Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów?

HomeNauka

Czym kierować się przy wyborze kierunku studiów?

Bezdyskusyjnie wybór uczelni oraz kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego maturzysty. Chociaż ukończone studia nie muszą w

Umiejętności przydatne w pracy – kurs na wózki widłowe
Szczęśliwe dziecko – warsztaty dla rodziców, które pomogą Ci o nie zadbać
UMCS rekrutacja – szybka i prosta aplikacja na studia online

Bezdyskusyjnie wybór uczelni oraz kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdego maturzysty. Chociaż ukończone studia nie muszą w żaden sposób definiować przyszłego życia, to mogą mieć na nie niebagatelny wpływ. Szczęśliwie podjęcie prawidłowej decyzji co do uczelni i kierunku będzie łatwiejsze, gdy zastosujemy się do kilku porad.

Studia, które sprawiają ci przyjemność

Część osób kwestionuje konieczność opierania wyboru kierunku studiów, na podstawie indywidualnych odczuć. Należy jednak pamiętać, że chociaż nie ma nic złego wybraniu kierunku studiów, jedynie ze względu na ich praktyczność, to nie mogą być to studia, które będą męczące. W takiej sytuacji niezależnie od perspektyw, które otwierają się przed absolwentem danego kierunku, istnieje duża szansa, że sami zrezygnujemy ze studiów przed ich ukończeniem. Ponadto w takiej sytuacji przyswojenie wymaganego materiału i nabycie niezbędnego doświadczenia będzie wyjątkowo trudne. Niestety, ale nudne studia to droga donikąd.

Dlatego najlepiej wybierać studia, które powiązane są z naszymi zainteresowaniami, pasjami. A w najgorszym wypadku wybrany kierunek nie powinien powodować u nas dyskomfortu i rozterek. Ponadto nie można dać się zwieść modzie. To, że znajomi lub rodzina zachwala określony kierunek studiów, nie oznacza, że należy się na niego zdecydować. Koniec końców studia mają na celu przygotować do wykonywanego zawodu. Jeżeli ktoś nie ma zamiaru pracować w zawodzie związanym ze studiami, to nie ma sensu się na niego zapisywać. Reasumując najlepiej wybrać kierunek powiązany z naszymi zainteresowaniami, wzbudzający w nas pozytywne emocje! O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając kierunek studiów?

Perspektywy na rynku pracy

Jeżeli już wiemy jakie kierunki sprawią nam radość (lub przynajmniej nie są dla nas zniechęcające) to warto przejść do kolejnego kroku, jakim jest ocenienie naszej potencjalnej sytuacji na rynku po ukończeniu studiów. W wyborze pomoc może zdobycie wiedzy na temat perspektyw zawodów związanych z danym kierunkiem. Ciekawym pomysłem może być odwiedzenie agencji pracy, czy też rozmowa z doradcą zawodowym. Z pewnością im więcej wiedzy zdobędziemy z różnych źródeł, tym lepiej!

Oczywiście istnieją również kierunki studiów, które bez wątpienia uznać można za pewniki. Doskonałym przykładem są studia informatyczne, czy też inne kierunki powiązane z sektorem informacji i komunikacji, czy też z sektorem finansowym. Należy pamiętać, że to czy określony kierunek studiów zagwarantuje dobre perspektywy na rynku pracy, nie powinno być uzależnione jedynie od aktualnych warunków płacowych. . Szybko zmieniający się świat sprawia, że liczba pewnych zawodów jak m.in. specjalista IT wciąż maleje (sprawdź oferty pracy na https://faceidemia.com.pl/kariera/).

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0