Uzależnić się od sztuki – Premiera w Szaniawskim!

428

O nałogu tytoniowym i nałogowym robieniu sztuki, uzależnieniu od tytoniu i od władzy charyzmatycznego lidera. O poczuciu straty i żałobie. I o podobieństwach Wałbrzycha i Wuppertalu. Co najważniejsze, o Pinie Bausch – 14 maja Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zaprasza na premierowy spektakl „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

reżyseria i choreografia: Cezary Tomaszewski

scenariusz: Aldona Kopkiewicz

asystentki reżysera, współpraca dramaturgiczna: Marta Aksztin (PWST Kraków), Klaudia Hartung-Wójciak (PWST Kraków)

scenografia i kostiumy: BRACIA (Agnieszka Klepacka + Maciej Chorąży)

światło: Antoni Grałek

opracowanie muzyczne i przygotowanie wokalne: Weronika Krówka

muzyka: Abba, Aguilera, Beethoven, Couperin, Czajkowski, Debussy, Dowland, Eurythmics, Handel, S.Joplin, Mozart, Ponchielli, Purcell, Reichgott, Spears, Wagner

obsada: Weronika Krówka [g], Joanna Łaganowska, Rozalia Mierzicka, Irena Wójcik, Włodzimierz Dyła [g], Rafał Kosowski, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Piotr Tokarz

W Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu premiera spektaklu „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego.

Szaniawski zaprasza na ostatni spektakl Piny Bausch. Interdyscyplinarny artysta Cezary Tomaszewski tworzy z wałbrzyskim zespołem nostalgiczny i pełen poczucia humoru hołd dla wielkiej artystki. W mgiełce papierosowego dymu – ponieważ wszyscy aktorzy rzucają właśnie palenie – powstaje spektakl z pogranicza dokumentu, biografii, koncertu, teatru tańca i farsy.

„Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” to spektakl o nałogu tytoniowym i nałogowym robieniu sztuki, uzależnieniu od tytoniu i od władzy charyzmatycznego lidera. O poczuciu straty i żałobie. I o podobieństwach Wałbrzycha i Wuppertalu. Co najważniejsze, o Pinie Bausch. „Nie interesuje mnie jak poruszają się tancerze, ale co nimi porusza” – powiedziała Pina.

Zespół Szaniawskiego w nowej roli, roli tancerzy Piny, osieroconych, przyłapanych w momencie żałoby i w poszukiwaniu kierunku – można zobaczyć 12 maja (premiera) oraz 13 i 14 maja. Cezary Tomaszewski, opierając się na motywach z przedstawień Bausch, z wykorzystaniem lamentów barokowych i muzyki popularnej tworzy mockument o ostatnim spektaklu Piny.

14 maja, popremierowy pokaz spektaklu „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła” Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu zagra za grosze – w ramach III Dnia Teatru Publicznego i towarzyszącej mu akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” – finansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. http://teatr.walbrzych.pl/2017/04/dzien-teatru-publicznego-grosze-graja-role/#more-14845

347. PREMIERA; 12 MAJA 2017 / 53. SEZON / WWW.TEATR.WALBRZYCH.PL / tel. 74 648 83 01-03

PREMIERA: 12 maja 2017 / godz. 19.00 / Duża Scena

Pokazy popremierowe:

13 maja 2017 / godz. 19.00 / Duża Scena

14 maja 2017 / godz. 18.00 / Duża Scena / w ramach akcji „Bilet do teatru za 500 groszy”
z okazji III Dnia Teatru Publicznego