W życiu każdego pacjenta zdarza się moment, kiedy potrzebuje on wykupić lek dostępny wyłącznie na receptę. Nie zawsze wynika to z przewlekłej choroby
W życiu każdego pacjenta zdarza się moment, kiedy potrzebuje on wykupić lek dostępny wyłącznie na receptę. Nie zawsze wynika to z przewlekłej choroby – czasem potrzeba ta jest wynikiem jednorazowego problemu ze zdrowiem, takiego jak choćby sezonowa choroba wirusowa. Niezależnie od tego, z jakiego powodu pacjentowi potrzebne są leki na receptę, jedynym sposobem na ich uzyskanie jest otrzymanie recepty od lekarza.
Teleporada – co warto o niej wiedzieć?
Pomimo tego że prace nad wprowadzeniem recepty w formie elektronicznej rozpoczęły się już dobre kilka lat temu, pojawienie się jej niemal idealnie zbiegło się z początkiem światowej pandemii COVID-19. Był to czas, kiedy korzystanie z wizyt lekarskich w tradycyjnej formie było znacznie utrudnione. Pacjenci coraz częściej odbywali konsultacje z lekarzem nie osobiście, ale za pośrednictwem telefonu i internetu.
Teleporada to doskonała alternatywa dla wizyty u lekarza – po raz pierwszy została wprowadzona we wrześniu 2019 roku, natomiast już kilka miesięcy później, na początku pandemii, okazała się rozwiązaniem niebywale przydatnym. Dla chorych pacjentów była często jedyną dostępną opcją, jeśli chodzi o kontakt ze specjalistą. Pomimo tego, że sytuacja pandemiczna znacznie się uspokoiła, teleporada do dziś uznawana jest za bardzo wygodną formę konsultacji. Początkowo pacjenci podchodzili do tej formy kontaktu z lekarzem dość sceptycznie, jednak po pewnym czasie przekonali się, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala oszczędzać nie tylko czas, ale i pieniądze, które musieliby wydać na dojazd do gabinetu lekarza.
Okazuje się, że w przypadku wielu pacjentów zwykła rozmowa telefoniczna, bądź też za pośrednictwem czatu lub formularza wystarczy, aby mogli dokładnie opisać swoje dolegliwości. Na podstawie uzyskanych informacji lekarz zdecyduje czy wystawi pacjentowi leki, których ten oczekuje. Prawda jest taka, że żaden portal oferujący możliwość wystawienia e-recepty, nie gwarantuje pacjentowi, że na pewno ją uzyska. O tym decyduje wyłącznie specjalista bazujący na wypełnionym przez pacjenta formularzu. Jeśli informacje uzyskane od pacjenta będą niejasne, lekarz może poprosić o dodatkową rozmowę telefoniczną bądź też skierować pacjenta na dodatkowe badania diagnostyczne. Czasem okazuje się, że w sytuacji danej osoby żaden lek na receptę nie będzie pomocny – wtedy lekarz odmówi wystawienia recepty.
Warto podkreślić, że dla teleporady także występują różnego rodzaju przeciwwskazania. Są to:
- podejrzenie choroby nowotworowej,
- wiek pacjenta niższy niż 6 lat,
- brak zgody pacjenta na konsultację zdalną,
- pierwsza wizyta pacjenta u danego lekarza,
- pogorszenie stanu pacjenta w przypadku przewlekłej choroby.
Recepta online w sieci
Pacjenci bardzo doceniają fakt, że potrzebną receptę mogą otrzymać przez telefon w czasie teleporady. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że alternatywną formę dla kontaktu ze specjalistą stanowi także kontakt przez internet. W sieci działa wiele stron, dzięki którym można otrzymać e-receptę. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że portale takie jak e-recepta net to rozwiązanie w pełni legalne, oparte o system internetowy Ministerstwa Zdrowia. Warunek jest jeden: wystawienie recepty elektronicznej zawsze musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Ta może przybrać wiele form: wywiadu telefonicznego, chatu, wideokonferecji bądź formularza, który wypełnia pacjent. Bez kontaktu pacjenta z lekarzem zwyczajnie niemożliwe i niezgodne z prawem jest wystawienie recepty online.
Pacjent, który chce skorzystać z możliwości konsultacji zdalnej, powinien wypełnić formularz, który trafi w ręce lekarza. Znajdą się w nim informacje na temat danych osobistych pacjenta, nazwy potrzebnego leku, stanu zdrowia, objawów, a także opis dolegliwości. Specjalista po zapoznaniu się z formularzem, podejmie ostateczną decyzję o tym, czy dany pacjent otrzyma e-receptę. Może okazać się, że niezbędny będzie także dodatkowy kontakt telefoniczny, który pozwoli specjaliście dopytać o inne, ważne informacje. Jeśli e-recepta zostanie wystawiona, pacjent otrzyma czterocyfrowy kod za pośrednictwem e-maila bądź sms-a. Wystarczy, że poda ten kod w aptece razem ze swoim numerem PESEL, a niezwłocznie otrzyma potrzebny lek.
Pacjenci zastanawiają się, czy recepta online jest płatna. Otóż, z racji tego, że jest ona realizowana w ramach prywatnych indywidualnych praktyk lekarskich, pacjent jest zmuszony za nią zapłacić. Wysokość opłaty uzależniona jest od cennika portalu, z jakiego korzysta, a także od rodzaju leku, na który potrzebna jest recepta.
W tym miejscu jeszcze raz trzeba podkreślić, że osoby, które zapłacą za konsultację, wcale nie mają pewności, że otrzymają e-receptę. Konsultujący lekarz na podstawie ich medycznej historii, a także otrzymanych za pośrednictwem w formularza informacji podejmij decyzję, czy wystawić receptę w danej sytuacji.
Komu może przydać się recepta online?
Recepta online to bardzo wygodne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Szczególnie wskazane jest w przypadku osób, które na stałe przyjmują leki. Jeśli ich stan zdrowia przez dłuższy okres czasu pozostaje bez zmian, pacjenci tacy bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim mogą otrzymać receptę na lek, który zażywają od wielu miesięcy bądź nawet lat. Mowa tutaj o lekach na choroby przewlekłe, takie jak nadciśnienie, cukrzyca czy też depresja.
Podobnie wygląda sprawa, jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną. Pacjentki, które przyjmują określony preparat na stałe, wcale nie muszą za każdym razem odwiedzać gabinetu ginekologa po to, aby przedłużyć receptę.
Receta online szczególnie przydaje się także w nagłych sytuacjach, kiedy uzyskanie pomocy medycznej nie może czekać. Mowa tutaj nie tylko o bardzo intensywnych sezonowych chorobach wirusowych, ale także o sytuacji, kiedy pacjentka potrzebuje tabletki dzień po. Z racji tego, że upływający czas ma tutaj ogromne znaczenie, internetowy kontakt z lekarzem wydaje się najlepszym rozwiązaniem i pozwala zaoszczędzić masę stresu, nerwów i czasu.
COMMENTS