WOK z biblioteką. Bez Poczty Polskiej

433

Na terenie Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Władysława Broniewskiego 65 toczą się prace o charakterze termomodernizacyjnym. Jednocześnie trwają rozmowy dotyczące zniknięcia Poczty Polskiej z budynku placówki kulturalnej oraz przeniesienia filii bibliotecznej nr 7.

Jest to element naszego pakietu inwestycji, na który uzyskaliśmy środki z banku komercyjnego z dużą dotacją. Pozwoliła ona na stosunkowo tanie projekty termomodernizacyjne, w tym również OSIRu – mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Budynek WOKu jest w połowie wynajmowany Poczcie Polskiej. – To wynajęcie jest dla nas nieracjonalne, nie tylko w aspekcie finansowym, ale także funkcjonalnym. WOK jest jedyną placówką kulturalną na obszarze dzielnicy, która liczy około 20 tysięcy mieszkańców. Nie można dopuścić do tego, żeby w dalszym ciągu wejście do WOKu odbywało się po stromych schodach na pierwsze piętro, dlatego, że na parterze jest poczta. Płaci nam ona znikome kwoty za wynajem, stąd decyzja o podjęciu rozmów z pocztą na temat przeniesienia placówki do okolicznych wolnych lokali, których jest bardzo dużo – dodaje prezydent.

Kolejnym etapem będzie przeniesienie filii bibliotecznej nr 7, której obecną siedzibą jest kompleks handlowo-usługowy przy ulicy Głównej 13. – Za oddział biblioteczny płacimy czynsz do spółdzielni mieszkaniowej. Znajduje się obecnie na pierwszym piętrze pawilonu handlowego. Nie widzę w tym układzie ani troski o czytelnika, ani o finanse gminy. Podjąłem decyzję, aby to zmienić – tłumaczy Roman Szełemej.

Projekt termomodernizacyjny zakładał na początku wymianę instalacji i ocieplenie, jednak w toku prac okazało się, że poszerzyć je trzeba o adaptację parteru na potrzeby biblioteki oraz przestrzeni multimedialnej. Wydłuży to czas remontu do końca roku.