Cięcie szkła wodą: czy to skuteczny sposób, by zminimalizować uszkodzenia materiału?

HomeTechnologia

Cięcie szkła wodą: czy to skuteczny sposób, by zminimalizować uszkodzenia materiału?

O trudności obróbki tworzyw decydują głównie dwa parametry. Pierwszym z nich jest oczywiście twardość. Drugim, nieco mniej oczywistym — kruchość. Nies

Czy warto wydawać kilka tysięcy złotych na flagowce wielkich marek?
Nowoczesne programy do tłumaczenia dokumentów – oto jak wpływają na obniżenie kwoty za usługę u tłumacza
Program do mailingu w branży Fitness

O trudności obróbki tworzyw decydują głównie dwa parametry. Pierwszym z nich jest oczywiście twardość. Drugim, nieco mniej oczywistym — kruchość. Niestety w przypadku szkła oba są wysokie, co sprawia, że jest to jeden z najtrudniejszych w obróbce materiałów. Czy poradzi sobie z nim cięcie wodą?

Skuteczne cięcie wodą

Maszyna do cięcia wodą to urządzenie sprawdzające się w przypadku wszystkich niemal materiałów. Jednak możliwość przecięcia materiału nie oznacza jeszcze, że jego jakość po zabiegu będzie zadowalająca. Zatem czy cięcie szkła wodą to dobry pomysł? 

Co dzieje się z materiałem po przeprowadzeniu obróbki? Okazuje się, że woda pod ciśnieniem, zawierająca odpowiednie ścierniwo, to najlepszy sposób na obróbkę szkła. Wynika to z parametrów tej technologii. Dla osiągnięcia najlepszych efektów niezbędne jest zastosowanie jakościowego urządzenia jak np. maszyna do cięcia wodą od Eckert. To rozwiązanie, które spełni wymagania wszystkich osób, które szukają urządzenia do obróbki szkła.

Efekty cięcia wodą

Jakie czynniki są kluczowe przy cięciu wodą? Zarówno ciśnienie, jak i ścierniwo czy szerokość strumienia to czynniki zmienne, które dopasowuje się do konkretnego zadania, jakie trzeba wykonać. Operator decyduje, jak je ustawić. Ich prawidłowe określenie to gwarancja doskonałych parametrów obróbki. 

Poprawnie przeprowadzone cięcie wodą, to:

  • brak zniszczeń materiału,
  • działanie punktowe,
  • bardzo wysoka precyzja,
  • dokładna obróbka nawet najmniejszych elementów.

Cięcie wodą odbywa się bez konieczności nagrzewania materiału. Maksymalna temperatura to 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie dochodzi do zniszczenia materiału. Ponadto strumień może być bardzo cienki, co gwarantuje działanie punktowe. Właśnie w ten sposób możliwe jest cięcie szkła wodą.

Duża precyzja sprawia, że waterjet jest wykorzystywany nie tylko do obróbki szkła, ale też na przykład jako maszyna do cięcia płytek wodą. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sprzęt radzi sobie doskonale nawet z bardzo małymi elementami. Aby to było możliwe, niezbędna jest profesjonalna obsługa urządzenia.

Cięcie wodą — cennik zależny od wielu czynników

Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy klarownie, że cięcie wodą to metoda warta polecenia. Zapewnia doskonałe efekty obróbki w przypadku niemal każdego materiału. Również cięcie szkła wodą jest jak najbardziej polecanym rozwiązaniem, które doskonale powinno poradzić sobie z tym tworzywem. Pozostaje jednak jeszcze kwestia tego, ile kosztuje cięcie wodą. Czy jest to drogi zabieg?

Od razu należy wyjaśnić, że jeśli chodzi o cięcie wodą, to cennik jest zależny od wielu czynników. Duże znaczenie ma rodzaj materiału, wielkość elementów czy jakość urządzenia. Poza tym dostępne są różne rozwiązania. Można kupić maszynę do cięcia wodą i zatrudnić fachowca do jej obsługi. Inna opcja to wynajem i zlecenie działania zatrudnionemu specjaliście. Dostępne są też usługi łączące wynajem z przeprowadzeniem cięcia wodą. Każda z opcji generuje nieco inne koszty.

Ostatecznie jednak cięcie wodą należy uznać za metodę względnie tanią. Ceny sprzętu są umiarkowane, zarówno w przypadku zakupu, jak i wynajmu. Warto podkreślić, że eksploatacja urządzenia jest bardzo tania. Maszyna wykorzystuje do obróbki wodę i ścierniwo. Koszty ich pozyskania są niewielkie, a efekty cięcia wodą bardzo dobre, zatem warto zdecydować się na to rozwiązanie.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0