Czy Rooibos to herbata i jak wpływa na nasze zdrowie?

HomeZdrowie i uroda

Czy Rooibos to herbata i jak wpływa na nasze zdrowie?

Każdy rodzaj herbaty powstaje z krzewu herbacianego. Bez względu na to czy pijemy herbatę czarną, białą czy zieloną, to właśnie krzew herbaciany jest

Myślisz, że coś Ci dolega? Zdecyduj się na badanie USG!
Mezoterapia Gdańsk – wszystko, co powinnaś wiedzieć
Czy można wyleczyć blizny i rozstępy?

Każdy rodzaj herbaty powstaje z krzewu herbacianego. Bez względu na to czy pijemy herbatę czarną, białą czy zieloną, to właśnie krzew herbaciany jest odpowiedzialny za jej powstawanie. Rooibos, choć powszechnie nazywany jest herbatą powstaje z czerwonokrzewu, zarówno z jego gałązek jak i igieł i daleko mu do herbaty. Jest raczej rodzajem naparu o niesamowitych właściwościach prozdrowotnych, ale mimo wszystko są osoby, które spożywać go nie powinny.

Jakie właściwości posiada Rooibos i czym różni się od herbaty?

Rooibos to źródło wielu witamin i minerałów. Dostarcza do organizmu wapnia, białka, żelaza, magnezu, cynku, potasu, manganu, miedzi oraz witaminy C. W przeciwieństwie do herbaty nie posiada kofeiny, dlatego nie ma właściwości pobudzających, moczopędnych i z powodzeniem można pić go przed snem, w ciąży, w trakcie karmienia piersią lub podawać dzieciom. Niemalże całkowity brak tanin, które w dużej ilości mogą być toksyczne dla organizmu sprawia, że napar nie podrażnia błony śluzowej żołądka, a dodatkowo smak naparu jest pozbawiony charakterystycznej goryczki, który towarzyszy niemalże każdej herbacie. Z jakimi dolegliwościami radzi sobie Rooibos? Oto kilka z nich:

  • Wspomaga proces odchudzania i przyspiesza metabolizm.
  • Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie
  • Ogranicza wydzielanie histaminy, czyli hormonu, który u alergików odpowiada za powstawanie kataru, wysypek, kaszlu czy problemów z oczami
  • Przeciwdziała zapaleniu naczyń krwionośnych i zwiększa przepływ krwi, obniża poziom cholesterolu
  • Obniża poziom cukru we krwi
  • Spowalnia starzenie się komórek organizmu i pozwala zachować młody i naturalny wygląd skóry

Negatywne działanie herbaty Rooibos

Powstający z czerwonokrzewu Rooibos jest naparem w pełni bezpiecznym i prozdrowotnym, jednak należy wiedzieć, że w niektórych schorzeniach warto z niego zrezygnować lub skonsultować jego spożycie z lekarzem. Do takich przypadków należą osoby przyjmujące antybiotyki. Jako że Rooibos jest źródłem wielu wartościowych dóbr i wpływa na wiele procesów w naszym organizmie, w połączeniu z niektórymi lekami i antybiotykami może zwiększyć ich działanie, a co za tym idzie niekorzystnie wpłynąć na efekt leczenia. Herbata Rooibos może także obciążać nerki i wątrobę, dlatego osoby z niewydolnością tych narządów powinny unikać jej spożywania, znacząco je ograniczać, lub poprosić o konsultacje specjalistę. Napar z czerwonokrzewu może stymulować produkcję estrogenu, czyli hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych. Z tego też powodu nie zaleca się spożywania herbaty Rooibos kobietom, które cierpią na zaburzenia hormonalne.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0