Wyjście spod ciepłego prysznica do zimnej łazienki to jedno z tych wrażeń, z których każdy chętnie by zrezygnował. Nie dziwi więc rosnąca popularność
Wyjście spod ciepłego prysznica do zimnej łazienki to jedno z tych wrażeń, z których każdy chętnie by zrezygnował. Nie dziwi więc rosnąca popularność grzejników łazienkowych. Zakupy pod wpływem chwili nie są jednak dobrym pomysłem, bo przed podjęciem decyzji warto się zastanowić. Czy na pewno wiesz, jaki grzejnik wybrać?
Rodzaje grzejników
Na początek dobrze jest poznać wady i zalety różnych rodzajów grzejników. Do wyboru mamy: wodne, elektryczne i wodno-elektryczne.
- Wodne – działają na tej samej zasadzie co tradycyjne grzejniki aluminiowe. Mogą być jedynym źródłem ogrzewania, bo ich wydajność jest bardzo duża. Długo oddają ciepło, ale długo się też nagrzewają, dlatego jeśli liczymy, że łazienka będzie ciepła od razu po wyjściu z kąpieli, musimy pamiętać o wcześniejszym włączeniu urządzenia. Ich instalacja wymaga podłączenia do systemu centralnego ogrzewania, więc montaż może być problematyczny.
- Elektryczne – urządzenia tego typu posiadają raczej niewielką moc grzewczą, dlatego rzadko stanowią jedyne źródło ogrzewania. W zupełności wystarczają do szybkiego dogrzania pomieszczenia np. tylko na czas kąpieli. Mogą służyć jako suszarka do ręczników i ubrań. Nagrzewają się szybko, nie wymagają dodatkowych prac montażowych, bo aby działały, muszą mieć jedynie dostęp do zasilania elektrycznego.
- Wodno-elektryczne – to grzejniki, które wymagają podłączenia do systemu centralnego ogrzewania, ale jednocześnie posiadają też grzałkę elektryczną. Dzięki takiemu połączeniu urządzenie szybciej się nagrzewa i jest bardziej uniwersalnego, ale wciąż ma swoje wady związane z montażem. Trzeba też pamiętać, że grzejniki wodne są dużo cięższe od elektrycznych.
Miejsce montażu
Grzejniki aluminiowe i żeliwne zaleca się montować pod oknem lub, jeśli nie ma go w łazience, w najchłodniejszej strefie pomieszczenia np. przy drzwiach. Urządzenie nie może znajdować się blisko źródeł wody (wanna, umywalka) i trzeba też pamiętać o tym, aby w danym miejscu istniała możliwość podłączenia do systemu centralnego ogrzewania.
W przypadku montażu grzejników elektrycznych mamy nieco większą swobodę. Wystarczy miejsce bez bezpośredniego kontaktu z wodą i oddalone od wentylacji, przez którą ciepło mogłoby uciekać. Należy zapewnić dostęp do gniazdka elektrycznego.
Niezależnie od rodzaju grzejnik powinien znajdować się bliżej podłogi niż sufitu, ponieważ ciepło zawsze unosi się ku górze.
Moc grzewcza
Moc grzewczą grzejnika należy dopasować do potrzeb pomieszczenia. Elektryczne grzejniki łazienkowe zaczynają się już od 40 W (suszarki), co i tak może wystarczyć do bardzo małych łazienek. Moc wodnych grzejników musi być o wiele większa.
Nie zapomnij o jakości!
Komfort użytkowania zależy przede wszystkim od jakości urządzenia, dlatego pamiętaj, aby kupować tylko w specjalistycznych sklepach.
COMMENTS