Wałbrzyska „porodówka” najlepsza w regionie

1567

Akcja „Rodzić po ludzku” ma służyć przyszłym mamom w świadomym wyborze szpitala, w którym na świat przyjść ma ich dziecko. W jej ramach Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu został wyróżniony i odnotował najlepsze opinie na Dolnym Śląsku.

„Rodzić po ludzku” to akcja ogólnopolska. Tym bardziej wyróżnienie dla wałbrzyskiego szpitala jest szczególne, daje powód do dumy i mobilizuje do dalszych inwestycji. – Celem akcji, jak i samej fundacji jest poprawa warunków rodzenia dzieci. Panie, które są jej organizatorkami walczą o to, aby pacjentki były bardziej świadome, czego mogą wymagać i oczekiwać w trakcie porodu. Akcja ma również na celu ocenę szpitali poprzez pryzmat opinii pacjentek. Zebraliśmy pozytywne noty, z czego oczywiście bardzo się cieszymy. – mówiła Alicja Daleczko, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położniczego w Wałbrzychu.

Niestandardowe podejście do pacjentek, przyjazne sale, darmowa szkoła rodzenia, bezpłatne znieczulenie. Za to najczęściej ceniona jest wałbrzyska „porodówka”. – Często mówię, że pacjentki wybierają szpital nogami, opierają się także na braku złych opinii innych pacjentek korzystających z opieki naszego szpitala. Ponadto mamy opracowaną stronę internetową, w której pokazujemy szereg informacji, z której pacjentki mogą się sporo dowiedzieć. W każdą pierwszą sobotę miesiąca mogą również odwiedzić szpital i zobaczyć, gdzie i w jakich waunkach mogą rodzić, pielęgniarki położne opowiadają na temat przebiegu porodu, gdzie pacjentki i ich dzieci trafiają po porodzie. – o atutach szpitala opowiadała jego dyrektor. – Naszym głównym celem jest opieka nad kobietą ciężarną i kobietą po porodzie. W związku z tym w standardach znieczuleniowych mamy wszystko, co tylko można pacjentce zaoferować. W ofercie szpitala są bardzo dobrze wyposażone sale jednoosobowe, na każdej sali porodowej jest stanowisko do resuscytacji noworodka, jego ogrzewania i całej opieki. Po porodzie mama może nakarmić i przytulić dziecko. To ogólnokrajowe zalecenia, jak zadbać o to, aby kobieta jak najmniej stresowo przeżywała poród. – dodała Alicja Daleczko.

Szpital wciąż się rozwija, czego dowodem jest budowa Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków. W jego ramach zostanie otwarta poradnia ginekologiczna, położnicza, patologii ciąży czy też neonatologiczna. – Na razie wykonane są fundamenty. Do końca 2015 roku chcemy wybudować czteropiętrowy budynek, przylegający do szpitala. Mamy nadzieję, że uda nam się uruchomić rehabilitację noworodków przedwcześnie urodzonych. W planach mamy budowę części hotelowej, gdzie mamy, które urodziły i zostały wypisane, a ich dzieci są nadal leczone będą mogły z tego skorzystać. Jako szpital trzeciego poziomu jesteśmy zobowiązani do podnoszenia wiedzy pielęgniarek, położnych, lekarzy, a co za tym idzie utworzymy dużą salę konferencyjną, w której odbywać się będą szkolenia. – o planach mówiła Alicja Daleczko.

Koszt inwestycji wynosi około 6 milionów złotych. Szpital pozyskał pozytywną opinię funduszy norweskich i dostał dofinansowanie nie tylko na projekt budowy Centrum Diagnostyki Kobiet i Noworodków. – Jesteśmy liderem i realizujemy wielkie przedsięwzięcie o wartości 27 milionów złotych. Związane jest ono z opieką i poprawą standardów dla kobiet i noworodków. Zakupimy około dwustu pozycji sprzętu i aparatury medycznej. Mamy nadzieję na poprawę jakości opieki medycznej w naszym szpitalu, jaki i w pozostałych, które biorą udział w przedsięwzięciu.