Zainwestuj w Starą Kopalnię

1215

Niezrewitalizowana część zabytkowego kompleksu czeka na chętnych inwestorów. Prezydent Wałbrzycha oraz dyrektor Starej Kopalni zapraszają do składania projektów programowo-przestrzennego zagospodarowania budynków płuczki, sortowni i flotacji po byłej Kopalni Julia.

Ani gmina Wałbrzych, ani Stara Kopalnia nie posiadają środków finansowych na odnowę niezrewitalizowanych obiektów. W związku z tym pod debatę poddano temat komercyjnego wykorzystania pustej przestrzeni. Do wykorzystania jest aż 68 tysięcy m², w skład których wchodzi nieruchomość zabudowana dwoma zespolonymi budynkami nr 12 i 14. Wybudowane zostały one w latach 1911-1914 i wpisane są do rejestru zabytków. Zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty do tego, by składały swoje projekty na zagospodarowanie niezrewitalizowanej części Starej Kopalni. W domyśle chodzi o potencjalne wykorzystanie tej części również przez te podmioty – mówi Anna Żabska, dyrektor Starej Kopalni. – Są to obiekty unikatowe w skali europejskiej o ogromnej kubaturze. Oczywiście na tym terenie podłączone są wszystkie media, jest dostęp do drogi krajowej, reszta to kwestia pomysłów i środków, które można byłoby zainwestować.

Dotychczasowy pomysł na funkcjonowanie Starej Kopalni wymagał sporych nakładów. Środki finansowe na rewitalizację pozostałych obiektów są nie do uniesienia przez miasto. – W najbliższych latach nie ma możliwości na pozyskanie pieniędzy na dalszą rewitalizację, w związku z czym liczymy na zainwestowanie podmiotu zewnętrznego, który chciałby się podjąć wyzwania. Na ten obszar jest plan zagospodarowania przestrzennego, dający szerokie możliwości. Jeśli ktoś poszukuje obiektów poprzemysłowych o ogromnej kubaturze ma czas na składanie projektów do końca kwietnia tego roku – dodaje Anna Żabska.

Obiekty mogą zostać przeznaczone na inwestycje o charakterze usługowym, komercyjnym. Pomysł musi oczywiście korespondować z całym Parkiem Wielokulturowym.

Więcej na stronie www.starakopalnia.pl w zakładce „Ogłoszenia”.

Foto: Stara Kopalnia

[pp_gallery gallery_id=”50737″ width=”200″ height=”200″]