E-recepta – czym jest i w jaki sposób działa?

HomeZdrowie i uroda

E-recepta – czym jest i w jaki sposób działa?

System e-recept to jeden z elementów procesu cyfryzacji polskiego systemu opieki zdrowotnej. Zmiana, która pojawiła się w roku 2020, początkowo spotka

Co jest potrzebne, aby otrzymać zwolnienie lekarskie online? Sprawdzamy
Czym jest protetyka w ortodoncji?
Lekarz psychiatra – jak przygotować się na wizytę?

System e-recept to jeden z elementów procesu cyfryzacji polskiego systemu opieki zdrowotnej. Zmiana, która pojawiła się w roku 2020, początkowo spotkała się z dużą nieufnością pacjentów. Jednak szybko przekonali się oni, że elektroniczna forma recepty znacznie przewyższa tradycyjne, papierowe rozwiązania. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

E-recepty a telemedycyna

Na samym początku warto podkreślić, że receptę online może wystawić każdy lekarz, który posiada odpowiednie certyfikaty. Nie musi być to specjalista przyjmujący w gabinecie stacjonarnym. E-receptę równie dobrze można uzyskać za pośrednictwem zdalnych konsultacji – zarówno telefonicznych, jak i internetowych. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu i ominąć długie kolejki w przychodniach. Telemedycyna pozwala także uzyskać pomoc specjalisty i potrzebne leki w czasie, kiedy stacjonarne przychodnie nie pracują – na przykład w święta i weekendy.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że żadna konsultacja online nie gwarantuje, że lekarz wystawi e-receptę. To specjalista na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji decyduje o tym, czy wypisanie dokumentu jest w danym przypadku zasadne.

E-recepta online – dla kogo to dobre rozwiązanie?

Recepta przez internet – MedSpan to rozwiązanie polecane przede wszystkim osobom przewlekle chorym, które na stałe przyjmują określone leki. Umawianie wizyty w tradycyjnej przychodni za każdym razem, kiedy potrzebne jest nowe opakowanie, może być męczące i czasochłonne. A tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ciągłość terapii ma ogromne znaczenie dla jej powodzenia, zwłaszcza w przypadku przewlekłych chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie.

Na skorzystanie z telekonsultacji oraz recepty online mogą zdecydować się także te osoby, które nie chcą narażać się na zarażenie szkodliwymi drobnoustrojami w kolejce do gabinetu. Nie ma co ukrywać – poczekalnie to miejsca, w których łatwo o zarażenie, co jest szczególnie groźne w przypadku osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży czy też małych dzieci.

E-recepta online to bardzo wygodna opcja dla kobiet, które chcą uzyskać receptę na przyjmowane na stałe leki antykoncepcyjne. To doskonała alternatywa dla umawiania wizyty w gabinecie ginekologa za każdym razem, kiedy kończy się opakowanie.

Jak zrealizować e-receptę?

Wbrew pozorom, proces realizacji e-recepty w niczym nie odbiega od realizacji tradycyjnej recepty papierowej. Lekarz, który przeprowadzi pełny wywiad lekarski – zarówno online, jak i stacjonarnie, wprowadza do systemu informację dotyczącą przepisanych leków. Pacjent, który przed wizytą aktywował swoje Internetowe Konto Pacjenta, po zakończonej konsultacji otrzymuje czterocyfrowy kod PIN za pośrednictwem sms-a lub e-maila. Udaje się z nim do apteki, gdzie podaje go farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL. Na tej podstawie otrzymuje przepisane leki. Osoby, które nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, nie muszą się martwić – zamiast kodu PIN otrzymają wydruk informacyjny z kodem kreskowym, który będzie stanowił podstawę do wykupienia potrzebnych medykamentów.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0