Zażądał pieniędzy za znaleziony telefon

1571

Zarzuty przywłaszczenia cudzej rzeczy, żądania korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy oraz kradzieży usłyszał wczoraj 20-letni mieszkaniec Boguszowa Gorc. Mężczyzna znalazł telefon komórkowy wartości 2500 zł. Za jego zwrot zażądał „znaleźnego”. Ukradł również, stojący na korytarzu rower. Za popełniane przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.
17 lipca do dyżurnego Komisariatu Policji w Boguszowie Gorcach zgłosiła się 37-letnia mieszkanka tego miasta. Kobieta oświadczyła, że zgubiła telefon komórkowy wartości 2500 zł.  W tym samym dniu skontaktował się z nią nieznany jej mężczyzna, który znalazł telefon i za jego zwrot zażądał 300 zł. Kobieta odmówiła zapłacenia i o całej sprawie powiadomiła policję.

W maju w Boguszowie Gorcach,  w „tajemniczych okolicznościach” z korytarza jednego z  budynku zniknął rower wartości 600 zł.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Boguszowie Gorcach, pracujący na tymi sprawami, na podstawie analizy zebranego materiału ustalili, że sprawcą tych przestępstw jest jeden człowiek. Okazał się nim 20-letni mieszkaniec Boguszowa Gorc.

Wczoraj mężczyzna usłyszał zarzuty – przywłaszczenia cudzej rzeczy, żądania korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy oraz kradzieży. Za popełniane przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci prowadząc dalsze czynności odzyskali zarówno telefon, jak i rower. Utracone mienie powróciło już do właścicieli.

Wałbrzyska policja przypomina, że zgodnie z przepisami (art 284 kk), każda osoba, która znajdzie cudzą rzecz, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym jej właściciela. Jeśli to jest niemożliwe, należy ją przekazać odpowiednim instytucjom. Może to być biuro rzeczy znalezionych, urząd miasta, gminy lub starostwo, policja, straż miejska lub gminna.
Żądanie korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy jest, zgodnie z atr. 286 par 2 kk, przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 8 lat.