Zamek Książ pozyskał środki na remont dachu

857

Prace docelowe po grudniowym pożarze fragmentu dachu Zamku Książ są już rozpoczęte. Wymianie ulegnie więźba dachowa, a także położone zostaną dachówki. Planowany termin zakończenia prac przewidziany jest na 20 kwietnia 2015 roku.

Mamy dwa elementy w postaci dwóch remontów dachu. Jeden wynika wprost z pożaru. Ekipy budowlane ropoczęły prace, przestrzeń stropowa jest zaizolowana. W przeciągu ostatnich dni do Zamku Książ dotarła więźba i jest już wwieziona do góry. Była to nieprosta akcja logistyczna ze względu na wysokość zamku. Chcemy, aby przed Festiwalem Kwiatów dach wyglądał dokładnie tak jak przed pożarem – mówi Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ. – Po wykończeniu więźby domontujemy czujki. Straż Pożarna pracuje nad tym, czy wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia, a jeśli już to jakie.

Zamek Książ może pochwalić się także pozyskanymi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środkami. Na remont dachu skrzydła południowego i zachodniego przyznane zostało pół miliona złotych. – Środki pozyskane zostały w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet Ochrona Zabytków. Dzięki temu, mam nadzieję, że jeszcze w marcu zostanie ogłoszony przetarg na prace ostatniego etapu dachu. Ta część wykończona jest blachą miedzianą, która zostanie zdjęta i zastąpiona dachówką karpiówką. Ten fragment to także ubytki muru. Liczę, że do końca tego roku cały dach nad budynkiem głównym Zamku Książ zostanie odrestaurowany – dodaje Krzysztof Urbański.

Ostatni etap remontu dachu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie kontynuacją remontu z lat ubiegłych. W części wschodniej i północnej wymienione zostało w latach 2013 i 2014 pokrycie z blachy miedziowej na dachówkę karpiówkę. Dzięki pracom remontowym dach Zamku Książ powróci do swojej świetności z poprzedniego wieku.

[pp_gallery gallery_id=”47426″ width=”200″ height=”200″]