Czy drewno konstrukcyjne to budowlany materiał przyszłości?

HomeSklepy

Czy drewno konstrukcyjne to budowlany materiał przyszłości?

Drewno konstrukcyjne to jeden z najstarszych materiałów budowlanych używanych przez ludzkość. Był używany do budowy wszystkiego, od neolitycznych dług

Wyruszasz w teren? Zabierz ze sobą namiot turystyczny!
Krówki ślubne dla gości: oto 5 powodów, dlaczego to świetny pomysł!
Karma farmina n&d – czyli idealna karma dla twojego pupila

Drewno konstrukcyjne to jeden z najstarszych materiałów budowlanych używanych przez ludzkość. Był używany do budowy wszystkiego, od neolitycznych długich domów do pierwszej świątyni jerozolimskiej, zbudowanej z cedrów Libanu. Obecnie konstrukcje szkieletowe z drewna dominują w budownictwie mieszkaniowym w wielu krajach na całym świecie. Ponad 90 procent amerykańskich domów jest zbudowanych z drewnianych ram.

Jednak szereg tragicznych pożarów miejskich skłoniło budowniczych do stosowania innych materiałów dla wyższych budynków o większej gęstości. Na przełomie XIX i XX wieku beton i stal zaczęły dominować w konstrukcjach wyższych budynków. Drewno zostało zarezerwowane na detale wewnętrzne, czasami (po obróbce) okładziny zewnętrzne. Co najwyżej drewno odgrywało rolę pomocniczą w projektach, w których beton i stal wykonywały ciężkie prace. To się jednak zmienia dzięki postępowi inżynieryjnemu, nowym zabiegom ochronnym na tarcicę, chęci budowania „bardziej ekologicznych” budynków oraz zmianom w przepisach budowlanych. Budownictwo drewniane ma kolejną szansę na zaistnienie poza światem projektów mieszkaniowych.

Czy drewno konstrukcyjne to bezpieczny materiał?

Postrzeganie, że drewno konstrukcyjne stwarza większe ryzyko pożaru, nie jest całkowicie bezpodstawne. Tarcica wymiarowa, stosowana w konstrukcji domów o lekkiej konstrukcji szkieletowej, ma ograniczone właściwości ognioodporne (wszyscy wiemy, że drewno się pali). W przeciwieństwie do betonu, w celu zwiększenia ochrony przeciwpożarowej konstrukcje drewniane muszą być pokryte materiałami ochronnymi, takimi jak płyta gipsowo-kartonowa. Ale drewno ma przewagę nad stalą, jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe: to, że pali się z taką samą szybkością, niezależnie od temperatury ognia.

Jeśli stal zostanie wystawiona na bardzo gorący ogień, jej wytrzymałość drastycznie spadnie – prawie do zera – a budynek może się zawalić. Jednocześnie „ciężkie drewno” — większe drewniane podpory — ma większą odporność na ogień, ponieważ pod wpływem płomieni tworzy się ochronna warstwa zwęglona.

Co to jest masowe drewno konstrukcyjne?

Termin „masowe drewno konstrukcyjne” odnosi się do materiałów stosowanych w przypadku większych projektów, które są w całości lub w przeważającej części zbudowane przy użyciu drewnianych podpór. Budynki te obejmują nie tylko elementy z ciężkiego drewna i tarcicy wymiarowej, ale także nowe i innowacyjne – i zazwyczaj ognioodporne – produkty, takie jak drewno klejone, drewno prasowane i belki klejone. Te materiały, jak również inne innowacje projektowe, sprawiły, że konstrukcje z masywnego drewna są coraz bardziej popularną i bezpieczną alternatywą dla konstrukcji betonowych i stalowych, którą stosuje w swoich rozwiązaniach coraz większa liczba uznanych pracowni projektowych.

Jakie zalety i wady ma drewno konstrukcyjne?

Zdecydowana większość domów jest zbudowana z drewnianych ram: materiałów jest mnóstwo i wszyscy znają ich wymagania technologiczne – budowniczowie wiedzą, jak szybko zbudować dom z drewnianą ramą. Z drugiej strony, prawie wszystkie wyższe budynki, czy to bloki mieszkalne, czy biurowce, od dawna są budowane ze stali i betonu, częściowo ze względu na kwestie bezpieczeństwa i przepisy budowlane. Czasami jednak stare zasady nie zawsze mają zastosowanie i z coraz większym zainteresowaniem przemysł budowlany wykorzystuje drewno konstrukcyjne.

Prostota budowy. Drewniane belki, legary i słupki można przyciąć na miejscu i, w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, nie jest wymagany ciężki sprzęt.

Szybkość budowy. Chociaż rama jest zwykle budowana na miejscu, niektóre elementy mogą być prefabrykowane, co pozwala na większą kontrolę szczegółów i skrócenie czasu budowy.

Niskie obciążenie ekologiczne. Budynki drewniane są, w przeciwieństwie do betonowych i stalowych, wykonane z odnawialnego zasobu, którego w Ameryce Północnej jest szczególnie dużo: drzew.

Izolacja. W porównaniu z innymi materiałami, takimi jak szkło, beton i stal, drewno ma niską przewodność cieplną — innymi słowy, zatrzymuje ciepło i sprawia, że ​​dom jest bardziej energooszczędny.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0