Tradycji stało się zadość

2250

Górnictwo w sposób szczególny i wyjątkowy wpisuje się w historię Wałbrzycha. Dlatego 4 grudnia obchodzony jest w Wałbrzychu niezwykle i z pietyzmem. Tegoroczną uroczystość rozpoczętą mszą świętą i przemarszem do Pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego zwieńczyła biesiada górnicza w Starej Kopalni.

Prosili o modlitwę i błogosławieństwo

Msza święta w Kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów była początkiem obchodów Barbórki. Świątynia zgromadziła wielu znakomitych gości, których powitał ksiądz biskup Ignacy Dec – W dniu świętej Barbary, patronki górników witam wszystkich zgromadzonych na mszy świętej. Prosimy o modlitwę i błogosławieństwo dla tych górników, którzy odeszli w trudach pracy. Wielkie uznanie dla pielęgnowania tradycji górniczej w Wałbrzychu – mówił.

Tradycja trwa nadal

Przemarsz pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego przy Alei Wyzwolenia tradycyjnie już, jak co roku, wzbudził zainteresowanie mieszkańców. Wzięli w nim udział wałbrzyscy samorządowcy, przedstawiciele władz miasta, policji, Straży Miejskiej, instytucji państwowych, spółek miejskich, szkół i uczelni, instytucji kulturalnych, a także przedstawiciele związku górników i hutników z partnerskiego miasta Freiberg w Niemczech, górnicza orkiestra dęta oraz górnicy, z Wałbrzycha i Czech. – W dniu naszego święta pozdrawiam górników i ich rodziny. Mało nas zostało, ale pamiętamy – mówił Grzegorz Zalewski, były górnik z Wałbrzycha, kultywujący górnicze tradycje w mieście. Zgromadzonych pod pomnikiem powitał także wiceprezydent Wałbrzycha, Zygmunt Nowaczyk. – Jestem zaszczycony i dumny, że mogę razem z Wami uczestniczyć w tym szczególnym i uroczystym dniu. Dzisiaj już w naszym mieście nie wydobywa się węgla, ale ta głęboko zakorzeniona tradycja górnicza nadal trwa. Barbórka to piękny dzień, w którym odżywają tradycje tego zawodu. Od początku istnienia górnictwa węglowego w rejonie Wałbrzycha i Nowej Rudy region ten rozwijał się intensywnie. Powstawały nowe kopalnie, budowle przemysłowe, linie kolejowe, drogi, budownictwo mieszkaniowe. To dzięki górnictwu w okresie zastosowania maszyn parowych i zmniejszenia kosztów przewozu węgla powstawały inne zakłady przemysłowe. Dziś kopalnie nie pracują. Miasto odżywa na nowo, czerpiąc swoją siłę w wielowiekowej tradycji górniczej – z sentymentem wspominał wiceprezydent.

Biesiada w kopalni

Kolejnym i ostatnim etapem Barbórki była biesiada górnicza w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Program artystyczny z konkursami, przeplatany dowcipami, przyśpiewkami i wspólnym biesiadowaniem wywołał ogromną dawkę radości wśród górniczej braci. W biesiadzie wziął również udział prezydent miasta Wałbrzycha. – Stara Kopalnia to pomnik, zadośćuczynienie, symbol i dobry duch wałbrzyskich górników. Mam wielką satysfakcję, bo rok temu deklarowaliśmy, że biesiada górnicza będzie w nowym miejscu i słowa dotrzymaliśmy. To miejsce ma służyć historii i legendzie naszego wspaniałego miasta. Życzę udanej zabawy – mówił Roman Szełemej.

Karolina Tomza

[pp_gallery gallery_id=”40760″ width=”200″ height=”200″]