Doładowanie prądu przez Internet – co musisz wiedzieć o tym rozwiązaniu?

HomePieniądze

Doładowanie prądu przez Internet – co musisz wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Wiele osób zastanawia się, czy korzystne jest przejście z licznika kredytowego (scenariusz post-paid) na system przedpłacony i jaki byłby wpływ finans

Sześć kroków do utrzymania dobrej kondycji finansowej
Czym jest efekt kuli śnieżnej, czyli czemu bogatemu diabeł dzieci kołysze?
Legendy F1 Hamilton i Lauda

Wiele osób zastanawia się, czy korzystne jest przejście z licznika kredytowego (scenariusz post-paid) na system przedpłacony i jaki byłby wpływ finansowy i obciążenie w obu przypadkach. Niestety nie jest to tylko kwestia wykonania prostych obliczeń matematycznym. Jednak to właśnie matematyka jest dobrym miejscem do rozpoczęcia analizy.

Jeśli dokonujesz transakcji bezpośrednio z zakładem energetycznym, taniej jest realizować doładowanie prądu przez Internet, jeśli zużywasz miesięcznie niewielką lub średnią ilość prądu.

Tak więc finansowo licznik przedpłacony wygrywa w znakomitej większości przeciętnych gospodarstw domowych, ponieważ jest znacznie tańszy niż konwencjonalne liczniki i energia z abonamentu. Jak widać, władze lokalne wyraźnie starają się zachęcić ludzi do korzystania z systemu Pre-Paid zamiast konwencjonalnego odczytu liczników, ponieważ daje im to możliwość zmniejszenia działań związanych z koniecznością okresowego odczytu liczników.

Doładowanie prądu przez Internet – możliwości

Istnieją 2 rodzaje systemów przedpłaconych, które realizują doładowanie prądu przez Internet.

Rozliczanie na podstawie zakupów (kupowanie ilości jednostek [kWh])

Oznacza to, że pierwsze 500 kWh kupione w ciągu miesiąca jest po najniższej stawce, kolejne 500 kWh kupione w tym samym miesiącu nieco więcej, następne 1000 kWh jeszcze więcej itd. Oznacza to, że zostaniesz obciążony za to, co kupisz zamiast tego, czego używasz. Jeśli na przykład stwierdzisz, że nie chcesz zawracać sobie głowy pamiętaniem o kupowaniu energii co tydzień lub miesiąc i chcesz kupić energię z góry na rok, to zostaniesz nabity w butelkę! Nie wydaje się to sprawiedliwe, prawda? Oczywiście taki sposób daje Ci możliwość zabezpieczenia się przed wzrostem cen prądu, ale czy realna jest tak wysoka podwyżka?

Naliczanie opłat na podstawie zużycia (kupowanie kredytu kwotowego)

Nowsze, częściej używane liczniki mają zainstalowany silnik oceny na liczniku i są aktualizowane co roku o nowe stawki. Niestety oznacza to również, że kupując energię elektryczną o danej wartości nie wiesz, ile energii faktycznie otrzymujesz, ponieważ za każdym razem koszt będzie się nieco różnił. Licznik wie, ile zużyłeś w ciągu miesiąca i odpowiednio nalicza. Chociaż będziesz płacić dokładnie tyle, ile potrzebujesz, prawdopodobnie trudno byłoby to śledzić, ponieważ rzeczywista ilość energii, którą otrzymasz, różni się w zależności od pory miesiąca, w której faktycznie wykorzystasz przedpłacony kredyt.

Doładowanie prądu przez Internet to nie tylko korzyści

Wiadomo, że nie żyjemy w idealnym świecie. Należy pamiętać, że istnieją pewne ukryte opłaty, które nie są wymienione na pierwszej stronie umów o dostawę energii elektrycznej. Obejmują one między innymi opłaty za automaty pobierane przez te tokeny wydające, aby ponownie naładować przedpłacony licznik energii elektrycznej. Sprawia to, że doładowanie prądu przez Internet często i niewielkimi nominałami szybko dodaje do konta całkiem pokaźną kwotę w opłatach transakcyjnych.

Producenci liczników przedpłaconych sprzedają swoje liczniki jako odporne na manipulacje, co jest prawdą tylko wtedy, gdy można całkowicie odizolować użytkownika końcowego od dostępu do licznika. Miałoby to miejsce TYLKO w przypadku, gdy jednostka pomiarowa, w której następuje doładowanie prądu przez Internet jest zainstalowana w prawidłowo zamkniętym i zabezpieczonym kiosku na zewnątrz pomieszczenia. Praktyka wskazuje, że jednostka interfejsu klienta znajduje się zwykle wewnątrz mieszkania, aby umożliwić użytkownikowi doładowanie prądu do licznika. Chociaż jest to preferowana instalacja w przypadku wdrożeń opłacanych z góry, nie zawsze jest to praktyczne. W niektórych przypadkach dostawca energii jest zmuszony do zainstalowania licznika w lokalu, do którego użytkownik będzie miał dostęp.

Jak można sobie wyobrazić, powoduje to problem polegający na tym, że właściciel będzie miał niedobór rachunku za energię elektryczną, który co miesiąc otrzymuje od najemców, ponieważ opłata pobierana przez licznik przedpłacony na skutek manipulacji jest niższa niż opłata pobierana przez dostawca mediów.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0