Wałbrzych dawniej

851

Najpierw „Stara Świdnica”, później „PRL po świdnicku. Świdnica 1945-1989” to publikacje młodego wydawnictwa, które wzbudziły zainteresowanie czytelników. Przyszła pora na kolejną – „Dawny Wałbrzych”.

W dobie cyfryzacji, internetu mogłoby się wydawać, że wydawnictwa albumowe będą powoli przechodziły do lamusa. Jednak to tylko pozory, o czym przekonuje popularność dwóch tytułów, jakie ukazały się nakładem świdnickiego Wydawnictwa GSMA. Oba dotyczą Świdnicy, którą możemy poznać w różniących się znacznie odsłonach: pierwsza – stare widokówki, druga – zdjęcia z czasów PRL. – Oczywiście pamiętamy, że kartki pocztowe przedstawiające miasto Waldenburg miały za zadanie pokazywać je w najbardziej atrakcyjny sposób, dlatego chętnie i często je retuszowano i o tym również wspominamy we wstępie do albumu – wyjaśnia wydawca Monika Krawczyk-Rudnicka i dodaje – Zebranie ich w jednej publikacji pozwoli na sentymentalną podróż w czasie i przestrzeni, może zachęci do odnalezienia zaprezentowanych miejsc podczas spaceru po Wałbrzychu? Na pewno będzie to album, który ucieszy wałbrzyszan i pasjonatów historii.

Tę samą formę przedstawienia miasta wydawnictwo planuje zastosować wobec Wałbrzycha. Planuje to dość ostrożne określenie, ponieważ prace zmierzają ku końcowi i albumu „Dawny Wałbrzych” możemy spodziewać się już w sierpniu.

Sugerując się opinią czytelników, każdy z rozdziałów wzbogacony będzie o wstęp wprowadzający do historii miasta. Pamiętając o turystach, treść przełożona będzie na języki angielski i niemiecki. Album zbudowany będzie z rozdziałów poświęconych dzielnicom miasta w jego obecnych granicach.

Wydawnictwo w pracach nad publikacją „Dawny Wałbrzych” współpracuje z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, Biblioteką pod Atlantami oraz indywidualnymi kolekcjonerami. Nad albumem patronat objęli Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz Poseł na Sejm Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, natomiast Gazeta Wrocławska jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Dawny Wałbrzych” to przedstawienie miasta między innymi w czasie jego intensywnego rozwoju, który przypadł na przełom XIX i XX wieku. Był to czas industrializacji, rozwoju wielu gałęzi przemysłu, które znajdowały miejsce w przestrzeni miejskiej, a które jednocześnie na nowo definiowały charakter Wałbrzycha. Węgiel, ceramika, włókiennictwo na trwałe wpisały się w profil miasta i ten wątek wydawnictwo planuje kontynuować w drugim albumie przedstawiającym Wałbrzych w latach 1945-1989.

Wszystkie publikacje wydawnictwa GSMA są dostępne w księgarniach Matras, w Muzeum Ceramiki w Wałbrzychu. Albumy poświęcone Wałbrzychowi trafią również do Księgarni Stary Zdrój oraz Księgarni Literackiej.

Małgorzata Beślerzewska