Dlaczego warto korzystać z tańca spontanicznego?

HomeLifestyle

Dlaczego warto korzystać z tańca spontanicznego?

Ludzie w obecnych czasach mają wiele sposobów na ruch oraz wyrażanie siebie. Począwszy od zajęć na siłowni, przez warsztaty teatralne a także taneczne

Trasy wycieczkowe w Górach Izerskich, okolicach Mirska, Świeradowa-Zdroju
Jak zorganizować zagraniczny wyjazd?
Wideofilmowanie jako forma podziękowania dla rodziców

Ludzie w obecnych czasach mają wiele sposobów na ruch oraz wyrażanie siebie. Począwszy od zajęć na siłowni, przez warsztaty teatralne a także taneczne. Te ostatnie są świetną formą aktywności, ale również ekspresji. Taniec towarzyszy nam od wieków, jest częścią tradycji i kultury świata oraz jego najdalszych zakątków. Choć rytmy i kroki różnią się między sobą, to jednak bazują na pierwotnych, spontanicznych tańcach. Każdy kraj ma swój charakterystyczny styl, który znają niemal wszyscy rodacy. Podobnie rzecz się ma w Polsce np. z krakowiakiem, który jest znany tak dobrze jak kasyno bonus za rejestrację 2021. A co daje nam taniec spontaniczny, który czerpie z naszych korzeni.

Jakie możliwości stwarza nam spontaniczny taniec?

Kiedy człowiek tańczy, często zapomina o całym świecie. Szczególnie dotyczy to właśnie tańca spontanicznego, inaczej intuicyjnego. W nim nie ma określonych kroków ani ruchów, to ciało intuicyjnie decyduje, w którym kierunku chce się poruszyć, a świadomość podąża za tym. Jest to świetny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i trosk, ponieważ dzięki temu tańcowi wyłączamy niejako głowę, a słuchamy serca. Dla wielu może to być nie lada wyzwanie, ponieważ przyzwyczajeni jesteśmy do kontrolowania siebie przez większą część dnia i życia. Taniec spontaniczny daje tę możliwość, aby przeżyć siebie na nowo, odkryć siebie i skontaktować się ze sobą w tym ruchu. Trzeba sobie pozwolić na tą spontaniczność, na brak kontroli oraz oceny, która często kryje się za trzymaniem siebie w ryzach, by nie pokazać siebie w pełni innym. Na szczęście dostępne są warsztaty, które są prowadzone w bardzo bezpiecznej i przyjaznej atmosferze, by każdy mógł swobodnie poczuć się w większej grupie. Prowadzący może nadawać rytm, proponować ćwiczenia do wykonania, może również asystować w tym indywidualnym procesie.

Oddziaływanie tańca na sferę psychiczną

Poprzez taniec można doświadczyć licznych emocji i jednocześnie wyrazić te, które potrzebują uwolnienia. Spontaniczny ruch pozwala odblokować ciało oraz emocje, traumy w nim zatrzymane, których wcześniej nie byliśmy w stanie przeżyć, “przetrawić”. Taniec intuicyjny to tylko jedno z narzędzi, za pomocą którego oddziałujemy na swój stan psychiczny i emocjonalny. Wiedzą o tym liczni naukowcy, propagatorzy i praktycy pracy z ciałem np. masażyści, trenerzy holistycznego podejścia do człowieka oraz instruktorzy i nauczyciele naturalnych form ekspresji. Dzięki pozwalaniu sobie na czucie, na bycie w niewygodzie, mamy szansę na poprawę stanu rzeczy. Brzmi to dość nietypowo, ale najnowsze badanie ukazują konieczność przeżywania emocji w pełni po to, aby one nie kumulowały się w naszych ciałach. Uwalnianie i przeżywanie ich w tańcu, powoduje, że stajemy się lżejsi, oczyszczamy swój umysł ze zbędnych osądów, przekonań. Jest to praca niemal na całe życie, więc i zajęcia na warsztatach powinny być dość częste w miarę możliwości, głównie na początku. Zdajmy się jednak na słuchanie siebie i swoich potrzeb, a w razie konieczności tańczmy w domu. Poprzez regularną praktykę możemy zyskać spokój oraz wyciszenie tak potrzebne na co dzień.

Naturalny rytm i moc tańca spontanicznego

Należy wspomnieć, że taniec intuicyjny często jest przy akompaniamencie pierwotnych rytmów np. bębnów. Dźwięki te dudnią w całym ciele tak mocno, że czuć, jakby serce waliło z całych sił. Ten pulsujący rytm pomagał naszym przodkom wchodzić w stany bliskie hipnozie, w trans. Taniec, jak i niektóre aktywności fizyczne, uważane są za medytację w ruchu. Wspomniane wyłączenie nadmiernego myślenia, przybliża nas do skupienia na ciele, napięciach wyczuwalnych w nim, by móc świadomie je uwolnić. Naturalny rytm i taniec w zgodzie ze sobą i swym odczuwaniem, powoduje podnoszenie swoich wibracji i poziomu energii, co w konsekwencji skutkuje większą pewnością siebie oraz uaktywnieniem swej wewnętrznej mocy. Wszystkie te zabiegi mają na uwadze rozwój i wzrost osobisty na tyle, na ile będziemy gotowi sobie pozwolić w danym czasie.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0