Zaangażowanie w akcję gaśniczą w Zamku Książ wynagrodzone

720

W akcji gaśniczej w Zamku Książ, która miała miejsce 10 grudnia 2014 roku wzięło udział 30 zastępów straży pożarnej. Dzięki doskonałej znajomości obiektu strażacy prędko opanowali sytuację i ugasili ogień. Zaangażowanym w gaszenie pożaru podziękowano za trud pracy na rzecz miasta.

To właśnie dziś w murach książańskiego zamku spotkali się strażacy i dowódcy oraz szefowie komend straży pożarnych, by odebrać podziękowania za sprawną akcję gaśniczą w Zamku Książ oraz zaproszenia do zwiedzania zabytku. Sala Maksymiliana wypełniona była także przedstawicielami policji i straży miejskiej. Moją intencją było zaprosić wszystkich tych, którzy z jednej strony zachowując standardy swojego profesjonalnego przygotowania, a jednocześnie wkładając w to zawsze niezbędne serce doprowadzili do tego, że przy tym całym nieszczęściu, które towarzyszyło pożarowi spotkaliśmy się przy nienaruszonej kondycji zamku. Widziałem Państwa zaangażowanie i serce. W imieniu mieszkańców Wałbrzycha, Dolnego Śląska i całej Polski chcę powiedzieć, że macie swój bardzo poważny udział w uratowaniu dziedzictwa, jakim jest Zamek Książ – dziękował Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. – Wiem, że będziemy jeszcze wielokrotnie wracać do tego wydarzenia poprzez jego analizę. Mam nadzieję, że takich przykrych okoliczności już więcej nie będzie. Cieszę się, że Wałbrzych jest w dobrych rękach, stąd to dzisiejsze spotkanie.

Symbolicznie, bo w formie listu oraz wręczając wejściówki na imprezy organizowane w Zamku Książ podziękowano sześćdziesięciu osobom. – Wdzięczności nie jesteśmy w stanie wyrazić inaczej jak zapraszając Państwa do zamku. Liczymy, że spotkamy się z Wami jako turystami. Zawsze będziecie tutaj mile widziani, bo jesteśmy Wam dłużni za to, co dla nas zrobiliście. Nie ma z nami firmy ochroniarskiej, która bardzo pomogła oraz wszystkich zaangażowanych pracowników, im też dziękuję. Duże uznanie należy się również Castoramie i Tauronowi – do podziękowań dołączył Krzysztof Urbański, prezes Zamku Książ.

Za skuteczność działań wszystkich dolnośląskich strażaków podziękowst. bryg. mgr inż. Andrzej Szcześniak, Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Życzył także satysfakcji z wykonywanej pracy. – W latach 90. tworzył się przepis mówiący o tym, że tego typu obiekty powinny być wyposażane w instalacje sygnalizacji pożaru. Sądzę, że to właśnie ona przyczyniła się do prędkiego zawiadomienia o pożarze Zamku Książ bez udziału człowieka. W ogólnym bilansie tego rodzaju instalacji mamy sześćdziesiąt, w tym pięćdziesiąt dziewięć znajduje się w obiektach zabytkowych – dodał refleksję Andrzej Szcześniak.

Za docenienie pracy strażaków wyraził wdzięczność Grzegorz Kułak, komendant wałbrzyskiej straży pożarnej. – Cieszę się, że udało nam się w miarę szybko opanować pożar, dzięki czemu straty są nie za duże. Zawsze woda powoduje zniszczenia, ale umiejętności ludzi oraz nowe technologie pozwalają na ich ograniczenie. Za to dziękuję moim kolegom. Uczymy się, ostatnie duże szkolenie mieliśmy w 2013 roku, gdzie jak widać faktycznie się ono przydało. Gdyby ten pożar wybuchł pięć czy sześć lat wcześniej straty mogłyby być dużo tragiczniejsze – mówił Grzegorz Kułak.

[pp_gallery gallery_id=”44660″ width=”200″ height=”200″]