Wałbrzyscy harcerze reagują na tragedię w Suszku

589

W niedzielę wałbrzyscy harcerze uczestniczyli w Mszy Świętej w Kościele Św. Barbary w Wałbrzychu. Msza została odprawiona w intencji tragicznie zmarłych, rannych i poszkodowanych, którzy ucierpieli podczas trwania obozu harcerskiego ZHR w Suszku. Zginęły tam dwie nastoletnie harcerki a ponad 30 osób zostało rannych. Mszę odprawił Ksiądz, Druh phm. Daniel Rydz – Duszpasterz Harcerski Diecezji Świdnickiej a jednocześnie Kapelan Chorągwi Dolnośląskiej ZHP.

W liturgii uczestniczyli harcerze, zuchy, instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego jak również Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, rodzice dzieci i młodzieży, nauczyciele, wychowawcy, przedstawiciele instytucji państwowych i miejskich jak również parafianie
z tutejszej parafii.

O tragedii dowiedziałem się w sobotę rano, nie mogłem w to uwierzyć. Od wielu lat jeżdżę jako wychowawca, instruktor harcerski na obozy do lasu. Zdjęcia i filmy, które ukazywały się w telewizji i Internecie przyprawiały mnie o niedowierzanie i pytania jak to się mogło stać. Niestety to żywioł, w obliczu jego siły człowiek niewiele może zrobić. Pozostaje tylko ewakuacja i próby schowania się w miarę bezpiecznym miejscu. Z tego lasu prawie nic nie zostało, a mimo to udało się tym wychowawcom, instruktorom harcerskim, komendantowi tak zorganizować ewakuację obozu aby było jak najmniej rannych i poszkodowanych. Bez wątpienia wydążyła się wielka tragedia. Zginęły harcerki, są ranni. Chcieliśmy, jako wałbrzyska społeczność harcerska, nie ważne z jaką przynależnością do organizacji, być chociaż duchowo z Rodzinami dziewczyn jak również z poszkodowanymi i instruktorami harcerskimi.  Bardzo dziękuję całej braci harcerskiej, Rodzicom harcerzy i przedstawicielom instytucji publicznych, szkół, urzędów za pozytywną odpowiedź na mój sobotni, wieczorny apel w sprawie niedzielnej Mszy i aktywny w niej udział – mówił po Mszy Świętej pwd. Artur Marlinga – p.o Komendanta Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej.

źródło: Hufiec ZHP Ziemi Wałbrzyskiej