Co jest potrzebne, aby otrzymać zwolnienie lekarskie online? Sprawdzamy

HomeZdrowie i uroda

Co jest potrzebne, aby otrzymać zwolnienie lekarskie online? Sprawdzamy

Lekarz może wystawić pacjentowi L4 nie tylko podczas wizyty stacjonarnej, ale również przez Internet. By otrzymać zwolnienie lekarskie online, należy

Przebieg, zasady i skuteczność diety sokowej.
Domowe zabiegi kosmetyczne, które poprawią Ci humor – kosmetyki Warszawa
Najlepsze masaże we Wrocławiu i okolicach!

Lekarz może wystawić pacjentowi L4 nie tylko podczas wizyty stacjonarnej, ale również przez Internet. By otrzymać zwolnienie lekarskie online, należy spełnić pewne warunki. W przeciwnym razie może to być niemożliwe. Z artykułu dowiesz się, co jest potrzebne, by móc otrzymać przez Internet L4 oraz kto takie zwolnienia wystawia.

Co to jest L4 online i jakie są jego zalety?

L4 online, nazywane zwolnieniem lekarskim, wystawiane jest przez lekarza online, po konsultacjach lekarskich odbywających się przez internet. Jest to takie samo zwolnienie jak to, które lekarz wystawia pacjentowi podczas wizyty stacjonarnej – jedyną różnicą jest sposób kontaktu ze specjalistą. Takie L4 również ma postać dokumentu elektronicznego, ponieważ zwolnienia papierowe w Polsce nie obowiązują.

Dzięki cyfryzacji pacjent może w dowolnej chwili sprawdzić swoje zwolnienie przez internet. Nie musi również martwić się o to, czy można anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie, ponieważ lekarz w uzasadnionych przypadkach ma taką możliwość. Dodatkową zaletą L4 elektronicznego jest to, że trafia ono bezpośrednio do ZUS i na konto PUE ZUS pracodawcy. Nie trzeba dostarczać go osobiście lub prosić o to bliskich. 

Zwolnienie lekarskie online – kto i kiedy je wystawi oraz jak je sprawdzić?

Wspomniano wcześniej, co to jest L4 online, ale równie ważne jest gdzie można je otrzymać – taką opcję umożliwia sporo podmiotów medycznych, w tym – https://naszarecepta.pl/e-recepta/zwolnienie-lekarskie-l4/. Jak sprawdzić e-zwolnienie otrzymane w ten sposób? Wystarczy zalogować się do swojego konta PUE ZUS lub IKP, gdzie zapisywane są wystawiane pacjentom e-zwolnienia. Co potrzebne jest do logowania? Pacjent ma wiele możliwości, a jedną z najwygodniejszych jest logowanie poprzez bankowość elektroniczną. 

By otrzymać L4 (również online), należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu minimum przez czas określony w ustawie. Mowa tutaj o 30 dniach podlegania ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowemu (umowa o pracę) lub 90 dniach ubezpieczenia chorobowego dobrowolnego (umowa zlecenie, działalność gospodarcza). Prawo do świadczeń chorobowych mają tylko ci pacjenci, którzy nie wykorzystali jeszcze w danym roku kalendarzowym przysługującego limitu L4. Limit ten jest inny dla kobiet w ciąży, o czym warto pamiętać.

E-zwolnienia – co potrzebne, by je otrzymać? 

Aby otrzymać zwolnienie lekarskie online, przede wszystkim należy odbyć konsultację lekarską przez Internet. Zależnie od podmiotu medycznego, konsultacje odbywają się w różnej postaci. Jedną z opcji jest bazowanie na specjalnie przygotowanym formularzu medycznym. Zadaniem pacjenta jest uzupełnienie formularza zgodnie z prawdą, a następnie przesłanie go do systemu, gdzie będzie analizowany przez lekarza. Jeśli pacjent decyduje się na usługę prywatnej konsultacji, będzie zobowiązany również do opłacenia jej kosztów z własnej kieszeni – zazwyczaj skorzystać można z wygodnych płatności online. 

Odpowiedzi zawarte w formularzu medycznym podlegają analizie przez lekarza i zazwyczaj są wystarczające, by ten mógł zdecydować o zasadności wystawienia L4. W niektórych przypadkach lekarz może poprosić pacjenta o dosłanie dodatkowych informacji lub dokumentacji medycznej potwierdzającej odpowiedzi z formularza. W przypadku braku wątpliwości co do stanu zdrowia pacjenta, uniemożliwiającego mu świadczenie stosunku pracy, lekarz niezwłocznie wystawi zwolnienie lekarskie online. Jak sprawdzić, czy pojawiło się w systemie, wspominane było już wcześniej – najlepiej zalogować się do wspomnianego już konta PUE ZUS lub IKP. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0