System ATS dla dużej firmy — czym powinien się charakteryzować?

HomeFirmy

System ATS dla dużej firmy — czym powinien się charakteryzować?

Jeśli nasza działalność zatrudnia kilkudziesięciu czy kilkuset pracowników, to — prędzej czy później — będziemy wręcz skazani na solidny, sprawdzony s

Jakiego kuriera wybrać i jak nadać przesyłkę?
Zalety współpracy z agencją SEO: Dlaczego warto zainwestować w profesjonalną pomoc
Skup samochodów Autodave.pl – wybór, który się opłaca

Jeśli nasza działalność zatrudnia kilkudziesięciu czy kilkuset pracowników, to — prędzej czy później — będziemy wręcz skazani na solidny, sprawdzony system rekrutacyjny. Dlaczego? Ponieważ może on znacznie ułatwić naszą pracę i zoptymalizować szereg procesów zachodzących w firmie. 

System ATS dla dużej firmy — na co warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pochylić się nad uniwersalnością i szerokimi możliwościami w zakresie personalizacji. Bardzo ważną rolę odgrywa m.in. możliwość tworzenia i edytowania zadań rekrutacyjnych. Nie ma dwóch dokładnie takich samych naborów. System rekrutacji pracowników musi sprostać zarówno wtedy, gdy poszukujemy nowych osób na stanowiska wykonawcze, jak i w sytuacji, kiedy szukamy seniorów czy managerów.

Rozwiązanie chmurowe, czyli takie, które nie wymaga instalowania dedykowanej aplikacji na komputer to nowoczesny system ATS. Osoby, które prowadzą nabory od wielu lat, zapewne pamiętają czasy, kiedy oprogramowanie tego typu trzeba było pobierać, a następnie instalować, tracąc przy tym sporo czasu na konfigurację, stworzenie baz danych, czy ”przeklikanie się” przez cały interfejs. Na szczęście te czasy już minęły.

Dziś system do zarządzania rekrutacjami to narzędzie, które jednocześnie jest bardzo rozbudowane, ale i przyjazne w obsłudze — nawet dla osoby, która dotychczas nie zarządzała żadną rekrutacją. Zawsze warto upewnić się, czy w cenie usługi mamy też darmowy kurs, dzięki któremu lepiej zaznajomimy się z platformą. Atutem będzie też wsparcie dewelopera przy migracji z poprzednio używanego software’u.

System do zarządzania rekrutacjami — w jaki sposób poprawia komfort naszej pracy?

Trudno wskazać na obszar, gdzie ATS nie ułatwi pracy działowi HR. Wartością dodaną na pewno będzie możliwość dynamicznego umieszczania ogłoszeń na wielu zewnętrznych portalach, w tym:

  • OLX,
  • FACHPRACA,
  • Jooble,
  • Adzuna,
  • Lento,
  • Nuzle,
  • Indeed.

Nie będzie trzeba już ręcznie „przeklikiwać się” przez wszystkie te platformy. Wystarczy kilka chwil, by szybko wysłać nasze ogłoszenie do wszystkich tych portali, które gromadzą przecież tysiące potencjalnych kandydatów, którzy mogą wznieść jakość pracy naszej firmy na jeszcze wyższy poziom.

Praktyka wielu organizacji pokazuje, że w rekrutacjach doskonale sprawdzają się też media społecznościowe. Szacuje się, że dostęp do internetu ma ponad 80% Polaków, z czego 70% korzysta z Facebooka. Stale rośnie też popularność innych serwisów tego typu, w tym LinkedIn, który jest nastawiony na budowanie kariery zawodowej.

Dobrze byłoby, gdyby system ATS używany w Polsce łączył się z tymi platformami. To doskonały sposób, by szybko udostępnić oferty naszym followersom lub na grupach tematycznych. W wielu branżach specjalistycznych to jeden z najlepszych sposobów, by szybko dotrzeć do wąskiego grona fachowców o sporych kompetencjach.

Oprogramowanie ATS może też pomóc nam w zarządzaniu kalendarzem pracy. Atutem, którego nie powinno się bagatelizować, jest integracja logowania i kalendarzy z takimi usługami, jak Microsoft 365 czy Google. Na pewno docenimy też możliwość zarządzania spotkaniami z poziomu Google Meet i MS Teams.

Osoby odpowiedzialne za firmową stronę WWW docenią też możliwość dodania na serwis dedykowanej zakładki Kariera, którą dodatkowo można dopasować do brandu marki pod kątem graficznym. W ten sposób widoczne w portalu ogłoszenia zawsze będą aktualne, bez konieczności wprowadzania zmian na stronie za każdym razem, gdy rozpoczynamy czy kończymy rekrutację..

Czy system ATS sprawdzi się w wyspecjalizowanych firmach rekruterskich?

Tak. To kolejny obszar, gdzie narzędzie do zarządzania naborami może być niezwykle użyteczne. Na rynku nie brakuje podmiotów, które wyspecjalizowały się w prowadzeniu rekrutacji dla innych przedsiębiorstw. Te firmy na pewno docenią tryb zarządzania wieloma różnymi projektami w tym samym czasie.

Zanim jednak zdecydujemy się na zakup wybranego narzędzia ATS, upewnijmy się, że w tym samym czasie może z niego korzystać wielu różnych użytkowników. Atutem, o którym powinniśmy pamiętać, będzie też możliwość tworzenia różnych rang użytkownika: od juniora, po administratora, który np. będzie mieć dostęp do raportów.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0