Za oszustwa w internecie trafi na 8 miesięcy do zakładu karnego

564

Dzięki doskonałej pracy operacyjnej policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali w środę w Mieroszowie oszusta internetowego. 23-letni mieszkaniec tej miejscowości oferował kupującym poprzez popularne portale aukcyjne telefony komórkowe, których nie posiadał, a także podrobił umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych działając na szkodę jednej z ogólnopolskich firm.
Realizując informację własną, prowadząc postępowanie przygotowawcze oraz działania operacyjne mundurowi ustalili, że mieroszowianin dwukrotnie w tym roku otrzymał pieniądze na swoje konto  od kupujących, ale nigdy nie wysłał oferowanych przedmiotów, ponieważ nie był w ich posiadaniu. Poszkodowani utracili w ten sposób ponad 1200 złotych. 23-latek dodatkowo podrobił zawarta na odległość umowę z firmą telekomunikacyjną i podpisał się w imieniu swojego brata. Otrzymał dzięki temu telefon komórkowy o wartości blisko 1200 złotych, do czego nie był uprawniony.
Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Jako, że wcześniej odpowiadał już za popełnienie tego typu przestępstw, najbliższe 8 miesięcy spędzi w zakładzie karnym.

Przypominamy, że zakupy w sieci najlepiej dokonywać w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy kupujący powinien sprawdzić, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje.
Robiąc zakupy należy oczywiście zwrócić szczególną uwagę na inne ważne czynniki:
– sprawdzić komentarze i opinie o sprzedającym – bezpośrednio w serwisie sprzedażowym jak i poprzez wyszukiwarkę internetową,
– sprawdzić numer telefonu sprzedającego – czy jest to numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, czy sprzedającego pojawia się w wyszukiwarce internetowej i jakie wpisy się do niego odnoszą,
– sprawdzić od kiedy użytkownik posiada konto w serwisie sprzedażowym  – UWAGA! unikamy nowych kont,
– w przypadku mniej popularnych sklepów internetowych należy sprawdzić, gdzie zarejestrowana jest domena strony sklepu  – np. poprzez wyszukiwarkę http://centralops.net/co/,
– sprawdzić, czy na stronie sklepu wskazany jest jego adres, telefon i regulamin,
– ocenić wizualnie profesjonalizm wykonania strony sklepu internetowego.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy. W tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie ze sprzedającym  i dopytać  o  możliwość nadania przesyłki za pobraniem.