Liga Mistrzów UEFA to najbardziej prestiżowe rozgrywki piłkarskie na świecie, których historia jest znacznie dłuższa, niż może się początkowo wydawać
Liga Mistrzów UEFA to najbardziej prestiżowe rozgrywki piłkarskie na świecie, których historia jest znacznie dłuższa, niż może się początkowo wydawać. Od kiedy przyznawany jest Puchar Mistrzów? Kto był pierwszym triumfatorem tego turnieju?
Początki
Pierwszymi spotkaniami, które nawiązują pośrednio do dziedzictwa UEFA Champions League, były mecze rozegrane w 1900 roku w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich. Wówczas w Paryżu zorganizowano turniej, którego uczestnikami były trzy zespoły – brytyjskie Upton Park F.C., francuskie USFSA XI oraz belgijski Universite de Bruxelles. Triumfatorem okazała się francuska ekipa, a wydarzenie to stworzyło podwaliny do rozwoju najbardziej znanych rozgrywek piłkarskich na świecie.
W latach 50. XX wieku francuski dziennikarz Gabriel Hanot wystąpił z propozycją utworzenia elitarnych rozgrywek dla najlepszych drużyn z każdego europejskiego kraju. Puchar Europejskich Klubów Mistrzowskich – bo właśnie tak brzmiała pierwotna nazwa współcześnie znanej nam Ligi Mistrzów UEFA – został po raz pierwszy rozegrany w sezonie 1955/1956, a zwycięzcą tej edycji okazał się Real Madryt. „Królewscy” zdominowali całkowicie pierwsze lata funkcjonowania turnieju, triumfując pięć razy z rzędu. Przełamanie nastąpiło dopiero w sezonie 1960/1961, kiedy to do finału zakwalifikowała się portugalska Benfica i hiszpańska FC Barcelona. Wówczas na berneńskim Wankdorfstadion lepsza okazała się ekipa z Lizbony, wygrywając całe spotkanie 3:2.
Wstęp do dominacji
W późniejszych latach Puchar Europejskich Klubów Mistrzowskich seryjnie zaczęło wygrywać wąskie grono klubów. Początek lat 60. XX wieku to dominacja dwóch ekip z Mediolanu – AC Milan oraz Interu. Z kolei niecałe dziesięć lat później w rozgrywkach kilka razy z rzędu triumfowały zespoły holenderskie i niemieckie. W ten sposób wyklarowała się dość wąska grupa państw, z których wywodzą się triumfatorzy rozgrywek. Wyjątkami spoza Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Włoch, Portugalii i Holandii były takie zespoły jak Celtic Glasgow, Steaua Bukareszt, Crvena Zvezda Belgrad i Olympique Marsylia. Dziś piłka nożna ma innych hegemonów.
Reforma
Przed rozpoczęciem sezonu 1991/1992 zdecydowano się na całkowitą reformę rozgrywek. Nazwa turnieju została zmieniona na „UEFA Champions League”, a w kolejnych latach stopniowo powiększano liczbę uczestników. Celem organizacji było bowiem dopuszczenie do udziału turnieju również tych zespołów, które zajęły w krajowych ligach niższe pozycje. Obecnie największą liczbą zwycięstw w całych rozgrywkach może pochwalić się Real Madryt, który ma na swoim koncie czternaście triumfów. O połowę mniej posiada włoski AC Milan, natomiast po sześć – Bayern Monachium i Liverpool. Skromny jest natomiast udział polskich klubów tych prestiżowych rozgrywkach. Przed reformą z sezonu 1991/1992 polskie ekipy regularnie były obecne w fazie grupowej i pucharowej rozgrywek. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Ruchu Chorzów, Górnika Zabrze, Legii Warszawa, Widzewa Łódź i Wisły Kraków. Natomiast po wcześniej wspomnianej reformie jedynymi polskimi uczestnikami była dwukrotnie Legia Warszawa (sezony 1995/1996 i 2016/2017) oraz Widzew Łódź (sezon 1996/1997).
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]
COMMENTS