i wnętrza

Farba do blachy dachowej – jaką wybrać?

Dach z blachy to wciąż bardzo popularne w Polsce rozwiązanie. Jest stosunkowo tanie i świetnie się sprawdza w naszych warunkach. Jednak blacha umieszc

Jakie mieszkania na wynajem ma do zaoferowania Radomsko?
Jak działa skup mieszkań? Komu się opłaca?
Czyszczenie marmuru – jak przeprowadzić ją prawidłowo?

Dach z blachy to wciąż bardzo popularne w Polsce rozwiązanie. Jest stosunkowo tanie i świetnie się sprawdza w naszych warunkach. Jednak blacha umieszczona na dachu nie ma łatwego zadania – musi służyć nam niezależnie od pogody. To często skutkuje zniszczeniem, odpryskami, a niekiedy nawet pojawieniem się pierwszych ognisk korozji. Najlepszym rozwiązaniem jest farba do blachy, która skutecznie ochroni dach przed zniszczeniem. Jak wybrać farbę do blachy? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wybór farby do blachy – co trzeba wiedzieć?

Blachę dachową można malować na wiele sposobów, jednak najistotniejsze znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniej farby. Nie każda dostępna w popularnych marketach emulsja będzie dobrym wyborem. O czym, przede wszystkim, należy pamiętać sięgając po farbę do blachy? Oto 3 najistotniejsze cechy dobrej farby!

Ważna jest tzw. elastyczność farby do malowania blachy. Może się to wydawać dziwne, jednak farba dachowa powinna odznaczać się ciągłością powłoki. Co to oznacza? Dach jest wystawiony na różne warunki pogodowe – blacha szybko się nagrzewa, ale też łatwo ulega zamarzaniu. Dlatego tak istotne jest, aby farba wytrzymała zarówno kurczenie, jak i rozszerzanie się blachy.

Istotna jest także odporność na promieniowanie UV – farba do blachy powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Dzięki temu, mimo różnej, niekiedy skrajnej pogody, na blasze nie będą pojawiać się żadne wykwity kredowe, pęknięcia czy przebarwienia.

Jaka jeszcze powinna być farba do blachy? Dobrej jakości produkt warto, aby był ekologiczny i wodorozcieńczalny. Znacznie ułatwi to rozprowadzanie na dachu. Dodatkowym atutem emalii będzie duża wydajność – z jednego opakowania farby, będzie można pomalować większą powierzchnię dachu.

Inne cechy farby do blachy

Wspomnieliśmy o trzech najistotniejszych cechach dobrej jakościowo farby do blachy. Jednak to nie wszystko na co warto zwrócić uwagę przed zakupem. Co jeszcze jest istotne?

  • Dach to część domu, o którą należy szczególnie zadbać. Wybierając farbę, warto zdecydować się na tę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, które powstają, np. w wyniku uderzeń gałęzi, opadów gradu czy czynników chemicznych.
  • Decydując się na zakup farby do blachy, wybierz tę najbardziej kryjącą.
  • Zwróć uwagę na okres degradacji farby – im dłuższy, tym lepiej!
  • Chcesz samodzielnie pomalować swój dach? Wybierz farbę, która nie wydziela żadnych szkodliwych oparów. Brak zapachu to także większa szansa, że farba nie będzie szkodliwa!
  • Zwróć uwagę, czy farba jest ekologiczna i bezpieczna dla środowiska.

Gruntoemalia jako farba do blachy

Kiedy warto zastosować gruntoemalię na dach? To najlepsze rozwiązanie, jeśli na dachu pojawiały się już ślady korozji lub w sytuacji, gdy powierzchnia nie została odpowiednio oczyszczona, np. ze starych powłok. Gruntoemalia cechuje się świetną przyczepnością do podłoża. Najlepszym wyborem będzie farba, która tworzy szybkoschnąca powłokę – umożliwia to łatwe pomalowanie całej powierzchni w znacznie krótszym czasie.

Jakie zastosowanie powinna mieć dobra farba do blachy?

Czy farba do blachy powinna służyć wyłącznie do malowania dachu? Nic bardziej mylnego. Im lepszy produkt, tym większe jego zastosowanie. Najlepsze na rynku produkty to te, które łączą cechy farby nawierzchniowej oraz gruntu. Dzięki temu mogą być stosowane nie tylko do malowania dachów z blachy (ocynkowanej lub aluocynkowanej), jak również do odświeżania:

  • Ogrodzeń wykonanych z blachy,
  • Rynien,
  • Parapetów blachowych,
  • Powierzchni miedzianych,
  • Blach aluminiowych o szerokim zastosowaniu.

Blacha to materiał, który dość łatwo podlega procesom korozji. Z tego powodu istotne jest skuteczne zabezpieczenie powierzchni, zwłaszcza takiej jak dach. Dzięki temu spowolni się proces pojawiania rdzy, a dach będzie wyglądał dobrze przez bardzo długi czas. Dlatego też tak ważny jest wybór wysokojakościowej farby do blachy.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0