Z poezją wyszli na wałbrzyski rynek (FOTO/WIDEO)

791

Na Rynku w Wałbrzychu króluje poezja. Można jej się oddać zarówno słuchając jak i czytając wiersze zawieszone na sznurkach w przestrzeni miejskiej niczym pranie. Autorem wybranych utworów jest Marian Jachimowicz, znakomity, choć mało znany mieszkańcom wałbrzyski poeta. Akcja pod hasłem „Tydzień uwalniania poezji” trwa od poniedziałku i związana jest jubileuszem, jaki w tym roku obchodzi Wałbrzych w związku z 110. rocznicą urodzin artysty.

Ten rok w Wałbrzychu jest rokiem Mariana Jachimowicza. W związku 110. rocznicą urodzin wielkiego poety związanego większą częścią swojego życia właśnie z Wałbrzychem, w instytucjach kultury, ale i przestrzeni miejskiej organizowane są liczne artystyczne przedsięwzięcia. Do nich zalicza się także jeszcze trwający „Tydzień uwalniania poezji” na Rynku w Wałbrzychu. – Akcja to cykl krótkich happeningów, które mają za zadanie wyprowadzić poezję Mariana Jachimowicza w przestrzeń miejską, bliżej ludzi. Czytanie poezji jest problemem, więc pomyśleliśmy, by wyjść z nią do czytelników – mówi pomysłodawczyni akcji Sława Janiszewska z Biblioteki pod Atlantami. W każdy dzień pracownicy instytucji kulturalnej przygotowali inny happenig. W poniedziałek na wałbrzyskim Rynku odbyło się czytanie wybranych wierszy Mariana Jachimowicza. We wtorek rozdawano tomiki poezji nie tylko wałbrzyskiego liryka, ale także J. Słowackiego, M. Konopnickiej czy J. Tuwima. – Wczoraj była akcja kreatywnego myślenia i pisania. „Uwolnić poezje od …”, „uwolnić poezje z…”, „uwolnić poezję jak…” – te zdania uzupełniali czytelnicy. Efekty były zaskakujące, a niektórzy mieli naprawdę ciekawe skojarzenia – opowiada Sława Janiszewska. Dziś bibliotekarze przygotowali „Słowa na wiatr”, czyli wiersze Mariana Jachimowicze, które nie tylko czytali na głos, ale także zawieszali na sznurkach w przestrzeni miejskiej niczym pranie. Akcja odbędzie się jeszcze jutro w południe na Rynku w Wałbrzychu. Inicjatywa ma na celu przybliżyć twórczość oraz postać Mariana Jachimowicza, ale także promować poezję. – W ten sposób chcemy przełamać schematy, w których poezja wydaje się trudna i hermetyczna. Przy bliższym poznaniu okazuje się jednak, że wcale tak nie jest – dodaje.

O pozostałych artystycznych przedsięwzięciach związanych z jubileuszem wielkiego poety można dowiedzieć się na stronie – www.atlanty.pl

Wideo: Mariusz Pacek

Foto: Agnieszka Nowicka